W wielu odkurzaczach Xiaomi pojawia się problem z wyciekającą wodą, która może zniszczyć urządzenia. We współpracy z portalem Vacuum Spain prezentujemy Wam, w jaki sposób zmodyfikować obudowę, aby to powstrzymać. Pamiętajcie jednak, że jest to ingerencja w obudowę odkurzacza, która skutkuje utratą gwarancji.

Poradnik został stworzony we współpracy z portalem Vacuum Spain. SmartMe nie bierze odpowiedzialności za efekty działań użytkowników, które mogą skutkować m.in. utratą gwarancji.

Pomimo tego, że kupujemy różne odkurzacze, często zdarza się, że mamy do czynienia z podobnym częściami. Odkurzacze Xiaomi, z którymi występuje problem filtracji wody, to: Xiaomi Mijia 2 in 1 STYJ02YM / Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-p / Viomi V2 Pro / Cecotec Conga 3290 Titanium / Cecotec Conga 3490 Elite / Cecotec Conga 3690 Absolute. Wszystkie te odkurzacze są tak naprawdę budowane przez 3irobotix.

Nawet jeśli z zewnątrz wyglądają inaczej, to wewnątrz często są identyczne. A to oznacza, że posiadają również takie same problemy konstrukcyjne. Problem, który dzisiaj opiszemy dotyczy zbyt krótkiej rurki do odpływu wody. Zamiast trafiać bezpośrednio na mop, woda może przedostać się do reszty urządzenia i wyrządzić poważne szkody.

Wada konstrukcyjna

Istnieją dwa odpływy wody, które możecie znaleźć w waszym odkurzaczu. Niestety – oba są wadliwe. Długość tych wylotów wody jest głównym problemem przedostawania się wody do odkurzacza. Są za krótkie i woda nie spada bezpośrednio na mop.

Część z niej pozostaje w komorze, w której zamontowany jest zbiornik. Stamtąd filtruje przez złącza wewnątrz odkurzacza, powodując poważne problemy w układach elektrycznych. Niektóre czujniki mogą przestać działać, a woda może spowodować uszkodzenie płyty głównej, co prowadzi do wadliwego działania robota, np. uszkodzenia niektórych kół. Zdarza się też tak, że po prostu robot w ogóle przestaje działać.

Woda poza zbiornikiem

 

Woda w sensorach

 

Chip zniszczony przez wodę

 

Woda w rozebranym robocie

Rozwiązanie

Aby powstrzymać ten problem, musicie wydłużyć tę część w taki sposób, aby woda przedostawała się bezpośrednio do mopa. Rozwiązania, które przedstawimy, dotyczą wszystkich z wymienionych odkurzaczy: Xiaomi Mijia 2 in 1 STYJ02YM, Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-p, Viomi V2 Pro, Cecotec Conga 3290 Titanium, Cecotec Conga 3490 Elite, Cecotec Conga 3690 Absolute.

Rozwiązanie dla zbiorników z dłuższym odpływem

Rekomendowane rozwiązanie

Pierwszy sposób będzie dotyczył odkurzaczy z dłuższym odpływem. Rozwiązaniem jest wydrukowanie na drukarce 3D i zamontowanie specjalnej nakładki. Podziękowanie za nią należy się LatchyRed. W linku poniżej znajdziecie dwie nakładki – jedna pasuje do jednego typu odpływu. Musicie wybrać tę, która pasuje do waszego odkurzacza.

LINK DO MODELI 3D

Alternatywne pomysły

Jeśli nie macie drukarki 3D, to warto  postawić na kreatywność. Poniżej prezentujemy Wam pomysły od Vacuum Spain,które możecie wykorzystać, żeby wydłużyć odpływ. Pamiętajcie jednak, aby go nie uszkodzić.

Rozwiązanie dla zbiorników z krótkim odpływem

Rekomendowane rozwiązanie

W zbiorniku z krótkim odpływem elementy 3D niestety nie zdadzą egzaminu. Musiałyby zostać przyklejone, co nie jest zbyt pewne i mogłoby nawet uszkodzić zbiornik.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem, które zostało wymyślone, jest umieszczenie pustych elementów gumowych. Umieszcza się je w otworach na końcu odpływu. Pasują idealnie i pod wpływem ciśnienia zapobiegają wyciekaniu wody. Jedyne co trzeba zrobić, to powiększyć otwór wydrążonego kawałka gumy, wycinając nieco część, która wystaje z otworu. Możecie ich poszukać w sklepach budowlanych. Średnica powinna wynosić 6 mm. Możecie je również kupić na AliExpress.

Rozwiązanie w trakcie oczekiwania na części

W czasie czekania na odbiór części możecie wykorzystać zwykły wkręt – 6 x 35 mm. Musicie go uciąć 14mm od główki i użyć go jako tymczasowego rozwiązania. Jest on jednak znacznie mniej elastyczny i wytrzymały niż gumowe elementy. Warto zatem z nich skorzystać.

Ostatnia przydatna modyfikacja

Na sam koniec prezentujemy Wam przydatną modyfikację.  Jeśli Wasz mop ma otwory z wodą, to warto wyciąć w nim otwory tak, aby woda się bezproblemowo wydostawało. Identycznie jak na zdjęciu poniżej:

 

Mamy nadzieję, że ten tekst przyda się do rozwiązania problemu. Za przygotowanie go dziękujemy naszemu zaprzyjaźnionemu serwisowi Vacuum Spain!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty