Długo na niego czekałem. Najpierw aż go wydadzą, później jak będzie można go kupić i na końcu jak w końcu przyjdzie do moich drzwi. Musiałem się dowiedzieć, czy rozwiąże wszystkie moje problemy! Jaki będzie Xiaomi Gateway 3. Dowiedz się tego z poniższej recenzji, w której przedstawiamy działanie, funkcje i ocenę xiaomi smart home kit dla inteligentnego domu.

Oczekiwania wobec najnowszej bramki Xiaomi Gateway 3 Home Kit były bardzo duże. Na materiałach promocyjnych robiła naprawdę duże wrażenie. Możliwość podpięcia 64 urządzeń, Bluetooth, Zigbee, Wi-Fi, Mesh. Bramka używa wszystkich protokołów komunikacji, nie musimy jej wpinać bezpośrednio do gniazdka (przez co nie wystaje nam ze ściany). Po prostu bajka.

Pierwsze wrażenie z Xiaomi Gateway 3 – Xiaomi Smart Home Kit

Opakowanie oraz samo wykonanie bramki jest najwyższej jakości. Pudełko jest przemyślane, trochę w stylu Apple. Kod HomeKit jest umieszczony w odpowiednim miejscu, a wszystkie kabelki do urządzeń tworzących smart gateway od Xiaomi Smart Home Kit są pochowane. Jest super! Sama bramka też jest bardzo ładna i całkowicie minimalistyczna. Niewielka, biała bryła z jedną lampką z przodu. Do tego kabel, którym jest micro usb (czemu nie USB-C?!) i wtyczka. Wszystko wygląda świetnie.

Xiaomi Gateway 3

Z tą bramką jest o tyle prościej, że nie musicie już jej wkładać bezpośrednio do gniazdka. Możecie podłączyć kabel, a samą bramkę postawić na przykład na półce. Wygląda ona znacznie bardziej estetycznie niż Aqara Hub. Możemy ją bez problemu postawić obok Apple TV lub dekodera i będzie się pięknie prezentować jako swoiste centrum nadzorujące smart dom.

Pierwsze podejście do nowego Xiaomi Smart Home Kit

Tego akapity nigdy nie było, bo nigdy nie był potrzebny. Jednak Xiaomi Smart Home Kit Gateway 3 na nas go wymusił. A to dlatego, że pierwsze podłączanie skończyło się na całkowitej porażce. Hub działa na tej zasadzie, że dodajemy do niego urządzenia „dziecięce”, takie jak np. czujniki. Zatem jeśli mieliście wcześniej bramkę, np. Aqara Hub, wtedy musicie stamtąd je usunąć i dodać do bramki. Brzmi prosto prawda? Niestety, w praktyce Xiaomi Smart Home Kit Gateway nie daje tak łatwo za wygraną.

Xiaomi Gateway 3

Pierwszym problemem po dodaniu bramki do aplikacji, jeśli macie ją po polsku, jest połapanie się w tym, o co chodzi. Jest bardzo dużo funkcji i wszystkie po chińsku. Znaczki dosłownie zalewają ekran, a wy domyślacie się, o co chodzi. Po chwili jednak znajdujecie opcję dodania urządzenia i je parujecie. I tu zaczyna się problem. W pierwszym momencie dodanie zwykłego czujnika otwarcia drzwi i okien zajęło mi 2 godziny! Czujnik non stop rozłączał się z bramką, która była od niego oddalona o około metr…

Po czasie jednak czujnik udało się dodać i można go było dodać do jednego z czterech trybów. Nie miałem najmniejszego pojęcia, o co w nich chodziło (chińskie znaczki), więc podłączyłem do pierwszego z brzegu. Zadziałało, chociaż nie wiem co. Zacząłem dodawać kolejne czujniki wody. Najpierw pierwszy, potem drugi. W tym momencie zniknął pierwszy. Więc dodałem ponownie pierwszy i trzeci. Zniknął drugi i czujnik okien… Po chwili nic mi już nie działało, a aplikacja pokazywała error… To był sygnał, że czas iść spać i dać mu szansę na drugi dzień. Mój smart home musiał poczekać jakiś czas – obsługa aplikacji okazała się ponad moje siły.

Drugie podejście do Xiaomi Smart Home Kit

Drugiego dnia ze świeżą energią podszedłem do Xiaomi Smart Home Kit Gateway 3 z jasnym celem. Tym razem uda mi się dodać wszystkie czujniki! Coś mnie jednak tknęło i stwierdziłem, że spróbuję zmienić język na angielski. W efekcie poznałem opisy poszczególnych funkcji, które będę mógł wam opisać w kolejnym akapicie. Wszystkie czujniki bez problemu się dodały i wszystko zaczęło śmigać. Nie wiem, jakim cudem zmiana języka zadziałała, ale się udało. Mogłem więc dodać czujnik temperatury, ruchu czy otwarcia drzwi.

Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3

Aplikacja Xiaomi Smart Home Kit

Po zmianie języka aplikacji na angielski pojawiają nam się tłumaczenia poszczególnych opcji, a jest ich sporo. Na początek rzucają się aż cztery tryby alarmu:

  1. Basic (podstawowy) – aplikacja działa non stop i łączą się z nim czujniki, które wykrywają niebezpieczeństwo bez przerwy. W ramach smart sensor set od Xiaomi dostępne są np. czujniki zalania wody albo czujnik dymu.
  2. At home (w domu) – czujniki, które mają uruchomić alarm, gdy przebywamy w domu. Np. jakiś zamknięty pokój? Miałem trochę problem ze zrozumieniem tego trybu.
  3. Away (z dala od domu) – czujniki, które mają uruchomić alarm, gdy przebywamy poza domem. Mogą to być czujniki otwarcia drzwi i okien (kontaktrony) lub czujniki ruchu.
  4. Sleep (w trakcie snu) – czujniki, które mają uruchomić alarm, gdy akurat śpimy. Również mogą to być czujniki otwarcia drzwi i okien (kontaktrony) lub czujniki ruchu.
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3

Podział jest bardzo skomplikowany i to stanowi problem aplikacji służącej do obsługi urządzenia. Do każdego trybu alarmu musimy dodać odpowiednie czujniki, dodatkowo dla każdego z nich możemy sterować głośnością i wyzwalaniem. W Aqara Hub działało to automatycznie, nie musiałem nic wyzwalać. Dla mnie jest to przerost formy nad treścią.

Poniżej alarmu mamy dwie kolejne opcje. Logi, czyli zbiór akcji, które zostały wyzwolone, oraz dodawanie urządzeń „dziecięcych”.

W części ustawień bramki możemy m.in. ustawić opcje dla poszczególnych trybów działania i wymusić parowanie z HomeKit. Poza tymi dwoma opcjami nie ma tam nic ponad podstawie opcje Xiaomi.

Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3

Ostatnią opcją jest bramka bluetooth. Do bramki możemy dołączyć urządzenia bluetooth i nimi sterować zdalnie. Jest to bardzo duży plus.

Xiaomi Smart Home Kit i Xiaomi Gateway 3

Bramka trzeciej generacji posiada wsparcie dla Xiaomi Smart Home Kit, podobnie jak poprzednia wersja. To, co może was zaskoczyć w pierwszej chwili, to brak bramki wśród urządzeń widocznych na planie naszego domu. Zasadnicza różnica między Xiaomi Gateway 3 i Aqara Hub: pierwsze to bramka, a drugie to alarm z funkcją bramki. Xiaomi Smart Home Kit widzi Aqara Hub jako alarm i dlatego możemy go w ten sposób uzbroić. Xiaomi Gateway 3 jest dla Xiaomi Smart Home Kit bramką, która jest niewidoczna. Żeby ją znaleźć, musimy wejść do ustawień naszego domu i tam ją znaleźć.

Parowanie urządzeń z Xiaomi Smart Home Kit jest bezproblemowe. Jedyny problem to brak czujników zalania wody. Mimo, że dodawałem je wiele razy, to nie pojawiają się w HomeKit. Wszystkie inne czujniki widać. Tym, co mi mocno doskwiera, jest właśnie brak możliwości załączenia alarmu. Muszę za każdym razem wchodzić do Mi Home.

Home Assistant

<Aktualizacja – Mamy już integrację z Home Assistant>

Dzięki Maciejowi mamy już działający sposób dla integracji z Home Assistant! Działa on jednak wyłącznie dla urządzeń iOS, bo musimy do tego wykorzystać HomeKit.

Wystarczy podać kod HomeKit, który znajdziecie na spodzie bramki oraz w pudełku. Wszystkie sensory, które były wcześniej dodane przez HomeKit będą też widoczne w HA. Tyczy się to wyłącznie urządzeń „dziecięcych”. Urządzenia dodane poprzez bramkę BLE nie będą widoczne w ten sposób.

Xiaomi Smart Home Kit Gateway 3 na co dzień

Jak się sprawuje bramka Xiaomi Smart Home Kit po kilku dniach działania? Ma swoje plusy i minusy. Mam wrażenie, że jeśli chodzi o stabilność połączenia, to jest lepsza niż Aqara. Z Aqara zdarzało mi się, że jakieś urządzenie wypadało z komunikacji. Z Xiaomi Gateway 3 tego nie ma. Jest to niestety jedyny duży plus, jaki widzę w wypadku tej bramki.

Bardzo doskwiera mi brak możliwości uruchomienia alarmu z poziomu aplikacji Apple Dom. Przez miesiące się do tego przyzwyczaiłem, a teraz tego nie ma. W efekcie muszę wchodzić do aplikacji Mi Home i włączać go z tamtego poziomu. Nie podoba mi się też, że nie ma w HomeKit moich czujników zalania wody. Jest to dla mnie kuriozalna sytuacja.

Ostatni mankament bramki to kwestia alarmu. Bramka niby pełni jego funkcję, ale bez głośnika powodzenia. Dlatego właśnie przygotowaliśmy specjalny poradnik, jak sobie z tym poradzić.

Podsumowanie Xiaomi Smart Home Kit

Niestety, ale wracam do Aqara Hub. Bramka Xiaomi Smart Home Kit jest fajna, ale ma parę rzeczy, które mi przeszkadzają. Interfejs aplikacji jest przekombinowany, a w Apple Dom brakuje mi kluczowych funkcjonalności. Może przy kolejnej wersji Xiaomi wróci do paru sprawdzonych sposób, a w międzyczasie czekamy na hub Aqara M2.

Jeśli chcecie kupić Xiaomi Gateway 3, możecie to zrobić, klikając w ten link.

Urządzenia Xiaomi na polskim rynku w 2020 roku

Przy okazji recenzji Xiaomi Gateway 3 i omawiania Xiaomi Smart Home Kit warto poruszyć temat dotyczący inteligentnego domu w szerszym ujęciu. Jaki sprzęt chińskiego producenta jest aktualnie dostępny na polskim rynku? Które urządzenia zasługują na uwagę i polecenie? To pytania, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi w kontynuacji tego artykułu.

Jeszcze do niedawna urządzenia Xiaomi Smart Home Kit trafiały na polski rynek wyłącznie za pośrednictwem AliExpress lub nielicznych sprzedawców sprowadzających sprzęt z zagranicy. W 2020 roku to już przeszłość – możliwości Klientów znacznie się poszerzyły, między innymi za sprawą otwarcia oficjalnego sklepu online i salonów sprzedaży. Telefony Xiaomi można wziąć w abonament, a co za tym idzie – sama marka zdobyła znacznie większą popularność. Nawet najpopularniejsi producenci musieli odczuć, że pojawia się na polskim rynku nowa konkurencja, którą cechuje zarówno szeroka oferta, jak i bardzo ważny atut w postaci korzystnego stosunku jakości do ceny.

Marka Xiaomi umożliwia coś więcej niż „tylko” wyposażenie smart home. Dużym zainteresowaniem od lat cieszą się przecież flagowe oraz mniej znane smartfony wydawane w kolekcjach Mi, Redmi i Pocophone. O ile tańsze warianty to typowo budżetowa propozycja, o tyle najnowsze modele spokojnie konkurują z dużo bardziej uznanymi markami, choćby pod względem aparatów czy osiągów. Urządzenie mobilne jest zresztą niezbędne do obsługiwania smart home kit.

Chiński producent coraz częściej jest wymieniany także w kontekście innych produktów, jak telewizory Mi LED w – a jakże – atrakcyjnych cenach. Klienci otrzymują też takie propozycje jak laptop Air 13,3”, bezprzewodowe słuchawki i głośniki, gimbale, projektory czy kamerki sportowe.

Kluczowym słowem w kontekście omawiania kolejnych premier Xiaomi na polskim rynku powinno być określenie „lifestyle”. Plecaki, torby, walizki czy okulary otwierają długą listę produktów, które przydadzą się zarówno w domowym życiu, jak i podróży czy pracy. Przykłady? Można wymieniać je bardzo długo: narzędzia, przyrządy do pisania, filtr do wody, suszarka do włosów, podręczna pompka, powerbanki, kable i przejściówki, kijki do selfie, opaski sportowe, czajniki. A pomyśleć, że na chińskim rynku wybór jest znacznie, znacznie szerszy, bo filozofia Xiaomi zakłada ekspansję w naprawdę wielu segmentach rynku.

Tak oto zataczamy koło, wychodząc od recenzji Xiaomi Smart Gateway i powracając do kwestii Smart Home Kit. Inteligentne urządzenia, które pozwalają oszczędzić czas czy zwiększyć poziom bezpieczeństwa, to między innymi:

i wiele innych. Konfiguracja smart sensor set otwiera kolejne możliwości kontroli nad inteligentnym domem za pomocą aplikacji. Warto dodać, że chińska marka oferuje na polskim rynku elementy oświetlenia, odkurzacze, pojazdy elektryczne, wyposażenie kuchni i łazienki, routery i wiele, wiele innych urządzeń, które zepniesz w ramach jednego, zdalnie zarządzanego i zautomatyzowanego systemu smart dom. Daj znać w komentarzu, jeśli interesują Cię inne urządzenia Xiaomi i mamy przygotować kolejną recenzję!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

44 myśli na “Xiaomi Gateway 3 – recenzja najnowszego Huba od Xiaomi

  1. Basia z szanujezdrowie.pl pisze:

    Czy ta bramka działa tylko z chińskim serwerem? Dodałem ją na polskim, połączyło, ale nie wyświetla jej w 'moje urządzenia’, więc tak jakby jej nie było.

    1. SmartMe pisze:

      Tak, w tym momencie bramka działa wyłącznie na serwerach Chińskich

  2. Maciej Panecki pisze:

    Udalo mi sie polaczyc ta bramke z Home Assistant – wystarczy podac kod ze spodu bramki i wszystkie sensory ktory byly wczesniej dodane sa widoczne (mam tylko kilka czujek temp. i jeden przycisk). Z tego co doczytalem aktualna wersja kodu dla HomeKit nie wspiera urzadzen BT wiec moja czujka na BT jak na razie nie jest widoczna. Sporobuje ja pozniej dodac bezposniednio przez hosta na HA.
    Jedyny problem z jakim sie teraz borykam to to ze wartosci z czujek odczytywane sa tylko przy starcie HA. Miales moze taki problem czy Twoje wskazania sa aktualizowane co jakis czas? Moj HA jest postawiony na RPI3 z uzyciem Hassio, ale watpie zeby to cos zmienialo.

    1. SmartMe pisze:

      Mi się nie udało połączyć z HA, ale gigantyczne dzięki. Zaktualizuje wpis i dodam go do HA. Dam Ci znać jak działa.

    2. SmartMe pisze:

      Maciej, zaktualizowaliśmy wpis zgodnie z Twoim komentarzem. Dziękujemy 🙂 A jak dodamy ją u siebie, wtedy odpiszę jak to wygląda z tymi wartościami czujników.

      1. Maciej Panecki pisze:

        Po 24h okazuje sie ze jednak to dziala, odczyty z czujnikow dostaje dosc nieregularnie – albo przy zmianie stanu np spadek temp o 0.5 celcjusza, ale nie czesciej niz co 30 min. Pewno tak jest „by design” tylko musze o tym doczytac. To czego nie udalo mi sie jeszcze zrobic to ustawic akcji na przycisku, jak na razie pokazuje mi „Stateless Programmable Switch” i jedyna rzecza ktora moge zczytac to stan baterii.

        1. SmartMe pisze:

          Z powiadomieniami mam podobnie. Daj znać jak uda Ci się zrobić coś więcej z przyciskiem.

    3. Rafał Radzki pisze:

      Gdzie w HA ten kod trzeba wpisać?
      Nie udało mi się połączyć tej bramki z HA :/

  3. Rafał Radzki pisze:

    Mam do bramki podłączone te nowe kwadratowe czujniki temperatury i wilgotności od Xiaomi po Bluetooth ale w aplikacji Dom tego w ogole nie widać, jest napisane po dodaniu bramki ze wymaga konfiguracji i podpięcie urządzeń w mi home, pomimo ze tak zrobiłem to nic to nie dało

    1. SmartMe pisze:

      U mnie widać je bez problemu. Spróbuj je dodać jeszcze raz. Zresetuj aplikację i urządzenie. Coś musiało się zawiesić.

      1. Rafał Radzki pisze:

        Je czyli czujniki temperatury do aplikacji mi home, mam je restartować czy usunąć?
        Bramka się do homekita dodaje ale tylko bramka, na pewno mówimy o tych samych czujnikach? Mam takie US $5.72 38% zniżki | [Najnowsza wersja] XIAOMI Mijia Bluetooth termometr 2 bezprzewodowy inteligentny elektryczny higrometr cyfrowy termometr praca z aplikacją Mijia
        https://a.aliexpress.com/_Uoqxd

        1. Marcin Szotmiller pisze:

          Mam identyczną sytuację. Bramka do homekit poszła ale czujniki nie, i wątpię żeby się tam znalazły.

          1. SmartMe pisze:

            U mnie tylko czujniki zalania nie dały rady. Reszta bez problemu.

          2. Marcin Szotmiller pisze:

            To ciekawe. Jakim cudem udało Ci się je dodać do HomeKit?

          3. Marcin Szotmiller pisze:

            Jak to zrobiłeś?

          4. SmartMe pisze:

            Po prostu się dodały bez żadnego problemu 🙂

  4. Pilnik pisze:

    Czy jest możliwość użycia przez ten hub urządzeń innych producentów? Chodzi mi o produkty firmy IKEA. Fajnie jakby nie trzeba było się posiłkować kolejnym hubem.

    1. SmartMe pisze:

      Tak, możesz podłączyć np. żarówki IKEA 🙂 Pisaliśmy o tym w tym artykule: https://smartme.pl/xiaomi-oraz-ikea-poradnik-jak-sparowac-zarowke-gu10-z-bramka/

  5. Marek Ewelina pisze:

    Dzień dobry,

    bardzo dziękuje za dobrą recenzję,
    mam pytanie, czy wyłącznik Aqara Opple ZigBee będzie współpracował z tą bramką?

    1. SmartMe pisze:

      Dzień dobry, tak będzie działać 🙂

  6. imacman66 pisze:

    Podejrzewam, że ta bramka może być ciekawym uzupełnieniem sytemu opartego np na Aqara HUB, która nie potrafi obsłużyć wielu fajnych czujników i urządzeń. Oczywiście trzeba mieć dwie aplikacje na różnych serwerach. Cena jest atrakcyjna i można spróbować.

    1. SmartMe pisze:

      Zamiast dwóch aplikacji możesz mieć zmodowaną. Zerknij na ten artykuł: https://smartme.pl/2-sposoby-na-dwa-regiony-w-mi-home-android/

      1. Imacman66 pisze:

        Dziękuję za info. Zainstalowałem zmodowaną apke, fajna sprawa. Czyli jak zakupię Xiaomi Gateway 3, to będę mógł ją sparować w aplikacji obok Aqura HUB, które obecnie mam w wersji EU i na polskim serwerze?

  7. Pi Gee pisze:

    Ja z nieco innej beczki…
    Poniewaz planuje zrobic na razie oswietlenie smart tylko w pokoju syna i z uzyciem alexy – w zasadzie jaki mostek xiaomi? Jakie sa? Jak patrze w tym co jest dostepne w sklepie oficjalnym w PL – nie ma w sprzedazy samego mostka. Ale ten ktory jest w zestawie wyglada inaczej niz ten z artykulu. Dodatkowo czytam o 'aqara’ – cokolwiek to jest. Zatem ktos doradzi czy znajde gdzies 'mape’/liste tych produktow od xiaomi, tak zebym patrzac po ofertach wiedzial czy patrze na aktualny/przestarzaly/biedny model?
    Z gory dzieki za podpowiedzi.

    1. Cześć, Aqara to Xiaomi Premium. Pojawia się już także w sklepach polskich, ale jeszcze nie u autoryzowanych sprzedawców. Z tego co kojarzę to żadna z tych bramek niema wsparcia dla Alexy, ale też jej nie testowałem.

  8. yoyoyo pisze:

    Cześć,
    Ma ktoś sposób na dodanie tej bramki i jej akcesoriów do Homebridge?

    1. SmartMe pisze:

      A wtyczka Xiaomi Homebridge ZigBee? Nie dodawałem jej do Homebridge bo ma natywnie HomeKit.

  9. Dominik Carpenter pisze:

    Ciekawy projekt opisujący jak podłączyć tą bramkę do HA oraz obsługiwać zigbee firm trzecich.
    Integracja sonoff z xiaomi home również okazuje się możliwa.
    https://github.com/AlexxIT

  10. Mike Nasielk pisze:

    Poprawcie wpis, bo ciągle jest napisane że gateway obsługuje ble, a tak naprawdę tylko ble mesh, czyli nie podłączymy sobie np czujnika temperatury z lcd/ eink a np yeelight bulb z ble mesh

    1. SmartMe pisze:

      Mike, nie do końca. Ja w tym momencie mam właśnie podłączony czujnik temperatury, Mi Flore oraz Czajnik. I wszystkie mi działają po Bluetooth.

  11. Marcin Szotmiller pisze:

    A czy mogę do tej bramki dodawać czujniki aqara?

  12. artur5236 pisze:

    Jakie urządzenia mogę podpiąć pod tą bramkę? W child device mam tylko 6 urządzeń a chciałbym podpiąć moją żarówkę Xiaomi i nie widzę takiej opcji.

    1. SmartMe pisze:

      Wszystkie po ZigBee od ekosystemu Xiaomi/Aqara. Po prostu wymuś przycisk parowania na bramce i urządzeniu i załapie 🙂

      1. Marek Byczyński pisze:

        nie można dodawać urządeń Aqara do bramy Xiaomi Gatway 3, wyrzuca komunikat brama jest niezgodna.

  13. Adam Landzwojczak pisze:

    Witam,
    Mam pytanie posiadam bramke xiaomi Czujnik Xiaomi Mi Smart ZNDMWG02LM i zakupiłem wlaczniki ścienne Aqara E1 Przełącznik światła 1 przycisk N+L i Aqara E1 Włącznik światła 2 przyciski bez N i mam problem z połączeniem w aplikacji xiaomi home. A wydawało mi się że firma Aqara to jest to samo co xiaomi I wszystko będzie działać. Zwłaszcza że ma czujkę ruchu z Aqara i działa bez problemu. Oczywiście zależy mi na prostym rozwiązaniu w małym mieszkaniu i też zależy mi na xiaomi bo już posiadam parę urządzeń z tej firmy i jestem zadowolony i nie chciał bym tego zmieniać tylko troszkę ulepszyć paroma rzeczami. Proszę o POMOC

    1. SmartMe pisze:

      To kwestia bramki, Aqara i Xiaomi odchodzą od siebie. Najlepiej ją wymienić na Aqara M1S

Dodaj komentarz