Każdego dnia pokazujemy Wam na SmartMe, że kolejne elementy domu mogą być smart. Ale nie tylko domu. Smart samochody, miasta i biura. I na tym ostatnim chciałbym się dzisiaj skupić, czyli czym cechuje się Smart Biuro 2020.

Zacznijmy od tego, z czym kojarzy się Wam Smart Biuro 2020? Ja przed oczami widzę open space, dużo zieleni, naturalnego światła i elementów sprzyjających pracownikom. Piłkarzyki, playstation, siłownia. To wszystko pojawia się już zarówno w korporacjach, jak i mniejszych firmach. Dla mnie kolejnym elementem tego rozwoju jest smart biuro, czyli biuro, które będzie wyposażone w inteligentne sprzęty.

Poniżej znajdziecie 10 wybranych produktów, które według SmartMe powinny znaleźć się w inteligentnym biurze.

Numer 12 – Router Mesh

Inteligentne biuro = duża ilość urządzeń. Jeśli Wasza firma to nie korporacja i nie macie własnego systemu sieciowego, to przydadzą Wam się dobre routery Mesh. Stabilna sieć to tak ważny element, że nie trzeba o nim specjalnie przypominać.

Routery Mesh pozwolą Wam na pokrycie sygnałem dużej powierzchni. Najczęstsze zestawy składają się z trzech produktów, które możecie oczywiście rozszerzyć o kolejne urządzenia. Dodatkowo, możecie sprawić, żeby routery były kompatybilne z HomeKit, jeśli jesteście fanami Apple. Routery HomeKit pojawiły się stosunkowo niedawno i jest już ich kilka na rynku. Polecamy Wam routery Linksys Velop lub Amazon Eero.

Linksys

Źródło: Linksys

Numer 11 – Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Sterowanie ogrzewaniem jest nie tylko nowoczesne, ale również energoszczędne. Zainstalowanie inteligentnych termostatów oraz głowic pozwala nie tylko na sterowanie temperaturą, ale również na jej monitorowanie. Jeśli nikogo nie ma w biurze, to nie musicie go nagrzewać.

A jeśli macie w biurze stare kaloryfery, to nie zawsze chce się chodzić od jednego do drugiego i je przykręcać o 17, a później odkręcać o 6 rano. Dzięki inteligentnym głowicom, takim jak np. głowice Netatmo, które ostatnio recenzowaliśmy, poradzicie sobie z tym w prosty sposób. Dodatkowo możecie mieć również inteligentne termostaty, jeśli np. posiadacie ogrzewanie podłogowe. Producentów takich sprzętów jest wiele, więc jest w czym przebierać.

Głowica Netatmo

Numer 10 – Smart zamki

Duże korporacje mają sterowanie dostępem za pomocą kart. Jednak mniejsze biura niekoniecznie stać na zainstalowanie całego systemu kontroli dostępu. Żeby uniknąć konieczności rozdawania kluczy, można zainstalować smart zamek do drzwi. Gerdalock, Aqara, Nuki – jest to naprawdę spory wybór.

Smart zamki mogą działać na Bluetooth, kod, skan palca. W zależności od tego, jak chcemy wpuszczać osoby do biura. Taki sprzęt kosztuje około 1000 złotych, ale dzięki niemu możecie w prosty sposób rozwiązać kwestię dostępu. Smart zamki szczególnie polecamy do małych biur, a także restauracji, pensjonatów czy hoteli. Niektóre z nich oferują nawet możliwość generowania jednorazowego kodu, który wpuści gości.

Aqara N200

Numer 9 – Smart dzwonek

Jeśli mamy smart zamek, to warto się również zastanowić nad smart dzwonkiem do drzwi. Takie dzwonki pozwalają uruchomić kamerę i przeprowadzić rozmowę z osobą, która chce się dostać do biura. Zaawansowane dzwonki oferują nawet takie możliwości, jak rozpoznawanie twarzy, które można połączyć ze smart zamkiem. Wtedy drzwi otworzą się, kiedy dzwonek rozpozna osobę.

Jest to jednak dość delikatny temat. Pisałem o tym przy okazji recenzji takiego dzwonka od Xiaomi. Niemniej jednak smart dzwonek na pewno daje więcej możliwości niż zwykły 😉

Smart Doorbell 2

Numer 8 – Czujniki ruchu

Czujniki ruchu mogą mieć bardzo wiele zastosowań. Mogą zapalać lub gasić światło, wyzwalać alarmy, a nawet generować statystki. Dzięki nim możesz sprawdzić, jak często osoby wchodzą do danego pomieszczenia. Jeśli stworzyłeś przestrzeń wspólną i chcesz wiedzieć, czy jest wykorzystywana, to takie czujniki świetnie się sprawdzą.

Aqara Czujnik Ruchu

Czujniki, których używa SmartMe, należą do marki Aqara. Można je sparować zarówno z Aqara Hub, jak i Mi Hub V3. Świetnie nadają się do domu  i biura, a do tego są niedrogie. Możesz je też łączyć w automatyzacje ze światłem czy alarmem.

Numer 7 – Inteligentne oświetlenie

O inteligentnym oświetleniu można książki pisać (kto wie, może kiedyś się skuszę). Możemy je włączać, wyłączać, ściemniać, rozjaśniać, zmieniać kolory, dopasowywać do nastroju. W kwestii oświetlenia jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Inteligentne oświetlenie ma pełno zalet. Po pierwsze oszczędności, patrząc na zużycie światła, widać jak na dłoni, ile prądu jest pobierane. Korzystanie z LED-ów drastycznie zmniejsza jego zużycie. A połączenie z czujnikami ruchu pozwala na wyłączanie go wtedy, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu.

Lampa Led

Sposobów na zarządzanie oświetleniem jest pełno, pisałem o tym nie raz. Poniżej wymienię te, z którymi dotychczas miałem do czynienia:

  1. Lampy LED – jak np. model Philips Xiaomi, który testowaliśmy.
  2. Lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu – jak model od Xiaomi.
  3. Inteligentne włączniki świateł, również bez kabla N.
  4. Przekaźniki do puszek.
  5. Dimmery LED.

Numer 6 – Smart gniazdka

Smart gniazdka pozwalają sprawić, że każde urządzenie będzie smart. Możliwość zdalnego włączenia i wyłączenia urządzenia oraz monitorowania zużycia energii jest naprawdę przydatna. Wentylator, oczyszczacz, nawilżacz. Sprzęt, który posiadacie, ale został kupiony kilka lat temu, może zyskać drugie życie.

Gniazdko SmartDGM

Na łamach SmartMe testowaliśmy kilka tego typu produktów. Jeśli wolicie polskie rozwiązania, to odsyłam Was do sprzętu marki DGM, które kupicie nawet w Biedronce. A jeśli budujecie swój Smart Home na urządzeniach Xiaomi, to możecie spojrzeć na gniazdka tego chińskiego producenta.

Numer 5 – Smart głośnik

Warto mieć w biurze smart głośnik. Przekazywanie mu poleceń jest naprawdę wygodne i możecie wiele rzeczy zrobić, nie ruszając się sprzed biurka. Wszystko zrobi lub sprawdzi za Was asystent głosowy. Na rynku aktualnie liczą się trzej asystenci głosowi:

  1. Asystent Google, który jako jedyny przejawia chęć mówienia naszym rodzimym językiem. W tym wypadku kupujecie urządzenia Google Home.
  2. Alexa, która jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych, ale po polsku nic nie powie. Jeśli chcecie oprzeć swój dom na niej, wtedy kupujecie urządzenia Echo.
  3. Siri, asystent głosowy od Apple. Również po polsku ani me, ani be. Jednak jeśli chcecie ją wykorzystywać, wtedy przyda Wam się HomePod.

Poza głównymi głośnikami możecie poszukać głośników innych producentów, którzy umieszczają asystentów w swoich własnych sprzętów. Bez wątpienia w tym miejscu prym wiedzie Alexa.

Numer 4 – Bezprzewodowe ładowarki

Ile razy zdarzyło Wam się zapomnieć ładowarki do telefonu w pracy? Wiąże się to z tym, że albo telefon pada, albo trzeba robić obchód po znajomych o pożyczać. A gdyby tak w biurze znajdowały się miejsca do podładowania telefonu?

Większość nowych telefonów posiada ładowanie bezprzewodowe. Zatem umieszczenie ładowarek bezprzewodowych w biurze nie jest wielkim problemem i na pewno sprawi, że będzie ono bardziej nowoczesne i wygodniejsze dla pracowników.

Ładowarka

Photo by Melvin Thambi on Unsplash

Numer 3 – Smart doniczki

Nowoczesne biuro powinno mieć dużo roślin i kwiatów. A smart biuro powinno zadbać o to, żeby były samowystarczalne. Smart doniczki dbają o to, żeby kwiaty miały idealne warunki dla rozwoju. Budowa własnego, nowoczesnego mikroklimatu. Wystarczy, że dolejecie wody, a cały system sam będzie już zajmował się jej dawkowaniem.

Na rynku znajdziecie dużo tego typu produktów. Nawet Xiaomi produkuje własne rozwiązania w tej dziedzinie, łącząc rozwój roślin z hodowaniem rybek.

Smart Doniczka

Numer 2 – Robot do okien

W dzisiejszych czasach biuro musi mieć dostęp naturalnego światła. A duża ilość naturalnego światła wiąże się z dużą ilością okien, które trzeba niestety myć. Albo przekazać to robotom do działania.

Roboty do mycia okien najlepiej radzą sobie z dużymi powierzchniami, więc do biur nadają się idealnie. Ostatnim robotem, który testowaliśmy w SmartMe, był Bobot Win3180. Jest naprawdę świetny w tym, co robi. Poradzi sobie z praktycznie z każdym oknem, a przy okazji efektywnie wygląda, gdy przemieszcza się po tafli szkła 😉

Bobot WIN 3180

Numer 1 – Robot odkurzający

Robot odkurzający idealnie nadaje się zarówno do domu, jak i do biura. Przemieszcza się po dużych połaciach przestrzeni i zbiera wszystkie brudy z podłogi. Dba o czystość w biurze, a przy okazji dotrzymuje towarzystwa. Bo nowoczesne biuro powinno mieć jak najwięcej robotów.

W ramach SmartMe testowaliśmy już wiele robotów. Roborock S50, Mijia 1s, Roborock S6. Stworzyliśmy nawet specjalny ranking najpopularniejszych robotów z Chin. Wybór jest ogromny, więc warto się zdecydować na którykolwiek z robotów.

Roborock S6

Smart Biuro 2020 – podsumowanie

Czy ta lista kompletna? Zapewne nie. Wasze smart biuro może posiadać znacznie więcej elementów. Warto jednak spojrzeć na to, jak na inspirację. Świat się zmienia, nasze domy stają się inteligentne, więc nasze biura powinny za nimi podążyć. Jest to wygodne, ekologiczne, oszczędne i wręcz fascynujące.

Zdjęcie tytułowe: Georgie Cobbs na Unsplash

Źródło: SmartHome Blog


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz