Bramka ZigBee. Każdy coś słyszał, ale gdy przychodzi do kupna, to pojawiają się trudne pytania. Czy wszystko z tym zadziała? Czy trzeba mieć kilka bramek? W dzisiejszym artykule opiszemy ZigBee szerzej oraz wskażemy, czym różnią się bramki zamknięte od otwartych.

Aqara, Xiaomi, Sonoff, Ikea, Conbee, Philips Hue. Każda z nich to bramka ZigBee. Każda sprawi, że Twój dom będzie trochę bardziej inteligentny. Jednak jedne bramki zrobią to lepiej niż inne. Na sam początek warto więc zadać pytanie, czym jest ZigBee? Dokładnie opisaliśmy to w naszym artykule.

Bramka ZigBee – otwarta czy zamknięta?

Zacznijmy od tego, czym jest bramka otwarta, a czym bramka zamknięta. Chodzi o zamknięcie na ekosystem danego producenta. Przeważnie producenci nie pozwalają na podłączenie sprzętów innych producentów. Dlaczego? Jeśli nie wiesz o co chodzi, to zawsze chodzi o… 😉

Producentom zależy na tym, żebyście kupowali ich sprzęt, a nie konkurencji. Dlatego bramka IKEA nie pozwoli na podłączenie świateł Philipsa. Czasem producenci się lubią i pozwalają na podłączenie sprzętów innych marek. Tak jest na przykład z Xiaomi i niektórymi żarówkami IKEA. Jednak opieranie smart domu na takim rozwiązaniu nie jest dobrym pomysłem. Jest to mocno niestabilne i może okazać się, że jeden producent przestanie wspierać drugiego.

Z drugiej strony mamy otwarte bramki, takie jak Conbee 2 i CC2531, które opiszę w kolejnej części artykułu. Zatem jeśli chcemy mieć sprzęty konkretnego producenta i chcemy je prosto podłączyć, to jesteśmy zdani na kilka bramek. Poniżej zaprezentuję najpopularniejszych producentów z informacją, czy wspierają oni Home Assistant oraz HomeKit.

Najpopularniejsze bramki

Xiaomi / Aqara (Xiaomi Home)

Zaczynamy od Xiaomi oraz Aqary, czyli submarki Xiaomi. Na rynku znajdziemy kilka bramek tego producenta. Najpopularniejsze to Aqara Hub oraz Mi Hub V3. Wkrótce jednak pojawi się również Aqara Hub M1S, która będzie posiadać funkcje Mi Hub.

Aqara Hub
Mamy tutaj wykorzystywanie zarówno ZigBee 2.0, jak i bardziej energooszczędnego ZigBee 3.0. Obie bramki działają w częstotliwości WiFi 2,4 GHz. Ilość urządzeń, które możemy do niej podłączyć, jest bardzo pokaźna . Tak to już bywa z Xiaomi.

Do tych bramek możemy dodać część sprzętów producentów współpracujących (np. IKEA).

Wsparcie zarówno dla Home Assistant, jak i HomeKit.

IKEA Tradfri (IKEA Home Smart)

Bramka od IKEA. Możecie ją dostać w każdym sklepie tego szwedzkiego giganta. Do bramki możecie dodać produkty IKEA, czyli żarówki, czujniki ruchu, piloty i rolety.

Rolety IKEA
Wsparcie zarówno dla Home Assistant, jak i HomeKit.

Sonoff (eWeLink)

W miarę świeży gracz na rynku. Współpracuje z ekosystemem eWeLink, więc ilość urządzeń i producentów, które będą mogły się podpiąć jest potężna. Działa również z urządzeniami, które komunikują się po WiFi i są spięte z kontem eWeLink.

Jego recenzja wkrótce pojawi się na portalu.

Początkowe wsparcie dla Home Assistant. Brak wsparcia dla HomeKit.

Tuya (Smart Life)

Bramka Tuya współpracuje z całym ekosystemem Smart Life. Dzięki temu ma dostęp do gigantycznej ilości urządzeń, które się w nim znajdują. Działa również z urządzeniami komunikującymi się po WiFi i są spięte z kontem Tuya.

Ważne, aby wybrać bramkę, która wspiera ZigBee 3.0.

Brak wsparcia zarówno dla Home Assistant, jak i HomeKit.

Otwarte bramki ZigBee

Alternatywą dla zamkniętych bramek od producentów są bramki otwarte. Na rynku możemy spotkać dwie. Conbee 2 oraz CC2531. Tę drugą zrecenzował dla Was Krzysiek, a kupić możecie ją np. z tego linku.


Bramki różnią się tym, że nie są zamknięte na dany ekosystem. Są otwarte, a co za tym idzie ilość urządzeń, jakie możecie do nich dołączyć, jest ogromna. Jest jednak jedno “ale”: są one dedykowane bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Możecie je podpiąć bezpośrednio do Home Assistant lub do HomeKit z wykorzystaniem HomeBridge.

Pełne listy urządzeń zgodnych z tym bramkami znajdziecie poniżej:

Bramki Zigbee. Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i teraz, gdy podejmujecie decyzję, jaką bramkę ZigBee wybrać, macie już pełną wiedzę. A to, czy wolicie zamkniętą bramkę z mniejszą ilością “zabawy”, czy otwartą, będzie zależało już tylko od Was 🙂


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe