Niektóre sprzęty po prostu nie są zbyt dobre… O tym można dowiedzieć się podczas ich testowania. Niestety takim produktem okazał się czujnik ruchu IKEA, o którym mowa w tej recenzji.

Wygląd

Czujnik ruchu IKEA jest bardzo duży… Moim zdaniem zdecydowanie zbyt duży, jak na to, co oferuje. Mam porównanie z czujnikiem ruchu Aqara, który jest zdecydowanie mniejszy. Czujnik ruchu IKEA to 74 x 44 x 37 mm, a czujnik ruchu Aqara to 30 x 30 x 33 mm. Liczby mówią tu same za siebie.

Czujnik Ruchu IKEA

Nie podoba mi się też kształt i duża kulka na samym środku urządzenia. Przywodzi mi to na myśl stare czujniki ruchu, które można było znaleźć w korytarzach. Moim zdaniem cały czujnik jest po prostu do przeprojektowania.

Czujnik ruchu IKEA w aplikacji

Czujnik ruchu IKEA w aplikacji IKEA Home Smart jest. I tym możemy w sumie podsumować ten rozdział.

Czujnik Ruchu IKEA
Czujnik Ruchu IKEA

Z czujnikiem praktycznie nic nie można zrobić, oprócz zmiany nazwy, ale to w sumie tyle. Jego jedyna funkcja to zapalanie świateł IKEA. Powiem szczerze, że spodziewałem się po nim czegoś więcej…

Jak to działa?

Czujnik ruchu IKEA mam już od kilku miesięcy i z przykrością muszę stwierdzić, że nie jestem z niego zadowolony. Czujnik widzi promienie podczerwone, dzięki czemu wychwytuje zmianę temperatury. Gdy wchodzi człowiek temperatura się zmienia i czujnik się załącza. Na 3 minuty.

Czy deszcz, czy słońce. Czy dzień, czy noc. Czujnik działa przez 3 minuty. Czasem to za krótko, często to za długo. Bardzo brakuje mi możliwości ustawienia czasu działania. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego IKEA nie pozwoliła na modyfikację tego parametru.

Czujnik Ruchu IKEA

Trzeba pamiętać, żeby czujnik nas widział. Teoretycznie ma kąt detekcji ruchu równy 120 stopni, ale różnie to bywa. Nie raz zdarzało się, że gasił światło, mimo że przebywałem w pomieszczeniu. Aby uruchomić go na nowo, musiałem wykonywać jakiś gest – np. pomachać ręką.

Czasem zdarza się, że mam dyskotekę świateł. Czujnik włącza mi żarówki numer 2, 4 i 6. Albo 1 i 5. Naprawdę tego nie rozumiem.

HomeKit

Wszystkie sprzęty IKEA są w HomeKit, więc podejrzewacie, że czujniki ruchu także? Figa z makiem! Czujnik ruchu nie jest dostępny w HomeKit i nie można tam nim sterować. Dlaczego? Pytajcie się mnie, a ja was… To jednak dziwne, bo przecież żarówki, którymi steruje się w IKEA, są.

Czujnik Ruchu IKEA

Podsumowanie

Ten produkt jest nieudany. Przykro mi to pisać, ale taka jest prawda. Należy wrócić do etapu projektowania i zrobić go od nowa. 50% mniejszy, lepiej wykonany, z większą ilością funkcji. Czujnika w takiej formie, w jakiej na razie można go nabyć, niestety nie polecam.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Czujnik ruchu IKEA – czy spełnia nasze oczekiwania? Recenzja

Dodaj komentarz