Kiedy planujemy swój smart dom, najważniejsze jest określenie naszych potrzeb. Zadajemy sobie wtedy podstawowe pytanie – co możemy zautomatyzować w ramach tego rodzaju technologii?

Możemy zacząć używać urządzeń jednego producenta, wtedy jest to znacznie prostsze w konfiguracji i automatyzacji, ale ogranicza nas pod kątem ilości produktów. Alternatywą są otwarte rozwiązania smart home, jak Home Assistant, Domoticz czy Open Hub, które oferują integrację produktów od wielu różnych producentów, wymagają od nas jednak więcej czasu.

Często dostajemy pytania o różne produkty wchodzące w skład inteligentnego domu, które można zautomatyzować. Postanowiliśmy zatem zrobić listę. Ta lista rozwiązań smart home będzie bardzo długa, więc podzieliliśmy ją na części. Dzisiaj publikujemy jej pierwszą odsłonę.

Co możemy zautomatyzować, tworząc inteligentny dom:

  1. Światła – możemy je zautomatyzować na dwa sposoby:

1.1. Kupując inteligentne systemy oświetlenia – lampy lub taśmy led, które „będą smart” praktycznie po wyjęciu z pudełka. Przykładem jest Philips Hue lub Yeelight.

Lampa Led

1.2. Kupując sterowniki do przełączników, które z kolei wsadzamy do puszek. Wtedy możemy sprawić, że każde światło będzie inteligentne za niższą cenę. Przykładem są urządzenia ZAMEL, Sonoff, Shelly, Fibaro.

2. Alarm – możemy zintegrować alarm, żeby pojawiał się z naszymi pozostałymi urządzeniami na wspólnym ekranie. Przykładowym rozwiązaniem jest wspierany przez Home Assistant system Satel Integra z modułem ETH-1. To inteligentne urządzenia, z pomocą których sterowanie różnymi elementami w inteligentnym domu może zostać zautomatyzowane.

Satel Integra

3. Czujniki – możemy umieścić w domu wiele czujników. Czujniki zalania wody, dymu, gazu, czadu, zmiany położenia. Te czujniki informują nas o tym, że dzieje się coś złego. Kiedy wykryją zagrożenie, bezzwłocznie nas o tym informują. Takie czujniki mogą być od Aqary, Fibaro lub innych producentów.

Aqara Czujnik Wody

4. Kontaktrony i czujniki ruchu – to również są czujniki, ale posiadają szersze zastosowanie. Mogą służyć zarówno jako element alarmu (czujnik coś wykrył), jak i element wyzwalający automatyzację. Wchodzimy do domu, kontaktron został wyzwolony i w tym momencie uruchamia się oczyszczacz. Albo wchodzimy do pomieszczenia, ruch został wykryty, więc zapala się światło. Takie czujniki mogą być od Aqary, Fibaro lub innych producentów.

Aqara Czujnik Ruchu

5. Sterowniki rolet – sterowniki rolet pozwalają nam na automatyzacje podnoszenia i opuszczania rolet. Dzięki temu możemy np. automatycznie „zamknąć” cały dom albo opuścić rolety w trakcie oglądania filmu. Producenci systemu sterowników to m.in. Zamel, Shelly i Fibaro.

Shelly 2.5

6. Czujniki temperatury, wilgotności, PM 2.5 – ten typ czujników informuje nas o stanie poszczególnych parametrów w naszym mieszkaniu. Możemy poznać temperaturę, procent wilgotności i stężenie PM 2.5. To może wyzwolić np. uruchomienie oczyszczacza lub nawilżacza powietrza, co poprawia jakość powietrza, a dzięki temu również komfort mieszkania. Takie czujniki mogą być od Aqary lub Xiaomi.

Aqara czujnik temperatury

7. Inteligentne gniazdka – inteligentne gniazdka pozwalają nam zautomatyzować urządzenie, które nie posiada funkcji smart, np. stary telewizor lub czajnik. Zdalnie jesteśmy w stanie go włączyć lub wyłączyć oraz sprawdzać pomiary energii, którą zużywa. Przykłady gniazdek to Xiaomi, Aqara, Fibaro, Smart DGM. Taką możliwość dają rozwiązania smart home, które można wykorzystać w służbie nie tylko wygodzie, ale również ekologii i oszczędności.

Gniazdko SmartDGM

8. Sterowanie ogrzewaniem – w tym przypadku możemy zdalnie sterować ogrzewaniem, zarówno podłogowym, jak i zwykłymi kaloryferami. Dzięki temu możemy zdalnie sterować temperaturą w naszym mieszkaniu. Przykładowi producenci, którzy dostarczają potrzebny do tego system urządzeń, to Tado, Netatmo, Honeywell, Fibaro.

Netatmo

9. Sterowanie bramami – w ramach tego rozwiązania smart, odpowiednio konfigurując ustawienia w aplikacji mobilnej, możemy tak samo zdalnie sterować bramą wjazdową lub garażową. Producentami takich produktów są m.in. Zamel oraz Nice.

SBW-021

10. Inteligentne wideo domofony – jeśli chcemy zdalnie zobaczyć, kto do nas przyszedł, to możemy to zrobić dzięki smart wideo domofonom. Przykładowym producentem jest Nice.

Nice Wideodomofon

11. Inteligentne zamki do drzwi – jeśli chcemy zdalnie otwierać nasze drzwi, wtedy możemy zainstalować smart zamek, który zawiera czujniki ruchu i jest konfigurowany z pomocą aplikacji. Producenci tego typu produktów to Aqara, Gerda lub August. Dzięki niemu do otwarcia drzwi nie jest potrzebne wkładanie i przekręcanie kluczyka.

Aqara Lock

12. Roboty – również roboty odkurzające lub mopujące mogą być podpięte do automatyzacji. Możemy to zrobić z robotami iRobot, Roborock, Xiaomi czy Viomi.

Roborock S6

13. Oczyszczacze i nawilżacze – ten segment także można podpiąć do naszego smart domu. Takie sprzęty znajdziemy w ofercie Xiaomi, Philipsa, Samsunga czy Sharpa. Ponieważ niektóre modele są wyposażone w czujnik ruchu, mogą się uruchamiać w momencie, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia.

Xiaomi Air Purifier 2S

Numerem 13 zamykamy pierwszą część naszego zestawienia. Gorąco zachęcamy Was do komentowania. Napiszcie, czego Wam brakuje na naszej liście. Wspólnie będziemy ją tworzyć. Lista moze być naprawdę długa… I to jest piękne!

Zdjęcie od Thomas Kolnowski na Unsplash

Zdjęcia od Satel, Nice, Netatmo

Rozwiązania smart home to wiele korzyści

Jak widać na powyższych przykładach, automatyzacja większości najistotniejszych aspektów domowego życia nie stanowi obecnie większego problemu. W przypadku technologii inteligentnego domu warto wspomnieć także o kilku kluczowych korzyściach, które skłaniają do zaprojektowania oraz instalacji systemu smart home. Oto 5 najważniejszych!

  1. Bezpieczeństwo

Spora część użytkowników wskazuje, że idea inteligentnego domu podoba im się przede wszystkim ze względu na możliwość zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Rozwiązania smart home pozwalają zintegrować i udoskonalić działanie standardowych urządzeń omawianych w kontekście ochrony mienia, czyli kamer czy czujników. Współcześnie nie ma większego problemu, żeby kontrolować sytuację w domu z pomocą aplikacji mobilnej, nawet tysiące kilometrów od mieszkania. Ewentualna współpraca z agencją ochrony również jest efektywniejsza, ponieważ istnieje więcej rozwiązań wspierających bezpieczeństwo.

Takie technologie jak czujnik ruchu połączony z oświetleniem zewnętrznym utrudniają działania włamywaczom i mają właściwości odstraszające, zniechęcające. System może być też rozpatrywany w kontekście zapobiegania innym zagrożeniom, jak pożar, zalanie czy zadymienie. Czujniki ruchu to niejedyne sensory, w które opłaca się zainwestować i umieścić w inteligentnym domu. Inspirującym rozwiązaniem są też zautomatyzowane rolety, które wspierają odgrywanie scenariuszy w trakcie nieobecności domowników, imitując „codzienne życie” toczące się wewnątrz pustego obiektu.

  1. Energooszczędność

Nie jest tajemnicą, że dzięki technologii smart home oszczędza się energię. To ważna korzyść przynajmniej z dwóch podstawowych względów. Po pierwsze, wspiera się ochronę planety. Ten temat stał się jednym z głównych w debacie publicznej. Świadomie dobierając oraz integrując rozwiązania elektroniczne, możesz zminimalizować zużycie prądu, a co za tym idzie, włączyć się w działania mające na celu ograniczanie szkodliwej emisji i nadmiernej konsumpcji.

Po drugie różnicę dostrzegasz w portfelu. Rozwiązania smart generują określony koszt, ale to zyskowna inwestycja, a nie wydatek, który nie przynosi żadnych korzyści. Rozsądnie dobrane i optymalnie skonfigurowane urządzenia i dodatki zmniejszają stałe opłaty. Poza tym urządzenia sterowane za pomocą aplikacji mobilnej inspirują i skłaniają do kolejnych energooszczędnych inwestycji. Wiele osób decyduje się na przykład na wejście w świat OZE (odnawialnych źródeł energii) i zakup paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Ekotechnologie także można włączyć do systemu.

  1. Wygoda

Istotną korzyścią płynącą z codziennego życia w inteligentnym domu jest po prostu komfort. Cel automatyzacji to upraszczanie procesów i odejmowanie człowiekowi zajęć. Zwiększanie wygody użytkowników jest podstawowym zadaniem znacznej części innowacji technologicznych. Gdy ktoś pyta: „po co inwestujesz w rozwiązania smart home, skoro nie są niezbędne do życia?’, możesz odpowiedzieć najzwyczajniej w świecie: „dla własnej wygody!”.

Rzeczywiście, pozornie drobne czynności zabierają naszą uwagę i energię. Tymczasem opieka nad dziećmi i rodziną, prowadzenie własnego biznesu czy mnogość codziennych obowiązków powinny być priorytetem względem żmudnych, monotonnych obowiązków. Inteligentne, spersonalizowane elementy systemu, na przykład otwarcia drzwi lub bramy, włączania oświetlenia czy ustawiania temperatury są komfortowe i to ich ogromny atut.

  1. Oszczędność czasu

Z kwestią wygody wiąże się równie ważna korzyść, mianowicie oszczędność czasu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę listę wymienionych rzeczy do automatyzacji, a więc oświetlenie, kontrolę nad czujnikami i alarmami, sterowanie bramą, oczyszczanie powietrza i wiele innych, zauważymy, jak wiele czasu można oszczędzić jednorazową konfiguracją.

Wyobraź sobie swój inteligentny dom, w którym nie tracisz cennych minut na podnoszenie i opuszczanie rolet, zmianę oświetlenia, odłączanie źródeł energii, sprawdzanie elementów systemu bezpieczeństwa czy podchodzenie do bramy. Nawet jeżeli nie prowadzisz życia z bardzo napiętym grafikiem, znajdziesz różne ciekawsze aktywności niż te najbardziej prozaiczne, które zabierają sporą część wolnego czasu.

  1. Elastyczność

Wielkim plusem, o którym warto wspomnieć w kontekście inteligentnego domu, jest jego uniwersalny charakter. Każda realizacja to tak naprawdę nowa jakość. Możliwość dopasowania ze sobą dziesiątek rozwiązań, nie tylko w obrębie środowiska jednego producenta (np. Xiaomi), stwarza perspektywę maksymalnej personalizacji.

Co więcej, technologie smart home można modyfikować. Z biegiem czasu dostrzegasz kolejne potencjalne uzupełnienia systemu, coraz bardziej doceniając wygodę czy poczucie bezpieczeństwa, jakie dają z pozoru drobne elementy. Wówczas nie musisz inwestować w sprzęt od nowa. Dokładasz element do sprawdzonej układanki, ewentualnie pozbywasz się tego, którego już nie potrzebujesz.

Technologie smart home są rozwijane nawet nie z roku na rok, a z miesiąca na miesiąc. Nasza lista 13 rzeczy do automatyzacji niedługo będzie wymagała uzupełnienia o kolejne rodzaje urządzeń. To nieunikniony proces, który warto śledzić, żeby wyposażać swoje mieszkanie w najlepsze systemy.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

2 myśli na “Smart Home dla każdego – 13 rzeczy, które można zautomatyzować

  1. Amanda pisze:

    Zautomatyzowałam czynności, których najbardziej nie lubię tj. odkurzanie (robi to za mnie Roomba) i zmywanie w zmywarce. Mogę nawet powiedzieć, że automatyczne urządzenia są dokładniejsze, bo np. iRobot za każdym razem wjeżdża we wszystkie zakamarki pod meblami.Mi się nie zawsze chce ?

  2. Amanda pisze:

    Zautomatyzowałam czynności, których najbardziej nie lubię tj. odkurzanie (robi to za mnie Roomba) i zmywanie w zmywarce. Mogę nawet powiedzieć, że automatyczne urządzenia są dokładniejsze, bo np. iRobot za każdym razem wjeżdża we wszystkie zakamarki pod meblami.Mi się nie zawsze chce 🙂

Dodaj komentarz