Każdy może mieć Smart Dom. Taka idea przyświeca SmartMe i jej będziemy się trzymać. Każdy jednak kiedyś zaczyna i musi się dowiedzieć co to jest to Zigbee, czemu Wifi jest ważne w urządzeniach i o chodzi z tymi wszystkimi bramkami bluetooth. W tym poradniku dowiecie się co oznaczają trzy podstawowe pojęcia ze świata Xiaomi Home.
Ten artykuł powstał już kilka miesięcy temu, ale postanowiliśmy go mocno odświeżyć. Sercem ekosystemu Xiaomi Home jest aplikacji Mi Home. To w niej dodajecie kolejne urządzenia i na jej bazie budujecie swój inteligentny dom. Ważną rzeczą, o której zawsze należy pamiętać jest kwestia regionu. Możecie kupować urządzenia i czujniki ruchu z regionu Chiny lub regionu Europa. Bez zmodyfikowanej lub sklonowanej aplikacji nie dodacie ich wszystkich w jednej aplikacji służącej do obsługi inteligentnego domu. Trzeba zatem dobrze ustawić region. O tym pisaliśmy już w tym poradniku.
Garść niezbędnych informacji na temat produktów Xiaomi Home
Kiedy już będziemy mieć dobrze skonfigurowaną aplikację i wyjmiemy sprzęt z pudełka to będziemy chcieli zrobić, żeby działał. Cały zestaw produktów powinien w bezproblemowy sposób, za pomocą czujników przesyłających informacje, zapewnić obsługę inteligentnego domu. A, żeby dobrze skonfigurować sprzęty i być zadowolonym warto jest wiedzieć na jakie kategorie się dzielą.
Bluetooth
Te urządzenia nie pozwalają na budowanie żadnych scen. Dodatkowo, możemy się z nimi kontaktować tylko i wyłącznie, gdy będziemy w pobliżu. Przykładem takiego urządzenia jest np. czajnik Xiaomi.
Bramka Bluetooth – ta bramka pozwala nam na zdalne sterowanie urządzeniami bluetooth. Przez co znacznie zwiększa możliwości dostępne w ramach smart home. Przykładami takich bramek jest lampa LED Philips – Xiaomi, czyli jedno z wielu przydatnych urządzeń, dzięki którym możesz cieszyć się automatyzacją codziennych, powtarzalnych czynności.
BLE – Bluetooth Low Energy. To nowa technologia bluetooth, która pobiera znacznie mniej energii. Dzięki niej urządzenia działające na bluetooth są w stanie znacznie dłużej wytrzymać na pojedynczej baterii.
WiFi
Najpopularniejsze urządzenia. Urządzenie podpina się do routera i dzięki temu mamy do niego dostęp z każdego miejsca. Trzeba pamiętać, że wszelkie przeszkody, np. ściany, przeszkadzają w sygnale. Urządzenie musi zatem mieć dobry dostęp do routera, poprzez który pozwala na bezprzewodowy transfer danych.
Jeśli macie słabszy zasięg to warto jest zastanowić się nad wzmacniaczem sygnału, który wam go przedłuży.
Zigbee
Zigbee pozwala na komunikację bardzo niskim kosztem energetycznym. Urządzenia działają w dwóch formach: na baterie oraz wpinane bezpośrednio do gniazdka. Urządzenia na baterie na jednej baterii muszą wytrzymać minimum dwa lata i jest to wymóg otrzymania certyfikacji ZigBee.
Żeby komunikować się ze światem zewnętrznym urządzenia potrzebują bramki. Dzięki temu znaczna część komunikacji nie obciąża naszej sieci. Cała komunikacja jest uwierzytelniona, bo urządzenie musi się najpierw sparować z bramką.
Urządzenia Zigbee potrafią działać na znaczne odległości. Każde urządzenie, które wepniemy do gniazdka działa jak wzmacniacz. Możemy nawet stworzyć linię 5 urządzeń, które znacząco wzmocnią sygnał.
Zaletą ZigBee jest również natychmiastowy dostęp do danych. Nie mamy tutaj praktycznie żadnych opóźnień. Z tego powodu są m.in. chętnie wykorzystywane jako czujniki ruchu, gdzie czas się specjalnie liczy.
Trzy typy urządzeń
Urządzenia Zigbee dzielą się na trzy typy urządzeń:
- Bramka
- Wzmacniacz
- Urządzenie końcowe
Bramka ma za zadanie koordynować prace pozostałych urządzeń. To do niej podpinają się pozostałe urządzenia i to ona zbiera informacje. Bramki często mają ograniczenia w ilości sprzętów, które możemy do nich podpiąć – 16, 32 lub nawet 64 urządzenia!
Wzmacniacz to urządzenie ZigBee, które wpinamy do gniazdka. Pamiętajmy jednak, by było ono z przewodem N! Może to być żarówka, gniazdko lub przełącznik ścienny. Sygnał możemy rozszerzyć maksymalnie do 5 urządzeń, więc jeśli mamy końcowe urządzenie np. 20 metrów od bramki to sama bramka go nie wykryje. Ale dzięki wzmacniaczom może do niego sięgnąć.
Urządzenie końcowe to urządzenia na baterie. Przeważnie są to czujniki. Ruchu, zalania wody, dymu, kontaktrony. Wszystkie te urządzenia podpinają się bezpośrednio do bramki i przekazują jej informacje o swoim stanie oraz to co w danej chwili mierzą. Urządzenia są wprowadzane w tryb uśpienia, aby oszczędzać energię, ale czas ich wybudzenia to milisekundy.
Xiaomi to nie tylko Xiaomi
Xiaomi nie jest wyłącznym producentem wszystkich swoich produktów. To jest temat na inny wpis, ale warto wiedzieć, że Xiaomi sprzedaje sprzęty różnych producentów. To co ich łączy, to zintegrowanie z aplikacją Mi Home. Dzięki temu możecie do niej podpiąć urządzenia m.in. z Roborock’a, Yeelight, Smartmi, Viomi, Aqara i kilku innych producentów. Ich pełną listę przygotowaliśmy w osobnym cyklu artykułów – Część 1, Część 2.
Aqara Magic Cube – recenzja kostki Xiaomi
Jest oczywiście kilkoro innych producentów, których produkty Xiaomi sprzedaje ale się nie integruje i posiadają oni własne aplikacje. Tak właśnie było z kamerami Yi, których nie podłączycie do Mi Home.
Posiadając te informacje macie już podstawową wiedzę na temat rodzaju urządzeń ze smart domu. Teraz nie pozostaje już nic innego jak spróbować! Smart Dom to naprawdę świetna sprawa i gorąco polecamy go każdemu.
Xiaomi Home – inteligentny dom to Twój dom
Ideą inteligentnego domu jest dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników wybranej przestrzeni. Mówiąc krótko, Xiaomi Smart Home to zestaw połączonych, skonfigurowanych rozwiązań, które mają służyć przede wszystkim wygodzie Twojej oraz Twoich bliskich czy gości.
Inwestując w kolejne urządzenia, ustawiając ich funkcjonalność z poziomu aplikacji, budując swój własny, autorski zestaw, zaczynasz dostrzegać, jak istotna jest personalizacja. To nie kolejne, być może zbędne gadżety, które narzucają sposób korzystania z nich, nie pozwalając wyjść poza funkcjonalny schemat. Wręcz przeciwnie – na podstawie wprowadzonych informacji czujnik czy każde inne urządzenie Xiaomi Smart działa tak, jak sobie tego zażyczysz, rzecz jasna, w obrębie dostępnych możliwości.
Za pomocą takich produktów jak czujnik ruchu Smart Motion Sensor (czy szeregu innych czujników) możesz w bezprzewodowy, automatyczny sposób zwiększać poziom bezpieczeństwa. Odczuwasz komfort, że tak wiele sprzętów działa szybciej i bez Twojego udziału. Dzięki wygodnej aplikacji ustawiasz wszystkie informacje i funkcje, które są Ci niezbędne i Cię interesują, a reszta jest już kwestią działania sprzętu. Czujniki ruchu Smart Sensor Set otwierają listę dziesiątek rozwiązań sygnowanych marką Xiaomi lub współpracujących z systemem Xiaomi Smart Home.
Smart Home dla każdego – 13 rzeczy, które można zautomatyzować
W tym artykule poznajesz trzy podstawowe pojęcia, które są fundamentem inteligentnego domu, a więc „bluetooth”, „wi-fi” oraz „zigbee”. To swoiste zaproszenie do świata, w którym technologia zwiększa komfort Twojego życia, pozwala oszczędzać energię i cenny czas, wspiera ochronę mienia i ogólne poczucie bezpieczeństwa. A co najlepsze – nie ma tutaj narzuconych ścisłych cenników, jedynych słusznych wyborów, sztywnych zależności.
Im bardziej otwarty system, tym lepszy. Poprzez dodawanie urządzeń i zainstalowane kolejne produkty, dostrzegasz coraz więcej atutów inteligentnego domu. Bo smart home to dom inteligentny, który jest taki, jak go zaprogramujesz, zautomatyzujesz, dostosujesz.
Jest sens kupić np. CENTRALKA BRAMKA ZIGBEE 3.0 ETHERNET TUYA i dokupować produkty różnych producentów ze standardem ZigBee?
Czy jest to rozwiązanie najbardziej otwarte na rynku?
Dziesiątki firm produkuje produkty w tym standardzie.
Planuje smart dom ale mnogość rozwiązań jest porażająca.
Jakieś sugestie?
Tuyę połączysz z Tuyą, nie będziesz mieć wszystkich producentów. Zerknij na ten artykuł – https://smartme.pl/zigbee-o-co-w-tym-chodzi-i-ktora-bramke-wybrac/. Możesz ich w otwarte rozwiązania, ale to się wiążę z większą zabawą.
Czy można prosić o polecenie urządzeń którymi zwiększę zasięg działania bramki xiaomi.
Wszystkie urządzenia, które wpinasz bezpośrednio do gniazdka. Smart gniazdka albo przekaźniki
Czy urządzenia końcowe takie jak termostat na grzejniku które połączy się z bramką zigbee są dostępne w sieci wewnętrznej lan , przez adres ip (adres z lan wewnętrznego tej bramki zigbee) przez jakiś protokół komunikacyjny bez wychodzenia na świat na jakieś zewnętrzne serwery ? Można by zrobić aplikacje na android która będzie się komunikowała tylko z bramką zigbee albo może jest taka aplikacja ? Interesuje mnie czy jest dostęp offline bez wyjścia na świat do tego systemu, ważne dla mnie aby nie dawać dostepu do systemu zewnetrznej firmie/krają np z chin.