Kiedy planujemy swój smart dom, najważniejsze jest określenie naszych potrzeb. Zadajemy sobie wtedy podstawowe pytanie – co możemy zautomatyzować?

Możemy zacząć używać urządzeń jednego producenta, wtedy jest to znacznie prostsze w konfiguracji i automatyzacji, ale ogranicza nas pod kątem ilości produktów. Alternatywą są rozwiązania otwarte, jak Home Assistant, Domoticz czy Open Hub, które oferują integrację produktów od wielu różnych producentów, wymagają od nas jednak więcej czasu.

Często dostajemy pytania o różne produkty, które można zautomatyzować. Postanowiliśmy zatem zrobić listę. Ta lista będzie bardzo długa, więc podzieliliśmy ją na części. Dzisiaj publikujemy jej pierwszą odsłonę.

Co możemy zautomatyzować:

  1. Światła – możemy je zautomatyzować na dwa sposoby:

1.1. Kupując inteligentne lampy lub taśmy led, które „będą smart” praktycznie po wyjęciu z pudełka. Przykładem jest Philips Hue lub Yeelight.

Lampa Led

1.2. Kupując sterowniki do przełączników, które z kolei wsadzamy do puszek. Wtedy możemy sprawić, że każde światło będzie inteligentne za niższą cenę. Przykładem są urządzenia ZAMEL, Sonoff, Shelly, Fibaro.

2. Alarm – możemy zintegrować alarm, żeby pojawiał się z naszymi pozostałymi urządzeniami na wspólnym ekranie. Przykładowym rozwiązaniem jest wspierany przez Home Assistant system Satel Integra z modułem ETH-1.

Satel Integra

3. Czujniki – możemy umieścić w domu wiele czujników. Czujniki zalania wody, dymu, gazu, czadu, zmiany położenia. Te czujniki informują nas o tym, że dzieje się coś złego. Kiedy wykryją zagrożenie, bezzwłocznie nas o tym informują. Takie czujniki mogą być od Aqary, Fibaro lub innych producentów.

Aqara Czujnik Wody

4. Kontaktrony i czujniki ruchu – to również są czujniki, ale posiadają szersze zastosowanie. Mogą służyć zarówno jako element alarmu (czujnik coś wykrył), jak i element wyzwalający automatyzację. Wchodzimy do domu, kontaktron został wyzwolony i w tym momencie uruchamia się oczyszczacz. Albo wchodzimy do pomieszczenia, ruch został wykryty, więc zapala się światło. Takie czujniki mogą być od Aqary, Fibaro lub innych producentów.

Aqara Czujnik Ruchu

5. Sterowniki rolet – sterowniki rolet pozwalają nam na automatyzacje podnoszenia i opuszczania rolet. Dzięki temu możemy np. automatycznie „zamknąć” cały dom albo opuścić rolety w trakcie oglądania filmu. Producenci sterowników to m.in. Zamel, Shelly i Fibaro.

Shelly 2.5

6. Czujniki temperatury, wilgotności, PM 2.5 – ten typ czujników informuje nas o stanie poszczególnych parametrów w naszym mieszkaniu. Możemy poznać temperaturę, procent wilgotności i stężenie PM 2.5. To może wyzwolić np. uruchomienie oczyszczacza lub nawilżacza powietrza. Takie czujniki mogą być od Aqary lub Xiaomi.

Aqara czujnik temperatury

7. Inteligentne gniazdka – inteligentne gniazdka pozwalają nam zautomatyzować urządzenie, które nie posiada funkcji smart, np. stary telewizor lub czajnik. Zdalnie jesteśmy w stanie go włączyć lub wyłączyć oraz sprawdzać pomiary energii, którą zużywa. Przykłady gniazdek to Xiaomi, Aqara, Fibaro, Smart DGM.

Gniazdko SmartDGM

8. Sterowanie ogrzewaniem – możemy zdalnie sterować ogrzewaniem, zarówno podłogowym, jak i zwykłymi kaloryferami. Dzięki temu możemy zdalnie sterować temperaturą w naszym mieszkaniu. Przykładowi producenci to Tado, Netatmo, Honeywell, Fibaro.

Netatmo

9. Sterowanie bramami – możemy tak samo zdalnie sterować bramą wjazdową lub garażową. Producentami takich produktów są m.in. Zamel oraz Nice.

SBW-021

10. Inteligentne wideo domofony – jeśli chcemy zdalnie zobaczyć, kto do nas przyszedł, to możemy to zrobić dzięki smart wideo domofonom. Przykładowym producentem jest Nice.

Nice Wideodomofon

11. Inteligentne zamki do drzwi – jeśli chcemy zdalnie otwierać nasze drzwi, wtedy możemy zainstalować smart zamek. Producenci tego typu produktów to Aqara, Gerda lub August.

Aqara Lock

12. Roboty – również roboty odkurzające lub mopujące mogą być podpięte do automatyzacji. Możemy to zrobić z robotami iRobot, Roborock, Xiaomi czy Viomi.

Roborock S6

13. Oczyszczacze i nawilżacze – ten segment także można podpiąć do naszego smart domu. Takie sprzęty znajdziemy w ofercie Xiaomi, Philipsa, Samsunga czy Sharpa.

Xiaomi Air Purifier 2S

Numerem 13 zamykamy pierwszą część naszego zestawienia. Gorąco zachęcamy Was do komentowania. Napiszcie, czego Wam brakuje na naszej liście. Wspólnie będziemy ją tworzyć. Lista moze być naprawdę długa… I to jest piękne!

Zdjęcie od Thomas Kolnowski na Unsplash

Zdjęcia od Satel, Nice, Netatmo

Powiązane posty

2 myśli na “Smart Home dla każdego – 13 rzeczy, które można zautomatyzować

  1. Amanda pisze:

    Zautomatyzowałam czynności, których najbardziej nie lubię tj. odkurzanie (robi to za mnie Roomba) i zmywanie w zmywarce. Mogę nawet powiedzieć, że automatyczne urządzenia są dokładniejsze, bo np. iRobot za każdym razem wjeżdża we wszystkie zakamarki pod meblami.Mi się nie zawsze chce 😉

  2. Amanda pisze:

    Zautomatyzowałam czynności, których najbardziej nie lubię tj. odkurzanie (robi to za mnie Roomba) i zmywanie w zmywarce. Mogę nawet powiedzieć, że automatyczne urządzenia są dokładniejsze, bo np. iRobot za każdym razem wjeżdża we wszystkie zakamarki pod meblami.Mi się nie zawsze chce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *