Każda przygoda ma swój początek. Jeśli zastanowicie się, kiedy smart dom pierwszy raz zrobił na Was wrażenie, to co odpowiecie? W moim przypadku będzie to scena otwierająca film „Powrót do przyszłości”. A kiedy zaczęliście swoją przygodę ze smart domem? Kiedy inteligentny dom pełen czujników i urządzeń stał się dla Was czymś, dzięki czemu wasze życie staje się prostsze y wygodniejsze? Ja rozpocząłem ją w momencie, kiedy z siatki wyciągnąłem całą gromadę pudełek z zestawu Aqara od Xiaomi i powiedziałem sobie: no, to zaczynamy!

Ok, ale cofnijmy się o jeden krok, bo nie wszyscy muszą wiedzieć, czym jest Aqara lub Aqara Hub. Jest to submarka Xiaomi, poświęcona inteligentnemu domowi, która ma mieć jeszcze wyższą jakość niż produkty Xiaomi. Jest ona bardzo popularna za wielkim murem, a od niedawna pojawiła się oficjalnie również w Europie. Urządzenia składające się na Aqara Hub tworzą niejako centrum dowodzenia smart home.

W dzisiejszej recenzji zajmę się minimalnym zestawem inteligentnego domu, który polecam każdej osobie rozpoczynającej smartować swój dom. Zestaw zawiera następujące urządzenia składające się na technologię homekit:

  1. Bramkę Aqara Hub.
  2. Czujnik otwarcia drzwi i okien.
  3. Czujnik zalania.
  4. Czujnik dymu.
  5. Czujnik ruchu.
  6. I dodatkowo czujnik temperatury i wilgotności.

Dla mnie ten komplet inteligentnych produktów jest podstawą dla bezpiecznego domu i przyświecają celowi smart domu dla każdego. A poza tym w przypadku tego zestawu stosunek ceny do jakości jest nie do przebicia.

Inteligentny dom Xiaomi – pierwsze wrażenia

Każdy z produktów Aqary jest bardzo dobrze wykonany i zapakowany. W pudełku zawsze znajdziemy produkt wraz z instrukcją, z pomocą której obsługa i instalacja aplikacji oraz urządzeń Xiaomi będzie bezproblemowa. W moim przypadku była to instrukcja w języku chińskim, ale Wy już będziecie otrzymywali instrukcję w języku angielskim lub nawet polskim.

Bramka wraz z czujnikami jest utrzymana w gamie kolorów większości produktów Xiaomi, czyli białym. Bramka oraz czujnik dymu są większe, natomiast czujniki dla drzwi/okien, zalania i temperatury są naprawdę niewielkie. Często możecie je spotkać w połączeniu z mocnymi kolorami (takimi jak biel na czarnym) lub na drewnie. Wygląda to naprawdę bardzo dobrze.

Czujnik otwarcia drzwi i okien jako jedyny składa się z dwóch elementów – mniejszego oraz większego prostokąta. Krótko mówiąc, zestaw inteligentnych urządzeń automatyzujących podstawowe czynności w domu prezentuje się nowocześnie i atrakcyjnie.

Uruchomienie i parowanie urządzeń Aqara

Skonfigurowanie inteligentnego domu Xiaomi na bazie produktów Aqary odbywa się na dwóch poziomach. W pierwszej kolejności dodajecie bramkę Aqara Hub, a następnie poszczególne czujniki. W związku z tym, że jest z tym trochę zabawy, stworzyliśmy specjalny poradnik, który znajdziecie tutaj. Obejmuje on zarówno opis dla MiHome, jak i integrację z aplikacją Apple Dom (Apple HomeKit). Dzięki niemu dowiesz się, jak zacząć korzystać z inteligentnego domu technologii Xiaomi.

Aqara Hub od Xiaomi

Aqara Hub
 

Produktem Aqary, bez którego nie zaczniemy przygody ze smart domem, jest Aqara Hub, czyli tzw. bramka. Bramka ma za zadanie łączyć większą ilość sprzętu i pozwalać na jego zdalne sterowanie poprzez wifi. To do niej dołączamy kolejne czujniki albo elementy sterujące (recenzja Aqara Relay już wkrótce). Musi być ona przez cały czas wpięta do gniazdka i powinna znajdować się w środku domu i blisko routera.

Bardzo dużą zaletą i główną różnicą w stosunku do Xiaomi Hub jest wsparcie dla Apple HomeKit. Oznacza to, że zarówno sama bramka, jak i wszystkie sprzęty, które do niej podłączymy, możemy dopiąć bezpośrednio do aplikacji Dom na urządzeniach Apple. I chociaż bardzo lubię MiHome, to nadal za pomocą Domu o wiele lepiej zarządzam moim smart domem. W późniejszej części recenzji opiszę to szerzej.

Aqara Hub od Xiaomi to nie jest jednak tylko bramka. Kolejną jej dużą zaletą jest funkcja alarmu. Bramka posiada wbudowaną syrenę i jeśli połączymy ją z czujnikami w formie alarmu, to w sytuacji zagrożenia będzie głośno dawać o sobie znać. Na bramce znajdziemy przycisk, którym możemy włączyć lub wyłączyć alarm, aczkolwiek i tak będziemy to raczej robić automatycznie lub z poziomu jednej z dwóch aplikacji. Czujniki ruchu sprawiają, że inteligentny dom stoi na straży bezpieczeństwa domowników.

Ostatnią funkcją bramki jest lampka. Poza syreną alarmową bramka posiada lampkę, która przy uruchomieniu sygnału miga światłem na czerwono. Może też służyć nam jako lampka nocna w połączeniu z czujnikiem ruchu.

Jak na jedną bramkę to całkiem sporo opcji.

Aqara czujnik drzwi

Czujnik otwarcia drzwi i okien

Podstawowym czujnikiem, na bazie którego możemy zacząć budować swój domowy alarm w ramach technologii Xiaomi homekit, jest czujnik otwarcia. Zasada działania jest następująca: czujnik składa się z dwóch elementów, które muszą być bardzo blisko siebie. Jeden przyklejamy na elemencie ruchomym, a drugi na stałym, np. drzwiach i ich ramie. Jeśli połączenie pomiędzy czujnikami zostanie zerwane, np. podczas otwarcia drzwi, wtedy czujnik wychwytuje, że są one otwarte. Jeśli dodamy je do odpowiednich pomieszczeń, dokładnie będziemy wiedzieć, gdzie nastąpiła zmiana.

Aqara czujnik drzwi
Aqara czujnik drzwi

Czujniki montujemy, przyczepiając je na taśmie, która znajduje się na ich tyle. Podczas montażu aplikacja będzie nas informować o tym, czy czujniki są wystarczająco blisko lub czy musimy jeszcze je do siebie przybliżyć. Zwróćcie uwagę, że odległość jest naprawdę niewielka – to raptem kilka milimetrów. Po dodaniu czujnika do bramki pojawi się on automatycznie w MiHome Xiaomi oraz Apple Dom.

Sam czujnik nie ma dużo konfiguracji, ale można go wykorzystywać do wielu automatyzacji:

 

  1. Podstawowa automatyzacja to powiadomienia przychodzące na telefon, że jeden z czujników wykrył otwarcie drzwi lub okien . Możecie wybrać, czy ma się to odbywać zawsze, czy tylko wtedy, kiedy nie ma was w domu. Jest to bardzo przydatne, kiedy nie pamiętacie, czy zamknęliście okno lub drzwi. Odpalacie aplikację i wszystko jasne.
  2. Kolejna automatyzacja to funkcja alarmu. Możemy zaznaczyć, że otwarcie drzwi i okien włącza alarm. Jeśli którykolwiek z czujników wykryje otwarcie wtedy, kiedy będzie załączony alarm, to bramka zacznie wyć i świecić na czerwono, a my dostaniemy powiadomienie na telefon o uruchomieniu alarmu. Jego włączenie możemy ustalać na konkretne godziny albo na podstawie naszej pozycji, kiedy oddalamy bądź zbliżamy się do domu.
  3. Możemy też zbudować inne automatyzacje, które będą wyzwalane przez czujniki. Np. kiedy otworzymy drzwi wejściowe, to zaczną chować się rolety albo zaświeci się światło w przedpokoju.

Automatyzacje inteligentnego domu krok po kroku znajdziecie wśród naszych poradników.

Czujnik zalania

Aqara Czujnik Wody

Czujnik zalania uratował mi mieszkanie już trzy razy i jest to jeden z najlepszych zakupów, jakich dotychczas dokonałem. Czujnik działa na podobnej zasadzie do wymienionego powyżej. Kiedy coś wykryje (w tym wypadku, kiedy zostanie zamoczony), natychmiast przesyła informacje do bramki i zaczyna piszczeć. W bramce uruchamia się wtedy automatycznie tryb alarmu (bez względu na to, czy był włączony) i ona również zaczyna wyć i świecić na czerwono. Dostajemy też powiadomienie na telefonie z informacją, w którym miejscu został wykryty wyciek.

Historia z życia wzięta to wykorzystanie tego czujnika raptem dwa dni po jego zamontowaniu. Dopiero co wprowadziliśmy się do mieszkania i ledwo zamontowaliśmy cały sprzęt AGD. Miałem już dwa czujniki zalania, które umieściłem przy pralce i pod syfonem, oba w kuchni. Pewnego wieczora, kiedy oglądaliśmy telewizję, nagle zaczął wyć alarm oraz czujnik zalania, hałas był straszny i nie mieliśmy z żoną zielonego pojęcia, co się dzieje. Szybko złapałem komórkę i spojrzałem na powiadomienie, że Smart Home Xiaomi wykrył wyciek przy pralce. Pralka jest zabudowana w kuchni i pod nią jest listwa z wodoszczelną uszczelką. Po zdjęciu listwy praktycznie zalała nas woda. Okazało się, że wypadł wąż od pralki i wszystko zaczęło się zalewać. Suszenie mebli i podłogi trwało kilka dni, ale gdyby nie czujnik za 30 zł, nigdy byśmy się o tym nie dowiedzieli, bo listwa powstrzymywała całą wodę przed wylaniem, i pewnie zniszczylibyśmy nowe meble do kuchni oraz podłogę. Później jeszcze dwa razy był wyciek (znowu wąż z pralki i raz zmywarka), ale wtedy wiedzieliśmy już, gdzie biec, żeby natychmiast go powstrzymać.

Po tej historii kupiłem jeszcze dwa czujniki, które umieściłem w innych miejscach, gdzie może być woda. Elastyczność gwarantowana przez homekit Xiaomi jest ważną zaletą.

Aqara czujnik dymu

Czujnik dymu

Czujnik dymu działa na podobnej zasadzie jak wszystkie inne czujniki dymu. Montujemy go na suficie w pobliżu miejsca, gdzie może pojawić się ogień (więc w 95% przypadków jest to kuchnia). W ustawieniach czujnika możemy określić typ miejsca, w którym się znajduje: czy jest to np. magazyn, gdzie musi być bardzo czuły, czy kuchnia, gdzie jest większa szansa fałszywego alarmu.

Sposób sparowania jest identyczny jak w przypadku pozostałych czujników, czyli wykrywa zagrożenie (w tym wypadku dym) i uruchamia wewnętrzną, bardzo głośną syrenę, a także alarm w bramce Xiaomi Aqara Hub i powiadomienia na telefon. Dotychczas czujnik odpalił się tylko raz i to wtedy, kiedy żona robiła obiad. W związku z tym jest to czujnik, którego nie darzy wielką sympatią ????

Aqara czujnik dymu

Czujnik ruchu

Aqara Czujnik Ruchu

Czujnik ruchu różni się od pozostałych produktów Aqary. Pierwszym co rzuca się w oczy są jego niewielkie rozmiary. Na klatkach schodowych, czy w restauracjach jesteśmy przyzwyczajeni do czujników wielkości dużej pięści. Czujnik od Aqary jest znacznie mniejszy, przez co możemy go schować w praktycznie każdym miejscu. Czujnik możemy zamówić sam, albo z nóżką. Nóżka pozwala nam na większe manewry urządzeniem i ustawienie go pod nietypowym kontem. Tym samym możemy go postawić, albo przykleić do ściany lub sufitu. Możliwości są tutaj nieograniczone.

Po sparowaniu czujnika z bramką już po chwili możemy wykorzystywać pełnię jego możliwości. Może nam posłużyć jako dodatkowy element zabezpieczeń poprzez wykrycie ruchu w mieszkaniu, kiedy nas nie ma może wyzwolić alarm. Możemy też oprzeć na nim różne automatyzacje takie jak zapalanie lampy, kiedy wejdziemy do pokoju z zaznaczeniem, że ma się to odbywać wyłącznie w nocy. Ten czujnik jest niedrogim, ale przydatnym rozszerzeniem naszego systemu Aqara.

Aqara czujnik temperatury

Czujnik temperatury i wilgotności

Ten czujnik różni się od pozostałych tym, że nie należy do kategorii bezpieczeństwo, tylko do kategorii  wygoda. Ma jednak zbyt mało funkcji, żeby posiadać dedykowaną recenzję, więc umieściłem go tutaj. Jak podpowiada sama nazwa, wykrywa on temperaturę i wilgotność w danym pomieszczeniu. Dodatkowo pokazuje też ciśnienie, ale nie w hektopaskalach, tylko kilopaskalach – wystarczy dodać jedno zero i wszystko będzie jasne. Poza tymi funkcjami czujnik pokazuje nam również, czy temperatura w danym pomieszczeniu jest optymalna (zielone pole), czy nie.

Sam czujnik daje nam wyłącznie podstawowe informacje o pogodzie, jednakże możliwości wykorzystania go w automatyzacji są już znacznie szersze. Część naszych automatyzacji inteligentnego domu Xiaomi możemy połączyć właśnie na bazie temperatury czy wilgotności, np.:

  1. Uruchomienie klimatyzacji, jeśli temperatura wzrośnie do iluś stopni.
  2. Uruchomienie nawilżacza, jeśli powietrze będzie miało niską wilgotność.
  3. Zjechanie rolet w dół, kiedy temperatura wzrasta, lub przesunięcie ich w górę, kiedy jest niska.
Aqara czujnik temperatury
Możliwości jest naprawdę wiele i wszystkie będziemy Wam pokazywać w dziale poradników.

Aplikacje dla Aqara – MiHome i Apple Dom

Wiedząc już w jaki sposób działają wszystkie urządzenia smart home, możemy przejść do dwóch głównych aplikacji, czyli MiHome od Xiaomi i Apple Dom. Tak jak pisałem wcześniej, szczegółową konfigurację pozostawiam w poradniku, a tutaj opiszę to, co nam oferują obie aplikacje.

Apple Dom

Po dodaniu bramki w MiHome i sparowaniu jej z HomeKit pojawi  się pierwsze urządzenie, czyli właśnie Aqara Hub. Z poziomu MiHome na pierwszym ekranie pojawi się możliwość uruchomienia/wyłączenia alarmu oraz lampki. Następnie mamy dwa kolejne widoki – automatyzacje oraz urządzenia. W automatyzacjach budujemy sceny (poradnik), a poprzez urządzenia możemy dodawać kolejne czujniki (jest to możliwe również za pomocą głównego menu MiHome). Jeśli chodzi o opcje bramki, to możemy ustawić w niej pokój, w jakim się znajduje, głośność i dźwięk alarmu (np. syrena policyjna) oraz kolor lampki. Mnie się udało skonfigurować bramkę ok. północy i kiedy uruchomiłem opcję dźwięku alarmu, to zaskoczyło mnie, że bramka pokazała pełnię swych możliwości. Tak, sąsiedzi muszą mnie uwielbiać…

W Apple Dom mamy mniej możliwości. Po dodaniu bramki do HomeKit pojawi się urządzenie w głównym menu. Dobrze jest wtedy zmienić mu nazwę i dopisać do odpowiedniego pomieszczenia. W Apple Dom możemy również uruchomić/wyłączyć alarm oraz lampkę i wykonać takie same automatyzacje jak w Xiaomi MiHome. Opcji jest znacznie mniej, ale mnie wygodniej jest korzystać właśnie z tej aplikacji.

Czujniki otwarcia, zalania, dymu i temperatury dodajemy przez dodawanie urządzeń. Pamiętamy o dobrym opisaniu i przypisaniu do pomieszczenia, dzięki czemu będziemy wiedzieli, gdzie coś zostało wykryte. W aplikacji Dom nic nie musimy robić, żeby się pojawiły – bramka sama je doda. Tutaj również je opisujemy i przydzielamy do pomieszczeń. Więcej opcji w tym wypadku za bardzo nie ma.

Codzienność z Aqara

Posiadając taki zestaw urządzeń, mamy już prawdziwy Smart Dom Xiaomi. Ja używam go codziennie non stop i mam duże poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście, że nie jest to cały alarm za 2 tysiące złotych z ekipą ochroniarską, która dotrze w 15 minut, ale nie wszyscy czegoś takiego potrzebujemy. Osobom, które posiadają dom, doradzam zarówno zrobienie smart alarmu, jak i założenie normalnego – na wypadek naprawdę dużego nieszczęścia.

Czujniki zalania i dymu są niewidoczne i taka jest ich rola. Mają się uruchamiać tylko wtedy, kiedy coś się dzieje. Czujnik otwarcia drzwi i okien na bieżąco informuje mnie, czy mam wszystko pozamykane, czy o czymś zapomniałem i trzeba zamknąć okno. A czujnik temperatury nie tylko podaje mi wszystkie dane, ale też naprawdę ładnie wygląda na drewnie 😉

Oprócz bramki wszystkie urządzenia są na baterie i działają bezprzewodowo. Ile wytrzymują na jednej baterii? Ciężko powiedzieć, ponieważ zamontowałem je ponad pół roku temu, a jeszcze do tej pory nie  musiałem się martwić wymianą baterii.

Aqara Hub

Podsumowanie

Jeśli chcecie zacząć swoją przygodę ze smart domem w ogóle bądź Smart Domem Xiaomi, polecam Wam zestaw urządzeń Aqara z ręką na sercu. Sprawdźcie tylko, czy będą to najnowsze urządzenia na naszej stronie produktowej. Ich cena jest praktycznie taka sama, ale nowa generacja pracuje na protokole Zigbee 3.0, co pozwala na lepszą komunikację, więcej urządzeń i mniejsze zużycie energii.

Jeśli smart dom kojarzy Wam się z okropnymi centralkami, kuciem w ścianach, ciągnięciem kabli i koniecznością znajomości języków programowania, to z wielką przyjemnością mówię Wam, że to już przeszłość! ☺ Teraz urządzenia smart dom naklejamy tam, gdzie chcemy, żeby się znajdowały, bądź po prostu je tam kładziemy. Cała konfiguracja to dosłownie parę kliknięć, tak samo jest z automatyzacją. I zamiast wydawać kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, możecie mieć smart dom, zamykając budżet w kwocie poniżej 400 złotych. Zamiast armii monterów i budowniczych możecie zrobić to sami bądź z pomocą. I nie musicie na to czekać kilka tygodni, wystarczy jeden wieczór.

I to jest właśnie typ smart domu, który chcemy popularyzować w Polsce. Smart dom, który jest:

  1. tani,
  2. dla każdego,
  3. działający,
  4. przydatny,
  5. elegancki.

Oto pierwsza z bardzo wielu recenzji na (wkrótce ;)) największym portalu dotyczącym bycia smart w Polsce.

Zapraszamy!

SmartMe


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

22 myśli na “Smart Dom Xiaomi by Aqara! Recenzja zestawu z Aqara Hub

  1. Bow pisze:

    Witam, szukam pomocy w wyborze bramki oraz czujnika dymu. Czy jeżeli kupię bramkę
    Aqara wersja EU i do tego czujnik Xiaomi Mijia Honeywell, który jest w wersji CN to czy one będą się komunikować? Może jest do polecenia jakiś inny zestaw który przy bramce miałby alarm dźwiękowy.

Dodaj komentarz