Długo zastanawiałem się co napisać do tego wstępu tak, aby pokazać prawię ideał tego urządzenia. Niestety nic konkretnego nie wymyśliłem, dlatego po prostu zapytam co u Was? Siedzicie wygodnie na krześle. Zaparzyliście sobie herbatę lub kawę? Jeszcze nie? Dobrze poczekam z pisaniem… Ok skoro już jesteście pozwólcie, że opowiem Wam, krótką historię o smart dom. Dawno, dawno temu, kiedy zaczynałem przygodę ze inteligentnym domem nie miałem jeszcze „smart tv”. Postanowiłem, iż nie kupię nowego telewizora, ale poszukam tańsze rozwiązanie. Tak trafiłem na recenzję Ariela o Mi TV Stick.  Wtedy też postanowiłem, że znajdę coś moim zdaniem bardziej zaawansowanego i tak znalazłem Google Chromecast 3 (recenzja moja tutaj). Nie był on idealny, dlatego czekałem na coś takiego jak Google Chromecast 4. Jak się sprawił? Zapraszam do recenzji. 

Jak zwykle czas na specyfikacje

  • Nazwa kodowa: Sabrina
  • Pamięć wbudowana: 4GB
  • Pamięć RAM: 2GB
  • Układ graficzny: Mali G31
  • Procesor: ARM Cortex A55 1,9 MHz
  • Obraz: 4K z 60 kl/s
  • 4K HDR: HDR 10, HDR 10+, Dolby Vision
  • Łączność:
    • Bluetooth 4+
    • WiFi 2,4 oraz 5,2 GHz
  • System: Google TV
  • Dźwięk: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos
  • Porty:
    • 1xUSB-C i wymaga 5V/1,5A – można podpiąć HUB
    • wbudowany kabel HDMI – pilot działa na Bluetooth, więc urządzenie może być ukryte za TV!

Wygląd Google Chromecast 4

Pudełko od Chromecasta nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale to  dobrze! Jest ono praktycznie całe białe. Na głównej stronie zdjęcie produktu oraz podstawowe informacje o współpracy produktu z innymi firmami (np. z Netflixem, czy YoutubeTV). Wszystko ładne, skromne i estetyczne. Naprawdę ładna robota.

Jaka okładka taka cała książka

Z wyglądem naszego „dongla” nie jest inaczej całość zrobiona w białym kolorze z ładnym logo producenta na środku. Plastik wydaje się na przyzwoitym poziomie (nie czuć „chińskiej tandety”). Nic dodać, nic ująć. To jednak nie wszystko co znajdziemy w pudełku. Mamy w nim również pilot. jest on wykonany solidnie. Wszystko dopasowane tak, że nic się nie rusza, jednak sam plastik wydaje mi się  gorszej jakości niż ten użyty do chromecasta. A szkoda bo było by idealnie, a tak jest tylko bardzo dobrze.

google chromecast 4

Działanie

Czas na „ochy” i achy” . Tak samo jak trzecia wersja chromecasta – czwórka również działa na wysokim poziomie. Nic się nie zacina, wszystko działa płynnie. Warto tutaj wspomnieć, że zrobiłem dosyć duży jak na takie urządzenie test „przeciążenia”. Mianowicie zainstalowałem tam grę: Star Wars: Knights of the Old Republic. Fani wirtualnej rozgrywki wiedzą, że jest to stara gra, która była dostępna dawno temu na komputery. uwierzcie mi… Gra nie miała żadnych przycinek. Jedyną wadą był fakt, iż oprócz podstawowych aplikacji, które były w domyśle zainstalowane. Nie było miejsca na inne (wiadomo 4 Gb wbudowanej pamięci to nie jest dużo). Mam nadzieję, że w tej kwestii firma Google coś wymyśli, aby rozwiązać ten problem (może możliwość podłączenia dysku zewnętrznego jak np. zrobiło Playstation?). Ah.. bym zapomniał napisać – komendy głosowe. Działają one naprawdę dobrze. Dokładnie tak jak w trzeciej wersji. Więc tutaj nic dodać – nic ująć.

Klik: I robisz, co chcesz

Tak można sparafrazować działanie pilota (tytułem dość ciekawego filmu). Dlaczego? Bo dzięki jednemu pilotowi nie potrzebujemy praktycznie tego od telewizora. Wszystkie funkcje jakie są potrzebne dostępne są z poziomu tego urządzenia. Wystarczy odpowiednio w ustawieniach przypisać odpowiednie przyciski do ich funkcji. I tak możemy włączyć/wyłączyć telewizor, ustawić głośność na cicho/głośno, czy włączyć Youtuba lub Netflixa. Oczywiście są dostępne również takie funkcje jak nawigacja po menu.

google chromecast 4

Aplikacja Google Chromecast 4

Trzeba tutaj zaznaczyć, że w Chromecascie  zainstalowane jest GoogleTV. Aby go zainstalować będziemy potrzebować aplikacji Google Home. Urządzenie prowadzi Nas przez instalację praktycznie za rękę. Na prawdę nie ma z tym żadnego problemu.

Podsumowanie

O Chromecascie w wersji 3.0 pisałem dwa lata temu. Zaznaczyłem wtedy, że jest to bardzo dobry produkt, który po poprawkach i sugestiach będzie lepszy. Pisałem wtedy o tym, iż brakuje w nim AndroidTV. Google w kolejnej wersji dodało taką opcję, a nawet dało coś od siebie. Mam nadzieję, że kolejny Chromecast będzie mieć możliwość dołożenia więcej miejsca „dyskowego”. Ja jak najbardziej polecam. Naprawdę bardzo dobrze wykonane urządzenie.

Zalety

  • Wszystkie rzeczy, które nie wymienię w wadach.

Wady

  • Słaby plastik pilota.
  • Mała pamięć wbudowana.


Paweł to bardzo pozytywna osoba, która skrywa nie jedną tajemnicę ? Uwielbia Google Home i wszystko co można z nim połączyć. Nie boi się wyrażać Swojej opinii, a jego celem jest tak zaprojektować smart dom, aby nie było tego widać. Z chęcią recenzuje zarówno produkty Smart Home jak i kamery – np. samochodowe.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz