Asystent Google może święcić sukcesy. Jest dostępny już w 90 krajach i używa go ponad 500 mln osob. Działa również po polsku. Jednym z czynników sukcesu w tym wypadku jest ciągłe rozwijanie asystenta. Na CES w tym roku Google postawił poprzeczkę wysoko i zapowiedział kilka bardzo interesujących funkcjonalności. Dowiedz się więcej, jak dzięki nim można usprawnić obsługę urządzenia.

Pierwszą z nich będzie automatyczne wykrywanie produktów, które możemy dodać do Google Home – tę funkcje obsługuje również polska wersja. Kiedy użytkownik skonfiguruje nowy produkt w aplikacji na androidzie, wtedy automatycznie dostanie informację o możliwości połączenia go z Google Home. W aplikacji Google Home również pojawi się taki przycisk.

Kolejną nowością są karteczki dostępne wraz z Asystentem Google. Na inteligentnych ekranach będziemy mogli teraz tworzyć karteczki z informacjami i dzielić się nimi z rodziną w ramach aplikacji. Wystarczy, że podyktujemy asystentowi co ma dla nas na takiej karteczce zapisać.

Google Assistant CES

Kolejna funkcja to „Scheduled Actions”. Będziemy mogli powiedzieć Googlowi, aby włączył jakiś sprzęt, jakieś urządzenie o danej godzinie. Na przykład ekspres do kawy o szóstej rano, a nawilżacz o osiemnastej. Oczywiście sprzęty będą musiały być kompatybilne z Google Home.

Następna innowacja to możliwość przeczytania na głos całego artykułu, na przykład tego. Wystarczy, że powiecie “Hey Google, read it” lub “Hey Google, read this page”, a asystent wszystko Wam przeczyta! Funkcja będzie dostępna dla 42 języków wśród których jest nasz rodzimy – język polski!

Asystent Google będzie też w stanie wykasować informacje, które przekazaliśmy mu przypadkowo. Jeśli niechcący wypowiemy komendę “Ok, Google” będziemy mogli powiedzieć “Hey Google, that wasi’t for you”. W efekcie Google zapomni wszystko to co mu przekazaliśmy. Opcja będzie rozszerzona, bo możemy też rozkazać asystentowi wykasować wszystko co powiedzieliśmy do niego w tym tygodniu “Hey Google, delete everything I said to you this week”.

Jak widzicie, opcji jest bardzo dużo i świetnie, że Google tak mocno rozwija swojego asystenta.

Źródło i zdjęcia: Blog Google

Zdjęcie od Mitchell Luo na Unsplash

 

Jak widać, nowe funkcje dostępne poprzez Asystenta Google, które są zintegrowane także z Google Home, znacznie rozszerzają możliwości tej aplikacji. Dzięki nim obsługa urządzeń i wykonywanie różnych czynności w Internecie przebiega sprawniej. Za sprawą dostępności języka polskiego z oprogramowania można korzystać również w naszym kraju.

Google Home – to musiało się wydarzyć

Koncern Google dawno przestał być kojarzony wyłącznie jako hegemon w dziedzinie wyszukiwarek internetowych. Marka oferuje użytkownikom dziesiątki rozwiązań, nieustannie inwestuje w badania, rozwój czy obiecujące startupy. Coraz trudniej znaleźć obszar, w którym firma z siedzibą w kalifornijskim Mountain View nie ma swoich aplikacji czy urządzeń. Asystent Google jest tylko jednym z przykładów.

Ponieważ idea inteligentnych domów trafiła na podatny grunt, kwestią czasu było tylko, kiedy na rynku pojawią się produkty znane ostatecznie jako Google Home i Google Home Mini. Nie da się ukryć, że dla wielu naszych rodaków te sprzęty pozostają jednak anonimowe. Czy warto to zmieniać? Niezależnie od ostatecznej oceny, jaką wystawimy za całokształt funkcjonalności urządzenia, najpierw powinno się wiedzieć, jak działa, czym jest i jakie daje możliwości. Atrakcyjna cena, (wyczekiwana) polska wersja i ciekawy design z pewnością skłaniają do dania szansy temu rozwiązaniu.

Czym jest asystent Google Home

Zanim amerykański koncern zaczął rozwijać serię Nest (Mini, Hub, Max), pod koniec 2016 roku swoją premierę miały bezprzewodowe głośniki Google Home. Charakteryzują się cylindrycznym kształtem i w podstawowej wersji mają stonowaną, biało-szarą kolorystykę. Do włączania czy wyciszania służą dyskretne, dotykowe przyciski. Od początku można było zdecydować się na wymianę powłoki na modele materiałowe i metalowe w kolorystyce pasującej do konkretnego wnętrza.

Niecały rok później na rynek trafiła mniejsza wersja urządzenia o podobnej funkcjonalności. Google Home Mini to po prostu mniejszy głośnik, porównywany pod względem designu na przykład z… kamieniem. W stosunku do pierwszego, większego wariantu zmieniono pewne detale dotyczące ręcznych ustawień, które były później aktualizowane.

W 2017 roku na rynku pojawił się także największy model nazwany Google Home Max, z głośnikami stereo, USB typu C systemem smart sound. Od 2019 roku amerykańska firma zaczęła rozwijać swoje technologie w ramach marki Nest.

Funkcjonalność i zastosowania Google Home

System nazywany asystentem Google bazuje na poleceniach głosowych. Właśnie dlatego całym sensem zamówienia do domu bezprzewodowych głośników Google Home czy Google Home Mini jest korzystanie z ich wbudowanych mikrofonów.

Ważna uwaga dotycząca języka polskiego. Jak wskazaliśmy w tekście, polska wersja funkcji czytania to jedna z nowości, która z pewnością okaże się przydatna. Problem w tym, że urządzenie wciąż nie zostało w pełni zaprezentowane i wdrożone na naszym rynku. Język polski wzbudza rozliczne kontrowersje i wątpliwości. Niektórzy użytkownicy Google Home Mini, przyzwyczajeni do sterowania za pomocą angielskich komend, mogli się mocno zdziwić, gdy sprzęt reagował na polskie słowa albo… sam odpowiadał, używając naszego słownictwa. Kwestia jest złożona, ale możemy przypuszczać, że z biegiem czasu, wraz z popularyzacją technologii smart, wszystkie aplikacje Google będą dostępne w języku polskim już bez większych ograniczeń i komplikacji.

Sterowanie oświetleniem

Przykładowym zastosowaniem, z którym asystent Google połączony z Google Home radzi sobie doskonale, jest głosowe sterowanie oświetleniem. Użytkownicy domów smart często zaczynają od takich aspektów codziennego życia jak właśnie zdalne, automatyczne czy po prostu szybsze zarządzanie światłem. Głosowy komunikat – ustalone hasło – wystarczy, aby zgasić lub włączyć jedno, lub więcej źródeł światła niezależnie od tego, czy jest środek nocy, masz zajęte ręce, czy po prostu wchodzisz do domu po zmroku.

Sterowanie multimediami

Nie zapominajmy, że Google Home to głośniki i warto korzystać z ich podstawowej funkcji. Skoro odbierają nasze spersonalizowane polecenia, na hasło mogą na przykład uruchomić ulubione internetowe radio przez TuneIn lub wskazaną płytę dostępną na Spotify. Głosowe zarządzanie multimediami wykracza poza samo odtwarzanie muzyki. Nasze polecenia mogą dotyczyć chromecastów, YouTube, telewizorów wyposażonych w Android czy nawet konsoli do gier Xbox.

Argumentem na „tak” znów jest wygoda. Czasami jakaś piosenka „wpada nam do głowy”, a ciche nucenie nie wystarczy – chcemy jej natychmiast posłuchać. Teraz wystarczy podać tytuł wraz z odpowiednią komendą. Z asystentem Google trudno się nudzić.

Dostęp do informacji

Chociaż brak pełnego wsparcia do komunikowania się z asystentem Google po polsku może doskwierać, znajomość angielskiego pozwala bez problemu zdobyć głosowo szereg praktycznych informacji. Jaka jest pogoda? Do której jest otwarty okoliczny supermarket? Informacje, które gromadzi i przetwarza Google, mogą zostać przekazane za pomocą komendy, bez konieczności wyszukiwania ich w telefonie czy komputerze. Analogiczne korzyści dają przypomnienia – zamiast ustawiać je ręcznie, wystarczy je „zlecić”, a Home lub Home Mini kontroluje czas, na przykład gotowania.

Spersonalizowane ustawienia

Temat artykułu, czyli kolejne funkcje omawianego urządzenia, skłania do wskazania jeszcze jednej korzyści. Otóż każdy użytkownik głośnika – asystenta Google Home może zaprogramować komendy, które odnoszą się do więcej niż jednej aktywności. Przykładowo: jedno hasło włącza światło i telewizor, bo taki mamy nawyk po wejściu do domu. Brzmi intrygująco? Daj znać, jeśli mamy przygotować kolejne materiały dotyczące Google Home (oby w końcu w pełni polska wersja pojawiła się na rynku!).

Podobał Ci się nasz artykuł? Polub nas na naszym profilu Facebook!
Interesuje Cię tematyka Smart Domów? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!
Masz pytania odnośnie Xiaomi? Znajdź odpowiedzi na naszej grupie na Facebooku!
A jeśli poza czytaniem o technologii lubisz na nią popatrzeć to zapraszamy Cię na nasz profil Instagram!

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Asystent Google zyskuje nowe funkcje!

  1. Tomasz pisze:

    Hey guys, do you know that Google Assistant and Google Home are 2 diffrent things? First one works in Polish and the other still no.

Dodaj komentarz