Kiedy zobaczyłem u jednego ze znajomych smart czajnik, zastanawiałem się, po co komuś taki wynalazek? Co można wymyślić, żeby móc nazwać czajnik inteligentnym? Ciekawość wzięła jednak górę nad rozsądkiem. A że i tak musiałem kupić czajnik, to zdecydowałem się wybrać ten od Xiaomi – Mi Smart Kettle. 

Zacznijmy od listy czynności, które powinien wykonywać czajnik:

  1. Grzać wodę.
  2. Patrz punkt pierwszy.

Jakie zatem czynności powinien wykonywać inteligentny czajnik?

  1. Dalej patrz na punkt pierwszy.

Pierwsze wrażenie

Niezwiedziony tym myśleniem rozpakowałem nabytek z Aliexpress i moim oczom ukazał się naprawdę ładny smart czajnik. Przechadzając się po różnego rodzaju marketach i oglądając tamtejsze urządzenia, możemy je podzielić na dwie kategorie. Albo wszystkie są zrobione na jedno kopyto, albo ich projektant powinien wrócić do szalonych lat 90. Tymczasem Xiaomi ponownie zrobiło naprawdę elegancki sprzęt.

Zarówno elementy plastikowe, jak i metalowe prezentują się bardzo dobrze. Wszystko jest czyste i proste, a dwa guziki (do gotowania wody oraz utrzymywania temperatury) są prawie niewidoczne. Łącząc to z funkcją chowania kabla w podstawce, możemy użyć czajnika jako ładnego dodatku do kuchni. Pojemność czajnika też jest zadowalająca – 1,5 l.

Funkcja podstawowa Mi Smart Kettle – gotowanie wody

Mi Smart Kettle

Czas gotowania wody w czajniku Mi Smart Kettle jest normalny, zagotowanie 1,5 l wody zajmuje mu 5 minut. Moment zagotowania posiada swój własny dźwięk, dzięki czemu wiadomo, kiedy możemy zaparzyć herbatę. Cały proces wlewania zimnej wody do czajnika, a później wylewania wrzątku do kubka jest naprawdę intuicyjny i przyjemny. 

Czas na bycie smart czajnikiem!

Czajnik Xiaomi Mi Smart Kettle można podpiąć do aplikacji Mi Home i dodać do pozostałych sprzętów naszego inteligentnego domu. Poważnym problemem w korzystaniu z czajnika jest łączność Bluetooth. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem połączenia Ziggbee + Wi-Fi, więc fakt, że za każdym razem muszę być w jego pobliżu, żeby go uruchomić, jest dla mnie sporym minusem. Nie ma szans, żeby zagotować wodę, kiedy jesteśmy w podróży, i od razu zalać kawę lub herbatę, kiedy wejdziemy do domu. 

Musimy wejść do domu, uruchomić aplikację, włączyć czajnik, swoje odczekać (aplikacja naprawdę wolno łączy się z tym urządzeniem) i dopiero wtedy, możemy coś zrobić. Długo.

Mi Smart Kettle

Dzięki aplikacji czajnik oferuje nam kilka opcji, których w zwykłym czajniku raczej nie znajdziemy. Po pierwsze, jest to ustawienie konkretnej temperatury dla wybranego napoju. Możemy wybrać jedną z kilku podstawowych opcji jak kawa czy zielona herbata albo samemu ustawić temperaturę i ikonę. Wygodne, jeśli mamy jakieś przyzwyczajenia co do sposobu zaparzania.

Druga opcja to utrzymywanie temperatury, czym Xiaomi chwali się w swoich folderach, twierdząc, że jest to nawet 12 godzin. Możemy to zrobić zarówno z poziomu aplikacji, jak i za pomocą drugiego przycisku na rączce czajnika. Zastanawiałem się nad tym, dla kogo taka opcja byłaby faktycznie przydatna i udało mi się znaleźć  grupę docelową.

Czajnik Mi Smart Kettle dla rodzica

Zarówno opcja ustawiania temperatury, jak i jej dłuższego utrzymywania są rozwiązaniami idealnymi dla młodego rodzica. Gotując mleko dla naszej pociechy, nie będziemy musieli już co chwilę sprawdzać, czy temperatura jest odpowiednia. Klikamy ikonę mleka dla dziecka i gotowe ☺. Utrzymywanie temperatury też bardzo dobrze się sprawdza, a jedyne co przeszkadza, to dźwięk zagotowywania co 10 minut.

Mi Smart Kettle

Podsumowanie

Czajnik Mi Smart Kettle od Xiaomi jest naprawdę ładnym czajnikiem. Jedyne, czego można mu odmówić, to bycia naprawdę smart. Połączenie przez Bluetooth i utrzymywanie danej temperatury to niewiele. Mam wielką nadzieję, że następna generacja tego czajnika pozwoli na zdalne zagotowywanie wody, dzięki czemu będzie mi go łatwiej polecać 😉

 


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

5 myśli na “Mi Smart Kettle – czy warto kupować inteligentny czajnik?

  1. Tom Earthborn pisze:

    Czajnik dyskwalifikuje brak sitka co powoduje dostawanie się kamienia do kubka/szklanki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *