Od dłuższego czasu chcieliśmy przetestować inteligentne głowice. Dzięki firmie Sarota PR dostaliśmy do testów start pack Netatmo, w skład którego wchodzą dwie inteligentne głowice. Jak zatem sprawuje się inteligentna głowica Netatmo? Przeczytacie w najnowszej recenzji!

Aktualizacja 2021. Dzięki firmie InteligentyDom.co dostaliśmy zestaw z termostatem, więc możemy sprawdzić, jak głowice z nim współpracują!

Głowica Netatmo – pierwsze wrażenie

Pudełko z głowicami jest całkiem duże. Widać, że Netatmo poświęciło dużo pracy w jego zaprojektowanie, aby robiło dobre pierwsze wrażenie. Po otwarciu ukazują się dwie głowice oraz przekaźnik. Pod spodem znajdziemy cały zestaw dodatkowych akcesoriów, których potrzebuje głowica Netatmo.

Te akcesoria to nakładki na różne typy kaloryferów oraz naklejki do personalizacji naszych głowic. 2 x 6 adapterów do grzejników (M30x1,5, M30x1,0, M28x1,5x Danfoss RAVL, Danfoss RA, Giacomini), które pozwolą podłączyć głowice do większości grzejników. Same głowice wyglądają naprawdę estetycznie. Są jednak dość duże i większe niż zwykłe głowice kaloryferowe.

Głowica Netatmo
Głowica Netatmo

Razem z nimi w zestawie dostajemy przekaźnik. Przekaźnik komunikuje się z głowicami oraz routerem, czyli działa dla nich jak bramka. Musicie zatem podłączyć go do prądu w takim miejscu, aby miał dobry sygnał zarówno z głowicami, jak i routerem.

Aplikacja

Aplikacja, którą wykorzystujemy do sterowania głowicami, to Netatmo Energy. Parowanie głowic jest naprawdę proste i prowadzi nas za rękę krok po kroku. To, na co musicie zwrócić uwagę, to do jakiego WiFi się podłączacie. Głowica Netatmo działa wyłącznie z 2,4 GHz. Jeśli będziecie podpięci do 5 GHz, to proces zawiesi się Wam na poziomie komunikacji ze sprzętem. Po sparowaniu z aplikacją możemy od razu dodać nasze urządzenia do Apple Dom, gdyż głowice Netatmo wspierają HomeKit.

Głowica Netatmo
Głowica Netatmo
Głowica Netatmo

Aplikacja jest przejrzysta i daje nam dużo możliwości. Jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczony. Na głównym ekranie widzimy naszą głowicę i dwie temperatury. Czarne liczby na białym tle to aktualna temperatura w pomieszczeniu. Białe litery na czarnym tle to temperatura zadana, czyli do ilu stopni chcemy podnieść temperaturą. W tle może być białe lub pomarańczowe. Gdy jest białe, nic się nie dzieje. Jednak kiedy jest pomarańczowe, wtedy odbywa się grzanie.

W opcjach mamy sporo rzeczy, które możemy poustawiać. W sekcji Mój dom możemy utworzyć pomieszczenia i przypisać do nich głowice. Tam również znajduje się sekcja dotycząca Siri i HomeKit.

Mój harmonogram to sekcja, w której możemy ustawić, jak w ciągu tygodnia chcemy ustawić naszą temperaturę. Netatmo, budując nasz pierwszy harmonogram, zadaje nam dużo pytań. Nawet to, czy w trakcie pracy wracamy do domu na obiad. Na podstawie odpowiedzi tworzy plan, który później możemy jeszcze dostosować.

Głowica Netatmo
Głowica Netatmo
Głowica Netatmo

Wykresy ogrzewania pokazują nam, jak zmienia się temperatura w czasie. Zarówno ta z pomieszczenia, które oglądamy, jak i ta zadana na głowicach. Wykresy są wygodne i możemy je dowolnie przeglądać.

W trybie roboczym Netatmo ukryło dwie dodatkowe funkcje, z czego o jednej niedawno pisaliśmy. Pierwsza funkcja to prognozowanie ogrzewanie, czyli predykcja głowicy, kiedy powinna zacząć grzać. Głowica sama się uczy i dostosowuje tak, aby w naszym domu była idealna temperatura. Druga opcja to wykrywanie okna. Jeśli głowica wykryje, że okno zostało otwarte, to automatycznie przestanie grzać, żeby nie tracić energii.

Głowica Netatmo na co dzień

A jak się sprawdza taka głowica na co dzień? Bezproblemowo. Możemy ustawiać temperaturę zarówno w aplikacji, jak i na samej głowicy. Wystarczy ją przekręcić. Na głowicy znajduje się wyświetlacz z e-atramentem, a sama głowica jest zasilana przez dwie baterie AA. Na tych bateriach powinna działać ok. dwa lata.

Głowica Netatmo
Głowica Netatmo

Po ustawieniu wszystkiego w aplikacji zostawiłem ją samą sobie, aby zarządzała temperaturą. W efekcie nie musiałem o niej myśleć, temperatura była dokładnie taka, jak chciałem. Sprawdzałem ją w aplikacji, na głowicy, w aplikacji Dom i zewnętrznym termometrem. Wszystkie temperatury pokazywały te same wartości.

Należy pamiętać o tym, że głowica ma swoje temperatury minimalne oraz maksymalne, które wynoszą:

  • Temperatura (pomiary): zakres: 0°C do 50°C (± 0,5°C);
  • Temperatura (zadana): zakres: 5°C do 30°C (± 0,5°C).

W jednej instalacji możemy mieć maksymalnie 20 głowic, więc większości z nas powinno to wystarczyć.

HomeKit, Home Assistant i Google Home

Głowice Netatmo posiadają bardzo dużo integracji, dzięki czemu jesteście w stanie je dodać do swoich ekosytemów.

HomeKit działa bez zarzutów. Widać, że Netatmo mocno na niego stawia. Z ciekawostek: kiedy głowica nic nie robi, wtedy jej kolor świeci się na zielono, a gdy zaczyna grzać – na pomarańczowo.

Głowica Netatmo
Głowica Netatmo

Głowica bez problemu będzie działać z Home Assistant. Żeby zacząć się integrować, musicie dostać klucz API od Netatmo. Jak to zrobić, znajdziecie pod tym linkiem.

W waszym pliku .yaml będziecie musieli dopisać:

# Example configuration.yaml entry
netatmo:
client_id: YOUR_CLIENT_ID
client_secret: YOUR_CLIENT_SECRET

Netatmo posiada również integrację z Google Home. Po dodaniu usługi Netatmo po chwili pojawią się Wam przypięte urządzenia. Z poziomu Google Home będziemy mogli wygodnie zmieniać temperaturę w naszych głowicach.

Współpraca z termostatem

W zestawie od InteligentnyDom.co dostałem dodatkowo termostat. Powiem szczerze, że długo go chciałem wypróbować, ale dopiero teraz mogłem dostać go do rąk.

Recenzja termostatu będzie oddzielna, a tutaj tylko krótko opiszę jego współpracę z głowicami. Termostat może nam zarządzać więcej niż jedną głowicą. Jeśli np. mamy duży salon w którym jest kilka głowic i umieścimy w nim również termostat, wtedy możemy zarządzać temperaturą w całym pomieszczeniu.

Termostat daje nam kolejny sposób zarządzania ogrzewaniem. Jeśli nie chcemy sięgać po komórkę, ani tym bardziej do grzejnika to wygodnie umieszczony termostat może nam tutaj pomóc. W szczególności, że możemy zarówno powiesić go na ścianie jak i postawić na szafce 🙂

Podsumowanie

Czy jestem zadowolony z tych głowic? Nawet bardzo! Nie miałem z nimi dotychczas ani jednego problemu. Zadawanie temperatury jest wygodne, aplikacja działa dobrze, podobnie integracje. Netatmo pomyślało o wielu aspektach, wypuszczając te głowice w świat.

Jedyne co może być trochę problematyczne, to ich wielkość. Głowice są dość duże i nie każdemu mogą się podobać, ale to już kwestia gustu.

Ja Wam je polecam, również w zestawie, jaki dostałem do testów, czyli zestawie startowym. A jak już zaczniecie sterować zdalnie ogrzewaniem, to nie powrócicie do manualnego sterowania. Tak to już jest z inteligentnymi domami 😉 No i nie zapomnijcie o termostatach!

Pełny zestaw z Głowicami i Termostatem kupicie ze sklepu InteligentnyDom.co! Możecie go znaleźć pod tym linkiem.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

5 myśli na “Inteligentna głowica Netatmo – recenzja

  1. Mateusz pisze:

    Ile kosztuje jedna taka głowica i w czym jest lepsza od mojej Eurotronic na Zigbee?

    1. SmartMe pisze:

      Mateusz, około 350 zł. Jeśli jesteś zadowolony ze swojej to nie ma potrzeby się przesiadać. W Netatmo bardzo nam się podobały wykresy ogrzewania, zgodność z HomeKit, zgodność z Google Home i opcją „otwartego okna”

Dodaj komentarz