Rolety IKEA to produkt, o którym czytałem wiele i pisałem parę newsów. Cały czas jednak czekałem na moment, gdy dostanę je w swoje ręce, wypróbuję i sprawdzę, czy faktycznie są tak fajne, jak o nich piszą. Dzięki uprzejmości firmy IKEA dostałem jeden egzemplarz do testów i mogę się z Wami podzielić swoimi wrażeniami!
Rolety IKEA są popularne, między innymi ze względu na swoją integrację z HomeKit. Są to przystępne cenowo smart rolety, które znajdziemy we wszystkich sklepach IKEA. Występują w pięciu szerokościach do wyboru: 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm i 140 cm. Każda z tych szerokości ma jednakową długość – 195 cm. Ich ceny wahają się od 549 zł do 699 zł (w zależności od szerokości). Można je kupić online w sklepie IKEA.

Rolety IKEA – pierwsze wrażenie

Jakie było moje pierwsze wrażenie po otwarciu opakowania rolet IKEA i przejrzeniu zawartości? Zobaczcie unboxing:

Montaż (rolety)

Żeby zamontować rolety potrzebujemy wiertarkę (bądź wkrętarkę, zależy od typu i grubości ścian), 4 kołki rozporowe oraz 4 wkręty. Rolety możemy przymocować zarówno do ściany, jak i sufitu. System IKEA jest dość sprytny i nie potrzeba zbyt dużo czasu, aby je zamontować. Wszystko zresztą jest bardzo dobrze opisane w instrukcji.

Rolety IKEADrugi krok – po zamontowaniu rolety – to montaż przycisku. Mamy dwie opcje: kołki lub taśma dwustronna. Ja wybrałem taśmę dwustronną, której jestem fanem 😉 Ostatnia rzecz to wpięcie wzmacniacza sygnału do gniazdka w pobliżu rolet.

Rolety IKEA

Bardzo ważne jest zmierzenie szerokości wnęki, do jakiej mają być przymocowane rolety. Pamiętajcie też, że rolety mają określoną długość (195 cm), więc jeśli wasze okno jest wyższe to roleta całego nie przykryje. Tak jest w moim mieszkaniu i roleta  nie przykrywa całości, jednakże spełnia swoją funkcję w garderobie.

Rolety IKEA

Parowanie

Rolety możecie kupić same lub dokupić do nich bramkę IKEA Tradfri. Osobiście polecam Wam dokupienie bramki, ponieważ dzięki niej poznacie pełnię ich możliwości. Opiszę sposób parowania oraz działania w obu przypadkach, czyli z bramką i bez.

Bez bramki IKEA Tradfri

Zacznijmy od opcji bez bramki. Do jednego pilota możecie sparować 4 rolety Proces parowania jest następujący:

  1. Otwórzcie tylną pokrywę na pilocie zdalnego sterowania i odszukajcie przycisk parowania.
  2. Naciśnijcie krótko oba przyciski na rolecie. Urządzenie zostało wybudzone i pozostanie gotowe do parowania przez 2 minuty.
  3. Zbliżcie  pilot zdalnego sterowania do rolety, którą chcecie sparować, na odległość nie większą niż 5 cm od pokrywy baterii rolety.
  4. Naciśnijcie przycisk parowania na pilocie zdalnego sterowania i przytrzymajcie go przez co najmniej 10 sekund.
  5. Czerwona dioda na pilocie będzie się świecić. Biała dioda na rolecie będzie mrugać, dopóki urządzenia nie zostaną sparowane.

Warto od razu po tym ustalić, na jaką maksymalną wysokość mają zjeżdżać rolety (gdzie kończy się okno). Wystarczy, że zjedziecie nią na odpowiednią wysokość i klikniecie na przycisku dwa razy górę lub dwa razy dół.

Z bramką IKEA Tradfri

Parowanie Rolety IKEA Fyrtur z bramką IKEA Tradfri odbywa się poprzez aplikację IKEA Home Smart. Aplikacja prowadzi nas dosłownie krok po kroku. Tych kroków musimy wykonać kilka. Należy:

  1. Sparować przycisk z bramką, trzymając go maksymalnie 2 centymetry od bramki.
  2. Sparować przycisk z wzmacniaczem sygnału, trzymając go maksymalnie 2 centymetry od wzmacniacza.
  3. Sparować przycisk z roletą, trzymając go maksymalnie 2 centymetry od rolet.

Rolety IKEA

W trakcie parowania miałem problem, który objawiał się tym, że parowanie się nie kończyło i cały czas widziałem ekran w trakcie parowania. Zamknięcie aplikacji oraz jej powtórne otworzenie sprawiało, że przechodziłem dalej. Jeśli zatem będziecie mieli podobny problem, to zachęcam Was do wypróbowania go. Po sparowaniu rolet z bramką pojawia się ich cała magia.

Rolety IKEA – aplikacja IKEA Home Smart

Aplikacja IKEA Home Smart daje wszystkie możliwości, jakich potrzeba, żeby sterować roletami. Za jej pomocą można ręcznie obniżyć lub podnieść rolety, ustawić je na wymagany poziom, a także ustalić maksymalny poziom, do jakiego mają się obniżyć.

W aplikacji znajdują się timery, które są najlepiej zaprojektowanymi timerami, z jakimi miałem do czynienia. Brawa dla osoby odpowiedzialnej za wizualną stronę.  Można ustawić jedną z trzech opcji:

  1. Wybudzanie światłem.
  2. Poza domem.
  3. Światło i ciemność.

Dla każdej z trzech opcji timerów można ustawić godziny i dni uruchomienia oraz to, na jaką wysokość rolety mają się podnieść lub opaść. Da się również połączyć ze światłami i zbudować całą scenę. Wszystko to zostało przedstawione w bardzo przystępny sposób.

Ostatnia rzecz to magia, przez którą te rolety są tak cenione. Integracje. Rolety integrują się z Apple HomeKit, Google Home i Alexą.

Apple HomeKit

Dlaczego rolety IKEA przykuły moją uwagę? Ponieważ mają integrację z HomeKit. Proces dodawania jest banalnie prosty. Trzeba tylko dodać bramkę IKEA Tradfri do  aplikacji Dom i gotowe. Kod HomeKit znajdziecie na spodzie bramki.

Rolety pokazują się jako… rolety! I jest to coś niezwykłego 😉 Pozostałe rolety, które automatyzowałem (czyli rolety zewnętrzne), wykorzystują Shelly 2.5 wraz z zmodyfikowanem oprogramowaniem. Widzę je zatem jako przełączniki. Rolety IKEA to pierwsze prawdziwe rolety w moim smart domu.

Rolety IKEA
Rolety IKEA

Jaka jest różnica? Oprócz ikony, jest to możliwość zaznaczenia, na ile procent rolety mają być otwarte. Gdy są rozpoznawane jako przełączniki, widoczna jest tylko opcja włącz/wyłącz.

Rolety w HomeKit działają świetnie. Ani razu nie miałem z nimi problemu i mogę nimi sterować głosowo, dzięki pomocy Siri.

Google Home

Jeśli wolicie Google Home od Apple HomeKit (albo tak jak ja wolicie je połączyć), to IKEA również to umożliwia. Dołączając nasze konto IKEA do aplikacji Google Home (musimy najpierw wyrazić zgodę w aplikacji IKEA Home Smart), pozwalamy na pokazanie się rolet w aplikacji.

Rolety IKEA

W samej aplikacji nie ma możliwości ręcznego sterowania roletami, ale mamy możliwość sterowania głosowego. Żeby ułatwić sobie życie zdecydowałem się nazwać je po angielsku. Możemy zarówno obniżyć, jak i podnieść rolety za pomocą komend, np. „Ok Google Open Roller Blinds” lub „Ok Google Close Roller Blinds”.

Rolety IKEA

Alexa

IKEA oferuje również integrację z Alexą. Nie mam u siebie jeszcze ustawionej Alexy, więc nie przetestowałem jej. Jeśli tylko się pojawi, to na pewno to zrobię.

Home Assistant

Rolety możemy dodać za pomocą integracji z bramką IKEA Tradfri. Jak to zrobić, przeczytacie w artykule poniżej:

Rolety IKEA na co dzień

Więc jakie są rolety IKEA na co dzień? To ten sprzęt, który raz zamontujecie i już nie będziecie chcieli go oddać… Integracja z Apple HomeKit i Google Home sprawiła, że dodałem je do wszystkich swoich scen. Rano podnoszą się wraz z budzeniem się domu, wieczorem opuszczają się wraz z pójściem spać.

Dodatkowa automatyzacja to połączenie ich z czujnikiem ruchu i światła. Dzięki temu, gdy w pomieszczeniu jest ciemno (wieczór) i wykryty zostanie ruch to rolety same się opuszczają.

Rolety bardzo dobrze blokują światło. Kiedy są opuszczane jest naprawdę ciemno. Trzeba też przyznać, że ilość problemów od czasu ich założenia wynosi 0.

Podsumowanie rolety IKEA

Jak zatem mogę podsumować rolety? Naprawdę świetny sprzęt! Na naszych grupach pojawiały się uwagi, że rolety po pewnym czasie piszczą. Nie miałem z tym do czynienia, ale wiem, że jeśli taki problem wystąpi, to IKEA nie ma problemu ze zmianą lub zwrotem.

Na co jednak musicie zwrócić uwagę? Na długość. Tak jak pisałem, jeśli macie okna sięgające ziemi i ich wysokość przewyższa 195 cm, to rolety nie przykryją Wam całości okna. Poza tym jest to świetny sprzęt zarówno dla początkujących, jak i fascynatów inteligentnych domów.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

3 myśli na “Rolety IKEA Fyrtur – recenzja smart rolet z HomeKit, Google Home i Alexą

  1. Marek Fijołek pisze:

    Rolety są też awaryjne…na przykład potrafi się roleta nie ponieś..słyszysz jakiś dźwięk i koniec roleta stoi..w drugim pokoju podnosi się bez problemu.Natomiast obraz graficznego położenia w programie Smart pokazuje że roleta jest podniesiona muszę oszukiwać położenie przy takim zatrzymaniu ? może takie zachowanie być zamienne raz jedna raz druga nawet po dwóch tygodniach dobrej pracy – akurat jesteś na Wakacjach i klapa ( jak sterować roletami gdy jesteś poza domem ? np 100km ) Roleta nie wyłącza się w pozycji krańcowej i rozwija się maksymalnie do końca podobnie miałem historie że podnosiła się do końca bez wyłączenia krańcowego – przewinęła się na drugą stronę..Nie działa pilot i też nie wiesz dlaczego.Musisz uruchomić od nowa – uważam też że uruchomić rolety nie jest łatwo i mnie udało się po kliku próbach ( mam je już od dwóch lat ) uległy już około 6 – 7 awarii ? I od nowa poprzez program musisz ustawić. Uważam że gdy jesteś na miejscu a masz usterkę można sobie poradzić ? Ale każdy mój wyjazd poza mieszkanie jest wielką niewiadomą jak zadziała ? Bateria wytrzymuje długo…Gdy wyłączają prąd Roleta jakby się z resetowała w ustawieniach np. opuszczania i musisz wpisać nowy czas uruchomienia wtedy zadziała a co gdy nie ma ciebie w domu – klapa,
    gdy tego nie wpiszesz – nie ruszy ? Uważam że przeciętny Facet nie jest w stanie uruchomić rolet w trybie automatycznym..to roleta dla ludzi obeznanych z programem i pewną logiką myślenia…pomoc stoi według mnie na niskim poziomie a raczej próbują wyjaśniać ludzie prywatnie miedzy innymi na takiej jak ta strona..czy zachęcam do zakupu – nie wiem ? ja sobie radze ale czasami mami ich dosyć…i dla laików jest nieprzydatna

    1. SmartMe pisze:

      Hmm wygada jakby była uszkodzona. Ja z nimi nie miałem takich problemówl

Dodaj komentarz