W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci miała miejsce ciągła automatyzacja domów. Według szacunków Statista, na całym świecie będzie ponad 470 milionów zautomatyzowanych domów do roku 2025. Wiele inteligentnych domów pojawia się w całym kraju, gdyż właściciele pragną skorzystać na wszelkich zdobyczach inteligentnych technologii. Przekształcenie swego domu w inteligentny dom jest w stanie zwiększyć jego wartość i przynieść kilka innych korzyści, takich jak oszczędność energii, optymalizacja zadań, a także poprawione bezpieczeństwo i ochrona.

W jaki sposób stworzyć inteligentny dom i najlepiej wykorzystać tę ekscytującą technologię? Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które należy wiedzieć, zanim przekształci się swój dom w inteligentny dom.

Zapoznaj Się z Tematem

Zagłębienie się w tajniki automatyzacji domu to doskonały sposób na rozpoczęcie tego procesu. Poza dowiedzeniem się, czym tak naprawdę jest inteligentny dom, należy również upewnić się, że rozumiemy jak najwięcej na temat technologii stosowanych w tworzeniu inteligentnych domów. Technologiczne giganty takie,jak Amazon, Apple czy Google oferują rozmaite produkty z branży inteligentnych domów.

Apple HomeKit będzie miało sens, jeśli korzystasz w swoim domu z urządzeń iPhone, iPad czy Mac. Z kolei Google Nest będzie Twoim najlepszym wyborem, jeśli korzystasz z urządzeń z systemem Android. Alexa od Amazon może się pochwalić najszerszym asortymentem kompatybilnych urządzeń oraz integruje się z różnorodnymi aplikacjami firm zewnętrznych. Nie mówiąc o tym, że inteligentne wyświetlacze i głośniki od Amazon są niewiarygodnie przystępne cenowo, zwłaszcza jeśli zakupy robimy w okolicach wielkich wyprzedaży, takich jak Prime Day.

Możesz również rozważyć przedyskutowanie sprawy z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi, którzy już zautomatyzowali swoje domy, aby sprawdzić, czy nie mogliby się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

Warto Zainwestować w Dobry Router

Niemal wszystkie Twoje urządzenia obsługują łączność bezprzewodową, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości router, który zapewni silny sygnał Wi-Fi. Inteligentne urządzenia kuchenne, czujniki dymu, telewizory i inne gadżety inteligentne w Twoim domu również tworzą dodatkowe zapotrzebowanie na przepustowość routera.

Przeciętny router domowy nie sprosta zadaniu, jeśli zautomatyzujesz swój dom, ponieważ dysponuje słabszą łącznością, wolniejszą transmisją danych oraz słabszym zasięgiem. Poszukaj czegoś o szybkiej transmisji, szerszym zasięgu i silniejszej łączności, aby mieć pewność, że rozmaite urządzenia w domu będą mogły „rozmawiać ze sobą.” Dobry router pomoże również chronić przed zagrożeniami bezpieczeństwa i hakerami, zatem wybierz mądrze.

O Prywatność Musisz Zadbać Sam

Inteligentne urządzenia ułatwiają nam życie, lecz niektóre gromadzą informacje na nasz temat. Przykładowo niektóre inteligentne głośniki nasłuchują tego, co mówisz, o ile ich nie wyłączysz lub wyciszysz. Wielu początkujących w dziedzinie inteligentnych domów nie jest świadomych tego, ile informacji zbierają na ich temat ich urządzenia, ani tego, że firmy mogą potencjalnie nadużywać tych danych poprzez ich sprzedaż stronom trzecim. Pamiętaj, żeby przeczytać polityki prywatności, aby lepiej zrozumieć gromadzenie danych. Istnieje również ryzyko, że dostęp do Twoich danych zyskają hakerzy, miej więc na uwadze swoje ustawienia prywatności. Kolejnym alternatywnym sposobem chronienia się przed cyberatakami ze strony złych ludzi jest korzystanie z VPN. Podsumowując krótko dla tych, którzy zastanawiają się, co to jest VPN, jest to sieć zapewniająca bezpieczne połączenie pomiędzy urządzeniami Twojego inteligentnego domu a Internetem. Kiedy łączysz się z siecią Internet przez VPN, wszelkie Twoje dane przesyłane są przez szyfrowany tunel wirtualny.

Może Być Potrzebny Hub Inteligentnego Domu

Chociaż nie trzeba inwestować w hub do inteligentnego domu, może on być cennym narzędziem pomagającym Twoim urządzeniom łączyć się płynnie. Huby należy umieścić w scentralizowanych obszarach domu, aby mogły nasłuchiwać poleceń głosowych bez potrzeby ciągłego krzyczenia.

Istotnym jest wziąć pod uwagę innych domowników, którym może być obca konfiguracja inteligentnego domu. Weźmy na przykład inteligentne oświetlenie. Przełączniki ścienne muszą być włączone, jeśli chcemy sterować oświetleniem poleceniami głosowymi. Nieobecność przełączników na samych lampach może jednak zbić z tropu niektórych gości.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz