Długo na niego czekałem. Najpierw aż go wydadzą, później jak będzie można go kupić i na końcu jak w końcu przyjdzie do moich drzwi. Musiałem się dowiedzieć, czy rozwiąże wszystkie moje problemy! Jaki będzie Xiaomi Gateway 3. Dowiedz się tego z poniższej recenzji, w której przedstawiamy działanie, funkcje i ocenę xiaomi smart home kit dla inteligentnego domu.

Oczekiwania wobec najnowszej bramki Xiaomi Gateway 3 Home Kit były bardzo duże. Na materiałach promocyjnych robiła naprawdę duże wrażenie. Możliwość podpięcia 64 urządzeń, Bluetooth, Zigbee, Wi-Fi, Mesh. Bramka używa wszystkich protokołów komunikacji, nie musimy jej wpinać bezpośrednio do gniazdka (przez co nie wystaje nam ze ściany). Po prostu bajka.

Pierwsze wrażenie z Xiaomi Gateway 3 – Xiaomi Smart Home Kit

Opakowanie oraz samo wykonanie bramki jest najwyższej jakości. Pudełko jest przemyślane, trochę w stylu Apple. Kod HomeKit jest umieszczony w odpowiednim miejscu, a wszystkie kabelki do urządzeń tworzących smart gateway od Xiaomi Smart Home Kit są pochowane. Jest super! Sama bramka też jest bardzo ładna i całkowicie minimalistyczna. Niewielka, biała bryła z jedną lampką z przodu. Do tego kabel, którym jest micro usb (czemu nie USB-C?!) i wtyczka. Wszystko wygląda świetnie.

Xiaomi Gateway 3

Z tą bramką jest o tyle prościej, że nie musicie już jej wkładać bezpośrednio do gniazdka. Możecie podłączyć kabel, a samą bramkę postawić na przykład na półce. Wygląda ona znacznie bardziej estetycznie niż Aqara Hub. Możemy ją bez problemu postawić obok Apple TV lub dekodera i będzie się pięknie prezentować jako swoiste centrum nadzorujące smart dom.

Pierwsze podejście do nowego Xiaomi Smart Home Kit

Tego akapity nigdy nie było, bo nigdy nie był potrzebny. Jednak Xiaomi Smart Home Kit Gateway 3 na nas go wymusił. A to dlatego, że pierwsze podłączanie skończyło się na całkowitej porażce. Hub działa na tej zasadzie, że dodajemy do niego urządzenia “dziecięce”, takie jak np. czujniki. Zatem jeśli mieliście wcześniej bramkę, np. Aqara Hub, wtedy musicie stamtąd je usunąć i dodać do bramki. Brzmi prosto prawda? Niestety, w praktyce Xiaomi Smart Home Kit Gateway nie daje tak łatwo za wygraną.

Xiaomi Gateway 3

Pierwszym problemem po dodaniu bramki do aplikacji, jeśli macie ją po polsku, jest połapanie się w tym, o co chodzi. Jest bardzo dużo funkcji i wszystkie po chińsku. Znaczki dosłownie zalewają ekran, a wy domyślacie się, o co chodzi. Po chwili jednak znajdujecie opcję dodania urządzenia i je parujecie. I tu zaczyna się problem. W pierwszym momencie dodanie zwykłego czujnika otwarcia drzwi i okien zajęło mi 2 godziny! Czujnik non stop rozłączał się z bramką, która była od niego oddalona o około metr…

Po czasie jednak czujnik udało się dodać i można go było dodać do jednego z czterech trybów. Nie miałem najmniejszego pojęcia, o co w nich chodziło (chińskie znaczki), więc podłączyłem do pierwszego z brzegu. Zadziałało, chociaż nie wiem co. Zacząłem dodawać kolejne czujniki wody. Najpierw pierwszy, potem drugi. W tym momencie zniknął pierwszy. Więc dodałem ponownie pierwszy i trzeci. Zniknął drugi i czujnik okien… Po chwili nic mi już nie działało, a aplikacja pokazywała error… To był sygnał, że czas iść spać i dać mu szansę na drugi dzień. Mój smart home musiał poczekać jakiś czas – obsługa aplikacji okazała się ponad moje siły.

Drugie podejście do Xiaomi Smart Home Kit

Drugiego dnia ze świeżą energią podszedłem do Xiaomi Smart Home Kit Gateway 3 z jasnym celem. Tym razem uda mi się dodać wszystkie czujniki! Coś mnie jednak tknęło i stwierdziłem, że spróbuję zmienić język na angielski. W efekcie poznałem opisy poszczególnych funkcji, które będę mógł wam opisać w kolejnym akapicie. Wszystkie czujniki bez problemu się dodały i wszystko zaczęło śmigać. Nie wiem, jakim cudem zmiana języka zadziałała, ale się udało. Mogłem więc dodać czujnik temperatury, ruchu czy otwarcia drzwi.

Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3

Aplikacja Xiaomi Smart Home Kit

Po zmianie języka aplikacji na angielski pojawiają nam się tłumaczenia poszczególnych opcji, a jest ich sporo. Na początek rzucają się aż cztery tryby alarmu:

  1. Basic (podstawowy) – aplikacja działa non stop i łączą się z nim czujniki, które wykrywają niebezpieczeństwo bez przerwy. W ramach smart sensor set od Xiaomi dostępne są np. czujniki zalania wody albo czujnik dymu.
  2. At home (w domu) – czujniki, które mają uruchomić alarm, gdy przebywamy w domu. Np. jakiś zamknięty pokój? Miałem trochę problem ze zrozumieniem tego trybu.
  3. Away (z dala od domu) – czujniki, które mają uruchomić alarm, gdy przebywamy poza domem. Mogą to być czujniki otwarcia drzwi i okien (kontaktrony) lub czujniki ruchu.
  4. Sleep (w trakcie snu) – czujniki, które mają uruchomić alarm, gdy akurat śpimy. Również mogą to być czujniki otwarcia drzwi i okien (kontaktrony) lub czujniki ruchu.
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3

Podział jest bardzo skomplikowany i to stanowi problem aplikacji służącej do obsługi urządzenia. Do każdego trybu alarmu musimy dodać odpowiednie czujniki, dodatkowo dla każdego z nich możemy sterować głośnością i wyzwalaniem. W Aqara Hub działało to automatycznie, nie musiałem nic wyzwalać. Dla mnie jest to przerost formy nad treścią.

Poniżej alarmu mamy dwie kolejne opcje. Logi, czyli zbiór akcji, które zostały wyzwolone, oraz dodawanie urządzeń “dziecięcych”.

W części ustawień bramki możemy m.in. ustawić opcje dla poszczególnych trybów działania i wymusić parowanie z HomeKit. Poza tymi dwoma opcjami nie ma tam nic ponad podstawie opcje Xiaomi.

Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3
Xiaomi Gateway 3

Ostatnią opcją jest bramka bluetooth. Do bramki możemy dołączyć urządzenia bluetooth i nimi sterować zdalnie. Jest to bardzo duży plus.

Xiaomi Smart Home Kit i Xiaomi Gateway 3

Bramka trzeciej generacji posiada wsparcie dla Xiaomi Smart Home Kit, podobnie jak poprzednia wersja. To, co może was zaskoczyć w pierwszej chwili, to brak bramki wśród urządzeń widocznych na planie naszego domu. Zasadnicza różnica między Xiaomi Gateway 3 i Aqara Hub: pierwsze to bramka, a drugie to alarm z funkcją bramki. Xiaomi Smart Home Kit widzi Aqara Hub jako alarm i dlatego możemy go w ten sposób uzbroić. Xiaomi Gateway 3 jest dla Xiaomi Smart Home Kit bramką, która jest niewidoczna. Żeby ją znaleźć, musimy wejść do ustawień naszego domu i tam ją znaleźć.

Parowanie urządzeń z Xiaomi Smart Home Kit jest bezproblemowe. Jedyny problem to brak czujników zalania wody. Mimo, że dodawałem je wiele razy, to nie pojawiają się w HomeKit. Wszystkie inne czujniki widać. Tym, co mi mocno doskwiera, jest właśnie brak możliwości załączenia alarmu. Muszę za każdym razem wchodzić do Mi Home.

Home Assistant

<Aktualizacja – Mamy już integrację z Home Assistant>

Dzięki Maciejowi mamy już działający sposób dla integracji z Home Assistant! Działa on jednak wyłącznie dla urządzeń iOS, bo musimy do tego wykorzystać HomeKit.

Wystarczy podać kod HomeKit, który znajdziecie na spodzie bramki oraz w pudełku. Wszystkie sensory, które były wcześniej dodane przez HomeKit będą też widoczne w HA. Tyczy się to wyłącznie urządzeń “dziecięcych”. Urządzenia dodane poprzez bramkę BLE nie będą widoczne w ten sposób.

Xiaomi Smart Home Kit Gateway 3 na co dzień

Jak się sprawuje bramka Xiaomi Smart Home Kit po kilku dniach działania? Ma swoje plusy i minusy. Mam wrażenie, że jeśli chodzi o stabilność połączenia, to jest lepsza niż Aqara. Z Aqara zdarzało mi się, że jakieś urządzenie wypadało z komunikacji. Z Xiaomi Gateway 3 tego nie ma. Jest to niestety jedyny duży plus, jaki widzę w wypadku tej bramki.

Bardzo doskwiera mi brak możliwości uruchomienia alarmu z poziomu aplikacji Apple Dom. Przez miesiące się do tego przyzwyczaiłem, a teraz tego nie ma. W efekcie muszę wchodzić do aplikacji Mi Home i włączać go z tamtego poziomu. Nie podoba mi się też, że nie ma w HomeKit moich czujników zalania wody. Jest to dla mnie kuriozalna sytuacja.

Ostatni mankament bramki to kwestia alarmu. Bramka niby pełni jego funkcję, ale bez głośnika powodzenia. Dlatego właśnie przygotowaliśmy specjalny poradnik, jak sobie z tym poradzić.

Podsumowanie Xiaomi Smart Home Kit

Niestety, ale wracam do Aqara Hub. Bramka Xiaomi Smart Home Kit jest fajna, ale ma parę rzeczy, które mi przeszkadzają. Interfejs aplikacji jest przekombinowany, a w Apple Dom brakuje mi kluczowych funkcjonalności. Może przy kolejnej wersji Xiaomi wróci do paru sprawdzonych sposób, a w międzyczasie czekamy na hub Aqara M2.

Jeśli chcecie kupić Xiaomi Gateway 3, możecie to zrobić, klikając w ten link.

Urządzenia Xiaomi na polskim rynku w 2020 roku

Przy okazji recenzji Xiaomi Gateway 3 i omawiania Xiaomi Smart Home Kit warto poruszyć temat dotyczący inteligentnego domu w szerszym ujęciu. Jaki sprzęt chińskiego producenta jest aktualnie dostępny na polskim rynku? Które urządzenia zasługują na uwagę i polecenie? To pytania, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi w kontynuacji tego artykułu.

Jeszcze do niedawna urządzenia Xiaomi Smart Home Kit trafiały na polski rynek wyłącznie za pośrednictwem AliExpress lub nielicznych sprzedawców sprowadzających sprzęt z zagranicy. W 2020 roku to już przeszłość – możliwości Klientów znacznie się poszerzyły, między innymi za sprawą otwarcia oficjalnego sklepu online i salonów sprzedaży. Telefony Xiaomi można wziąć w abonament, a co za tym idzie – sama marka zdobyła znacznie większą popularność. Nawet najpopularniejsi producenci musieli odczuć, że pojawia się na polskim rynku nowa konkurencja, którą cechuje zarówno szeroka oferta, jak i bardzo ważny atut w postaci korzystnego stosunku jakości do ceny.

Marka Xiaomi umożliwia coś więcej niż „tylko” wyposażenie smart home. Dużym zainteresowaniem od lat cieszą się przecież flagowe oraz mniej znane smartfony wydawane w kolekcjach Mi, Redmi i Pocophone. O ile tańsze warianty to typowo budżetowa propozycja, o tyle najnowsze modele spokojnie konkurują z dużo bardziej uznanymi markami, choćby pod względem aparatów czy osiągów. Urządzenie mobilne jest zresztą niezbędne do obsługiwania smart home kit.

Chiński producent coraz częściej jest wymieniany także w kontekście innych produktów, jak telewizory Mi LED w – a jakże – atrakcyjnych cenach. Klienci otrzymują też takie propozycje jak laptop Air 13,3”, bezprzewodowe słuchawki i głośniki, gimbale, projektory czy kamerki sportowe.

Kluczowym słowem w kontekście omawiania kolejnych premier Xiaomi na polskim rynku powinno być określenie „lifestyle”. Plecaki, torby, walizki czy okulary otwierają długą listę produktów, które przydadzą się zarówno w domowym życiu, jak i podróży czy pracy. Przykłady? Można wymieniać je bardzo długo: narzędzia, przyrządy do pisania, filtr do wody, suszarka do włosów, podręczna pompka, powerbanki, kable i przejściówki, kijki do selfie, opaski sportowe, czajniki. A pomyśleć, że na chińskim rynku wybór jest znacznie, znacznie szerszy, bo filozofia Xiaomi zakłada ekspansję w naprawdę wielu segmentach rynku.

Tak oto zataczamy koło, wychodząc od recenzji Xiaomi Smart Gateway i powracając do kwestii Smart Home Kit. Inteligentne urządzenia, które pozwalają oszczędzić czas czy zwiększyć poziom bezpieczeństwa, to między innymi:

i wiele innych. Konfiguracja smart sensor set otwiera kolejne możliwości kontroli nad inteligentnym domem za pomocą aplikacji. Warto dodać, że chińska marka oferuje na polskim rynku elementy oświetlenia, odkurzacze, pojazdy elektryczne, wyposażenie kuchni i łazienki, routery i wiele, wiele innych urządzeń, które zepniesz w ramach jednego, zdalnie zarządzanego i zautomatyzowanego systemu smart dom. Daj znać w komentarzu, jeśli interesują Cię inne urządzenia Xiaomi i mamy przygotować kolejną recenzję!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty