Prawie każdy z nas ma w swoim domu termometr. Najczęściej używamy go wtedy, gdy włączamy ogrzewanie i sprawdzamy, jak podnosi się temperatura w pokojach. Trzeba jednak pamiętać, że przez kontrolowanie temperatura, a także wilgotności powietrza, możemy poprawić jakość naszego samopoczucia i zdrowia. Dlatego też bohaterem dzisiejszej recenzji będzie smart termometr SwitchBot Thermometer and Hygrometer Plus

No właśnie, jeśli już decydujemy się na zakup termometru, to dlaczego nie miałoby to być smart urządzenie? SwitchBot Thermometer and Hygrometer Plus to właśnie taki niewielki sprzęt. Poza tym dzięki temu, że jest minimalistyczny, nie zakłóci naszego wystroju. Możemy umieścić go praktycznie wszędzie, może wisieć na gwoździu, wkręcie, taśmie czy metalowym elemencie. Może też stać  na biurku.

Zawartość opakowania SwitchBot

 • Termometr z higrometrem
 • Instrukcja
 • Baterie (2 paluszki typu AAA)
 • Instrukcja
 • Blaszka na taśmie 3m

Może to i skromna zawartość opakowania, ale czego chcieć więcej od termometru?

xawartosc opakoania switchbot

Warto jednak pochwalić to urządzenie za duży, czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Ma naprawdę czytelne cyfry, dobrze widoczne nawet z dużej odległości. U góry wyświetla się temperatura, na dole wilgotność powietrza. W lewym górnym roku znajduje się ikonka informująca o komforcie w pomieszczeniu, czyli czy jest sucho, czy komfortowo, czy może za mokro. Z lewej z kolei umieszczona jest ikonka baterii.

Termometr jest zasilany na standardowe paluszki AAA, które bez problemy kupimy, wymienimy. Oczywiście nie trzeba będzie robić tego za często, dzięki ich wielkości. Mam wrażenie, że większość wagi tego urządzenia stanowią właśnie baterie.

 

Dane techniczne SwitchBot Thermometer and Hygrometer Plus

 • Wymiary 8 cm x 6,5 cm x 2 cm
 • Waga 65 g
 • Zasilanie 2 baterie AAA starczą na około rok używania
 • Pamięć pomiarów do 68 dni
 • Zakres pomiarów od -20°C do 80°C, wilgotność 0-99%
 • Komunikacja BLE 4.2
 • Aplikacja wymaga systemu android 5 lub wyżej oraz iOS 11 lub wyżej

 

Termometr jest w kolorze białym, ma zaokrąglone rogi. Posiada jedynie otwór do pomiarów, otwór na uchwyt, odchylaną podstawkę oraz guzik do zmiany jednostek.
Jeśli nie dokupimy do niego huba, będzie po prostu urządzeniem do pomiaru i zapisywania temperatury oraz wilgotności powietrza. Zapisane pomiary możemy sprawdzić w aplikacji, łącząc się poprzez Bluetooth. Zobaczymy tam wykres temperatur aż do 68 dni wstecz.

Jeśli natomiast podłączymy huba, to termometr może sterować scenami, np. zasłonić okno, gdy jest za ciepło, albo włączyć nawilżacz czy inne urządzenia oferowane przez SwitchBot.

Aplikacja SwitchBot

Po zainstalowaniu aplikacji, rejestracji i dodaniu urządzenia, termometr pojawi się na głównej stronie. Widać również, czy mamy z nim w danej chwili połączenie. W aplikacji można sprawdzić aktualną temperaturę i wilgotność. Jeśli w nie klikniemy, pojawią się wykresy. Możemy  sprawdzić wartości w danej godzinie, dniu, tygodniu miesiącu czy roku, a także najniższą i najwyższą zanotowaną wartość.

W ustawieniach możemy zmienić nazwę urządzenia, przypisać go do domu i pokoju oraz skalibrować, jeśli wskazania odbiegają od np. dokładniejszego sprzętu.
Możemy także ustawić pod siebie wskazania komfortu, tzn. w jakich warunkach czujemy się dobrze, kiedy powietrze jest za suche, a kiedy zbyt wilgotne. Jeśli mielibyśmy wspomnianego wcześniej huba, można termometr dodatkowo integrować z chmurą, asystentami (Google, Alexa, Siri, IFTTT) oraz tworzyć sceny i integracje z innymi urządzeniami.

SwitchBot Thermometer and Hygrometer Plus – podsumowanie

Smart termometr za cenę ok. 15$ może być świetnym uzupełnieniem smart domu i naszego ekosystemu, sprawdzi się nie tylko w pokoju mieszkania, ale przez duży zakres pomiaru wilgotności i temperatury możemy mierzyć temperaturę i wilgotność w kuchni, łazience czy przydomowej szklarni, a nawet terrarium. A jeśli dokupimy huba (ok. 40 $), będziemy dostawać powiadomienia na telefon czy sterować innymi urządzeniami.

Jeśli szukacie mniejszego termometru, to może SwitchBot thermomenter and hydrometer, o którym pisał Julian, zwróci Waszą uwagę.

Zalety

 • prosty ładny design,
 • prosty montaż,
 • stosunkowa duża funkcjonalność,
 • bożliwość integracji,
 • fajna aplikacja.

Wady

 • nie znalazłem żadnych wad.


Elektronikę ma we krwi! Krzysiek jest redaktorem oraz projektantem w SmartMe działającym w obszarze Home Assistant. Często lubi sam budować rozwiązania oraz rozwijać swoją pasję związaną ze smart domem. W wolnym czasie uwielbia robić zdjęcia, a my uwielbiamy je publikować ?

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz