Dość często mamy do czynienia z połączeniami przychodzącymi z nieznanych numerów. Czasami te połączenia są niechciane i irytujące. Dzwonić mogą nawet oszuści. W takich przypadkach doskonale sprawdza się aplikacja lub strona internetowa, pozwalająca na identyfikację osoby lub organizacji, próbującej się z nami skontaktować. Jak to działa?

Usługa pozwalająca na sprawdzeniu kto dzwonił zwiększa nasze bezpieczeństwo, ponieważ możemy zidentyfikować właściciela numeru i zdecydować, czy chcemy odebrać połączenie, czy też je zignorować. Jeśli otrzymamy podejrzane połączenie, możemy sprawdzić czyj to numer i czy przypadkiem nie jest powiązany z alertami lub raportami o oszustwach.

Otrzymamy również informacje odnośnie do naszego numeru. Możemy sprawdzić, czy jest on publicznie dostępny i jakie kwestie są z nim związane. Pamiętajmy jednak, że podczas sprawdzania potencjalnego rozmówcy mamy obowiązek szanować jego prywatność. W jaki sposób sprawdzić, czy warto odebrać nieznane połączenie?

Jak rozpoznać oszusta?

Oszuści telefoniczni stosują różne techniki manipulacji i podszywania się pod rzeczywiste instytucje lub osoby. Jeśli więc otrzymujesz telefon od numeru, który nie jest ci znany, bądź ostrożny. Oszuści często używają numerów zastrzeżonych lub zmieniają numery, by uniknąć wykrycia.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed oszustwem jest sprawdzenie nieznanego numeru. Zobacz komentowane numery telefonu na infonumer.pl. Być może wśród nich znajdziesz ten, z którego otrzymujesz próby kontaktu, zgłoszony jako oszustwo czy złośliwe połączenie.

Nabierz podejrzeń, gdy ktoś próbuje wymusić szybką decyzję, mówiąc że masz ograniczony czas na podjęcie działania. To może być znakiem, że próbuje cię zmanipulować.

Legalnie działające instytucje raczej nie proszą o podawanie przez telefon poufnych danych, takich jak numery kart kredytowych, hasła czy numery ubezpieczeń. Bądź czujny, gdy ktoś pyta cię o takie dane. Jeśli rozmówca podaje się za przedstawiciela jakiejś organizacji, zawsze sprawdź jego tożsamość. Możesz zadzwonić na oficjalny numer tej instytucji, aby upewnić się, że rozmawiasz z uprawnioną osobą. Jeśli nie masz pewności, kim jest osoba dzwoniąca, nie podawaj żadnych osobistych danych przez telefon.

Dla bezpieczeństwa sprawdź nieznane połączenie

 Sprawdź numer w Internecie. Możesz skorzystać z wyszukiwarki by sprawdzić, czy numer telefonu jest powiązany z jakąś firmą, organizacją lub osobą. Zdarza się też, że użytkownicy sieci piszą opinie na temat podejrzanych numerów telefonu, z których dzwonią nachalni telemarketerzy lub naciągacze. Takie wpisy można znaleźć na forach internetowych lub w mediach społecznościowych.

W prosty sposób zidentyfikujesz połączenie na stronie infonumer.pl. Wpisz numer telefonu, przykładowo 814483544, a otrzymasz o nim wiarygodne informacje.

Jeśli często otrzymujesz niepożądane połączenia lub podejrzewasz, że numer jest powiązany z oszustwem, możesz zgłosić incydent odpowiednim organom, takim jak policja czy organizacje zajmujące się ochroną konsumentów.

Źródło: Materiał Sponsowowany off-site.pl

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz