Pierwsza z dwóch bramek Aqara, na które czekaliśmy wiele miesięcy. Aqara M1S, czyli nowa bramka wpinana do gniazdka. Jak się sprawdza? Czy warto ją zmienić z Aqara Hub? Czas na recenzję!
Aqara M1S to bezpośredni następca Aqara Hub. W dzisiejszych czasach ciężko o bezpośredniego następcę, przeważnie producenci dodadzą jedną/dwie opcje i zabiorą inną. Żeby klient nie wiedział, co ma kupić. W tym wypadku jest na szczęście prościej.

M1S

Wygląd M1S – chyba gdzieś to już widziałem…?

Bramka M1S wygląda… identycznie jak Aqara Hub. Oczywiście ta w wersji EU, bo zwykła wersja chińska potrzebuje przejściówki. Specjalnie dla Was nagraliśmy unboxing Aqara Hub. Znajdziecie go poniżej.

M1S a Aqara Hub – jakie są główne różnice?

Pytanie, które zadaje sobie bardzo wiele osób, to: jaka jest główna różnica między M1S a popularnym wciąż Aqara Hub? Tu na szczęście odpowiedź jest prosta. Nowa bramka posiada wsparcie dla 128 urządzeń, poprzednia miała dla 64.

Czy tę zmianę odczują użytkownicy? Myślę, że niespecjalnie. Wsparcie dla 64 urządzeń spokojnie wystarcza dla większości mieszkań. Jeśli jednak ktoś ma dom, który ma więcej niż jedną kondygnację, ten na pewno doceni możliwość wsparcia dla 128 urządzeń. Musimy też pamiętać, że sama bramka ma wsparcie wyłącznie dla 32 urządzeń. Jeśli chcemy „dobić” do 128 urządzeń to potrzebujemy urządzeń wzmacniaczy, czyli takich, które łączą się z bramką, ale zasilane są z gniazdka – żarówki, przekaźniki, gniazdka. Każde takie urządzenie da nam dodatkowe 16 urządzeń.

Drugą zmianą jest wsparcie dla nowego ZigBee 3.0. ZigBee 3.0 oznacza mniejszy pobór energii oraz większy zasięg urządzeń. Oczywiście same czujniki muszą wspierać nowy protokół ZigBee, ale w tym momencie warto jest inwestować głównie w niego.

Ostatnią zmianą jest nowy tryb alarmu, znany m.in. z bramki V3. Ale o tym więcej w akapicie dotyczącym aplikacji.

Jeśli chodzi o wygląd – jest nowe logo Aqara oraz zmienione oznaczenia z tyłu. No i wtyczkę europejska, oczywiście 🙂 Poniżej porównanie samych bramek:

M1S

Oraz to jak wyglądają, gdy musimy je wpiąć do gniazdka

M1S
M1S
M1S

Jakie urządzenia wspiera Hub?

Nowy Hub wspiera wszystkie urządzenia, które mogliśmy dodać do Aqara Hub, oraz te, które będą wychodzić w przyszłości. Żeby przepiąć sprzęty z jednego huba do drugiego (jeśli postanowicie go wymienić), trzeba niestety każde przepinać ręcznie. Nie ma magicznego sposobu, więc w pierwszej kolejności musicie je rozparować, a następnie sparować. A możecie to zrobić dla poniższej listy urządzeń:

czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia
– czujnik ruchu
– czujnik drgań
– czujnik zalania
– czujnik otwarcia drzwi / okna
switch Aqara – do kontroli dowolnego urządzenia elektrycznego
– bezprzewodowe włączniki światła pojedyncze i podwójne
– żarówki
Aqara Cube
– moduły przekaźnikowe – Aqara Relay oraz T1

Aplikacje – Mi Home oraz Aqara Home

Bramka powinna być widoczna zarówno w Mi Home, jak i Aqara Home. Piszę „powinna”, bo w Mi Home nie potrafię jej znaleźć. Z czasem zapewne się to zmieni i wtedy zaktualizuję ten punkt.

Bramkę możemy wygodnie dodać do Aqara Home. I tu już zaczyna się robić ciekawie. W aplikacji Aqara Home mamy bardzo dużo możliwości ustawień naszego alarmu oraz lampki. Zacznijmy od prostszej funkcjonalności, czyli lampki.

Lampka

A aplikacji Aqara Home można zdalnie włączyć lub wyłączyć lampkę z wybranym kolorem. Jest pełen zestaw RGB, więc można ustawić dowolny kolor. Aqara dodała nawet scenariusze, czyli wybrane kolory, które powinny kojarzyć się z pewnymi nastrojami. Jest scenariusz relaksu (pomarańczowy), odpoczynku (taki trochę morski) czy filmu (fioletowy, ale nie mam pojęcia dlaczego).

W ustawieniach można poustawiać sobie automatyzacje oraz sceny w stylu IF / THEN. Na przykład: jeśli jest godzina 20:00, wtedy zapal lampkę i ustaw na lekką jasność. Przydatne, jeśli dziecko nie chce zasypiać w ciemnym pokoju.

M1S

Jest także opcja budowania w niej całych scen na bazie wybranych automatyzacji oraz innych scen. Najprostsza scena to dobranoc, czyli załączenie alarmu i włączenie światła nocnego.

Alarm

Bramka M1S zyskała bardzo dużo nowych funkcji w związku z alarmem. Gdy przeklikiwałem się przez kolejne funkcjonalności, zdziwiłem się, jak duża zmiana nastąpiła. Zatem po kolei.

Główną zmianą są trzy tryby działania: W domu, Poza domem i Noc. Te trzy tryby pojawiły się już przy okazji bramki Xiaomi Gateway V3. Idea jest ta sama, czyli różne czujniki przypina się do trzech trybów. Dzielą się w ten sposób:

  1. W domu – Tutaj dodajemy czujniki, które mają się aktywować, gdy jesteśmy w domu. Np. drzwi do spiżarki, która powinna być zamknięta 😉 Może to być też forma poinformowania nas o tym, że ktoś wszedł do domu.
  2. Noc – Poza czujnikami z opcji „W domu” możemy dodać kontaktrony, ale nadal nie dawać czujników ruchu. Dzięki temu mamy zabezpieczenie domu, ale nadal możemy się poruszać – np. gdy idziemy w nocy do łazienki.
  3. Poza domem – wtedy uzbrajamy dom wszelkimi czujnikami. Wyzwolenie na każdym z nich wyzwala alarm.

Nowością przy tej opcji jest opóźnienie, które jest znane z systemów alarmowych. Możemy ustawić, że alarm się włączy, ale dopiero po jakimś czasie – np. po 30 sekundach.. Dzięki temu możemy rozbroić dom, zanim zacznie „wyć”. Jest to bardzo wygodne, jeśli hub umieścimy blisko drzwi. Powinien być przecież tak schowany, żeby osoby niepożądane nie mogły go od razu zauważyć.

Alarm możemy włączyć i wyłączyć automatycznie. Może to być oparte na konkretnej godzinie, innym akcesorium lub automatyzacji.

HomeKit, Home Assistant, Google Home

Zaczniemy od HomeKit, bo z nim jest najprościej. Bramka ma natywne wsparcie dla tego systemu, dzięki czemu dodamy ją po prostu, skanując kod, który się na niej znajduje. Po sparowaniu bramka pojawi się w opcji zarówno alarmu, jak i światła. Możemy je rozdzielić lub zostawić połączone.

M1S

Nowością są cztery tryby alarmu zamiast dwóch jak to było z poprzednią bramką. Mamy teraz opcje:

  1. W domu.
  2. Poza domem.
  3. Noc.
  4. Wył.

Tryby możemy ustawić w automatyzacjach. Np.  o godz. 22:00 uruchamiamy „Noc”. Gdy opuszczamy dom, włącza się „Poza domem”, a gdy wracamy, jest „W domu”. Niemniej jednak to nie wystarczy, bo nie możemy ich skonfigurować w HomeKit. Żeby ustawić, które urządzenia wyzwalają alarmy, musimy to zaplanować w aplikacji Aqara Home.

Na ten moment M1S nie ma wsparcia dla Home Assistant. Myślę jednak, że to się wkrótce zmieni. Jak tylko dostanę informację, jak ją dodać, to o tym tutaj napiszę.

Aqara M1S posiada wsparcie dla Google Home. Musimy ją dodać poprzez aplikację Aqara Europe i w Google Home będzie widoczna zarówno bramka jak i jej urządzenia.

Bramka na co dzień

Bramka sprawuje się poprawnie i nie było z nią problemów. Na pewno na plus jest to, że jest to w końcu europejska wersja, więc mniej wystaje z kontaktu.

M1S

Bramka dobrze się sprawuje jako alarm oraz jako światło. Bardziej nocne niż oświetlające cały pokój. Warto jest zatem ją zamontować tak, żeby przy okazji przydawała się w nocy.

To ,do czego się przyczepię, to głośność syreny. Mogłaby być głośniejsza. Gdy alarm się włączy, to słychać go wyraźnie w domu, ale nie poza nim. Jeśli zatem miałaby np. poinformować sąsiada, to tak się nie stanie.

Podsumowanie M1S

Na moment pisania recenzji M1S ciągle jest w fazie dziecięcej. I tak zwlekałem kilka miesięcy, bo gdy ją dostałem na testy pierwszy raz, miała bardzo dużo problemów. Niemniej jednak to wybór z przyszłością.

Bramkę Aqara M1S możecie kupić z oficjalnej dystrybucji pod tym linkiem.

Jest to prawdziwy następca wielkiego prekursora, jakim był Aqara Hub. Bramka jest lepsza od poprzedniej pod każdym względem. Mamy większa liczbę urządzeń, mamy nowsze ZigBee i więcej opcji konfiguracji alarmu. To, czego brakuje, to dojrzałości rozwiązania. Problemy z Mi Home, brak wsparcia dla Home Assistant. Te problemy jednak pewnie znikną po pewnym czasie.

Czy zatem warto jest kupować bramkę M1S zamiast Aqara Hub Eu? Tak. A czy jest to lepszy wybór niż Xiaomi V3 i Aqara M2? To porównanie już wkrótce 😉


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

21 myśli na “Aqara M1S – Czy jest to godny następca Aqara Hub?

  1. Sebastian Bogacki pisze:

    m1s eu nie ma na dzis w mi home, jest m1s cn.

    1. SmartMe pisze:

      Jest też wersja eu, ale jeszcze jej nie mam

  2. Michał Spałek pisze:

    Witam, czy jeśli kupię bramkę aqara przeznaczoną na serwer europejski to wciąż mogę do niej podłączyć urządzenia które mają przeznaczenie na serwer chiński, i to będzie działać? Potrzebuję podłączyć do bramki aqara(eu) tylko kilka czujników, większość jest do kupienia w wersji europejskiej, jednak chcę jeszcze podpiąć czujnik dymu do kotłowni oraz kuchni. Czujniki dymu są tylko w wersji na rynek chiński. Czy takie połączenie będzie działać? I jeszcze pytanie o szybkość powiadomień na telefon. Czy w przypadku wykrycia dymu otrzymam powiadomienie na telefon natychmiastowo. Posiadam oczyszczacz Xiaomi 3h i automatyzacja działa z 30 minutowym opóźnieniem.

    1. SmartMe pisze:

      Tak, ZIgBee nie ma regionalizacji. O bramkach więcej piszę tutaj – https://smartme.pl/zigbee-o-co-w-tym-chodzi-i-ktora-bramke-wybrac/
      30 minutowe opóźnienie? Może coś nie tak z czasami. Dostajesz powiadomienie od razu

      1. Michał Spałek pisze:

        Dziwnie to się zachowuje, raz działa natychmiast, raz z opóźnieniem. Jeszcze jest inny problem, mianowicie bramka aqara m1s nie jest jeszcze dodany w mihome. Pewnie z czasem dodają ale póki co nie można tego powiązać np z oczyszczaczem powietrza Xiaomi.

        1. SmartMe pisze:

          Jest to uciążliwe… Mi się też nie wyświetla i czekam, aż coś się zmieni.

  3. Pawelec K pisze:

    Witam, bramka odmówiła posłuszeństwa , cały czas świeci się na żółto i co 1minute przygasza się . W MiHome status offline , a po usunięciu urządzenia z aplikacji nie mogę jej dodać , trzymam 10sec przycisk i nic się nie dzieje cały czas świeci na żółto. Jakiś ratunek???? ,

    1. SmartMe pisze:

      Kliknij szybko 10x razy na urządzeniu przycisk główny. To resetuje do ustawień fabrycznych, a nie tylko resetuje wifi.

      1. Pawelec K pisze:

        Też próbowałem bez rezultatu 🙁

        1. SmartMe pisze:

          Bo niestety, ale ciągle się nie da 🙁

  4. mirel pisze:

    Thank you for the nice review. However it did not find a solution for me and maybe you would be kind to help me regarding my issue.

    Can you please tell me if M1S hub (for EU server) can be added to Xiaomi Mi Home app? In the app I have listed Aqara Hub, but it does not say what version it is, if the is Aqara first hub version or M1S?
    Also, can I add Aqara water sensor to the hub and be visible in Mi Home app? If yes, can I make a automatisation in Mi Home app so: IF water leak detected by sensor THEN power off Xiaomi Mi Smart Plug?

    I have several Xiaomi Mi gadgets: 3x Mi Smart Plugs, 5x Xiaomi LED Smart Light Bulbs and one
    Roborock S6 and I want to add 5 x Aqara water leak detectors but to use all of them in the same Xiaomi Mi Home app.

    Can you please advise me if instead of Aqara M1S hub, I can buy Xiaomi Mi 3 Gateway (Zigbee 3.0) and add the Aqara water leak detectors to it and use them in the Xiaomi Mi Home app.?
    Initially wanted to buy the new Aqara Hub M2, but it is not listed as being compatible with Xiaomi Mi Home app, and I want to use all gadgets in the same app, and make the water sensor / smart plug automatisation. So… the only choices I have are Aqara HUB, Aqara HUB M1S and Xiaomi Mi 3 Gateway. Which to buy? Thank you in advance!

  5. Guest pisze:

    Cześć. Dopiero zaczynam przygodę ze smart home (posiadam jedynie robota odkurzającego Roborock S5 Max, które rym zarządzam w MiHome oraz za pomocą Google asistant) i nie wiem na jaką bramkę się zdecydować. Rozważam do zakupu Aqara Hub M1S. Czy dla startującego jest to dobry wybór czy są lepsze rozwiązania? Zależy mi na lampce nocnej, funkcji dzwonka oraz połączenie z Apple HomeKit.
    Jeszcze takie pytanie:
    1. czy do bramki Aqara M1S będę mógł podłączać czujniki temperatury, zalania, dymu i gazu produkcji Xiaomi? I rozumiem, że takie czujniki będę mógł zakupić na Aliexpress bo nie mają wersji CN EU?
    2. Jaki jest zasięg połączenia zigbee? Planuje bramkę umieścić na piętrze i nie wiem czy przycisk na zewnątrz jako przycisk do dzwonka połączy się z bramką? Można w ogóle przycisk funkcyjny stosować na zewnątrz?
    3. Czy mógłbyś polecić jakiś sprawdzony sklep z oficjalną polską dystrybucją gdzie mógłbym zakupić Aqara M1S oraz inne czujniki w wersji EU?
    4. Głównie chciałby zarządzać domem przez aplikację Apple HomeKit, czy istnieje jakiś wideodomofon od Xiaomi lub aqara, który pokazywał by podgląd na żywo z kamerki w aplikacji HomeKit na IOS urządzeniu?
    5. Czy istnieje jakaś kamera do monitoringu zewnętrznego firmy Xiaomi lub aqara z możliwością podglądu przez apkę HomeKit?
    6. Korzystając z home Kit wydajesz polecenia za pomocą Siri?
    7. Czy Roborock S5 Max mogę jakoś dodać do HomeKit?
    Dzięki wielkie z góry za odpowiedź 😉

    1. Ariel pisze:

      Cześć,
      Teraz odpisuję, ale chyba przez to, że komentarz jest tak długi to inaczej go wyświetla.
      Jeśli chodzi o główne pytanie i Twoje potrzeby to M1S jest najlepszym wyborem.
      1) W prosty sposób dodasz urządzenia spoza Aqara dopiero, gdy M1S zyska wsparcie dla Mi Home. Możesz to obejść wchodząc w tryb parowania.
      2) Raczej parę metrów i ściany mocno przeszkadzają, więc nie wiem, czy Ci się uda bez wzmacniaczy.
      3) Oczywiście 🙂 Alget.pl z kodem SmartMe 🙂 To oficjalna dystrybucja Aqara w Polsce
      4) Nie, wszystkie są słabe. Będę testować Netatmo i dam znać jak mu pójdzie
      5) Zewnętrzna nie, tylko G2H ma funkcję HomeKit, ale jest do wewnątrz. Jak HomeKit to możesz zerknąć na Netatmo i Eve
      6) Dokładnie 😀
      7) Tylko poprzez HomeBridge ale będzie widniał jako wiatrak… mało przydatne

  6. Władysław Gałgan pisze:

    Witam, pisałem wczoraj wieczorem komentarz z kilkoma pytaniami. Dziś widzę, że on zniknął. Bardzo proszę o odpowiedź na te pytania, są one bardzo ważne dla mnie w rozpoczęciu przygody ze smart home. Proszę o pomoc. Dzięki 🙂

    1. SmartMe pisze:

      Cześć, wczoraj nie miałem jak odpisać. Już leci odpowiedź 🙂

      1. Władysław Gałgan pisze:

        Nie doleciała 🙂

  7. Kraszak pisze:

    Witam, Jeste od wczoraj posiadaczem tej centralki i nie mam pojęcia co mam ustawić w automation IF i Then, a żeby lampka zapalała się pomiędzy 22:00, a 06:00 gdy wykryje ruch. Pomoże mi ktoś pisząc jakie opcje wybrać lub wstawi zrzut ekranu z swoimi ustawiwniami? Będę bardzo wdzieczny🙂

  8. Kraszak pisze:

    Może tym razem zostanie opublikowany mój posst.. 🙂

    Witam, Jestem posiadaczem tej centralki i nie mam pojęcia co mam ustawić w automation IF i Then, a żeby lampka zapalała się pomiędzy 22:00, a 06:00 gdy wykryje ruch. Pomoże mi ktoś pisząc jakie opcje wybrać lub wstawi zrzut ekranu z swoimi ustawiwniami? Będę bardzo wdzieczny🙂

  9. MaciekSA pisze:

    Dzień dobry,
    Mam kamerę aqara kamera g2h pro, która pracuje jako hub dla innych urządzeń aqara. Czy jest sens kupowania m1s jeżeli nie zależy mi na lampce lub alarmie? (Apple HomeKit).

Dodaj komentarz