W dzisiejszej recenzji skupimy się na jednej z najbardziej podstawowych, a zarazem najpopularniejszych obecnie linii produktów związanych z budowaniem mieszkania lub domu w technologii „smart”. Będą to inteligentne gniazdka, a konkretnie model PP-W162 od firmy SmartDGM.

Rozwiązania typu „smart” kiedyś kojarzono głównie z wysoką ceną, niską dostępnością oraz wysokim progiem wejścia związanym z koniecznością odpowiedniego dobrania sprzętu,  instalacji, montażu, a wreszcie zaprogramowania samego urządzenia i całego “ekosystemu”, tak aby wybrane przez nas urządzenie rzeczywiście pełniło wymagane funkcje. Sytuacja ta od pewnego czasu diametralnie się zmienia, a jednym z przykładów rozwiązania takiej zmiany są właśnie inteligentne gniazdka. Dlaczego? Zerknijcie sami.

Smart Gniazdko inteligentne PP-W162 - front

Smart gniazdko PP-W162 jest jednym ze sztandarowych produktów katalogu Smart DGM, stanowiąc zarazem jedno z rozwiązań, dzięki któremu w prosty i tani sposób zainstalujemy w naszych czterech kątach nawet skomplikowane scenariusze działania urządzeń w domu.

Zawartość

Smart gniazdko PP-W162 otrzymujemy w kompaktowym pudełku, z którego od razu można odczytać parametry działania czy też krótki schemat opisujący inne dostępne produkty serii.Na opakowaniu umieszczone są także kody QR, z których w przystępny sposób możemy dostać się do aplikacji Smart DGM, niezbędnej do właściwej pracy samego urządzenia.

Smart Gniazdko PP-W162 - zawartość

Po rozpakowaniu odnajdziemy instrukcję obsługi, gwarancję, katalog produktów firmy SmartDGM oraz same gniazdo PP-W162. Instrukcja napisana jest w prosty, czytelny sposób, umożliwiający szybką konfigurację produktu, zaś katalog firmy wraz z opisem poszczególnych jej produktów może w pewien sposób służyć jako inspiracja do dalszego rozwijania swojej smart-instalacji.

Smart gniazdko – instalacja, montaż

Jednym z pierwszych kroków przed montażem smart gniazdka jest zainstalowanie aplikacji SmartDGM, która jest wymagana do poprawnej pracy urządzenia. Jest to jeden z popularniejszych sposobów zarządzania urządzeniami smart, czyli obsługa poprzez sieć lokalną Wi-Fi z wykorzystaniem aplikacji osadzonej w chmurze zewnętrznej producenta. Oprogramowanie jest dostępne do pobrania z poziomu sklepu Google Play czy App Store.

Po zainstalowaniu zostaniemy powitani  raczej miłym, łagodnym dla oka użytkownika interfejsem. Warto w tym miejscu dodać, że system obsługuje również  język polski. W celu użytkowania aplikacji wymagane jest założenie konta w systemie , zaś sama rejestracja wymaga potwierdzenia w postaci podania kodu, który otrzymamy po przesłaniu na wybrany adres e-mail lub numer telefonu. Niezależnie od wybranej opcji kod otrzymujemy po chwili i możemy od razu przystąpić do działania.

Aplikacja Smart DGM - widok
Aplikacja Smart DGM - widok
Aplikacja Smart DGM - widok

Po utworzeniu konta w aplikacji,  możemy sparować urządzenie poprzez sieć Wi-Fi. Aby to zrobić, gniazdo umieszczamy w kontakcie, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku w aplikacji wybieramy naszą sieć lokalną i… tyle. Cała instalacja trwa tak długo, jak długi jest czas wpisywania hasła lokalnego Wi-Fi. Od tej pory zarządzanie gniazdem PP-W162  możemy wykonywać z poziomu naszego telefonu.

Samo urządzenie pasuje idealnie do zwykłych, standardowych gniazdek sieci elektrycznej, czyli takich jakie posiadamy w domu, jednak jego największą bolączką jest rozmiar – smart gniazdko posiada wymiary  75mm x 60mm (wys. x szer.). Jest to wystarczająco dużo, aby w niektórych modelach gniazdek elektrycznych  zablokować dostęp do drugiego gniazda, pewne jest również to, że dwóch gniazd PP-W162 nie zamontujemy obok siebie. W porównaniu z innymi gniazdami dostępnymi na rynku, PP-W162 wciąż utrzymuje tytuł jednego z mniejszych.

Warto w tym miejscu nadmienić, że jedną z najważniejszych cech gniazda jest to, że urządzenie nie potrzebuje dodatkowej bramki bądź urządzenia zarządzającego jego pracą. Mówiąc wprost, smart gniazdko po zakupie możemy uruchomić od razu, bez konieczności wydania dodatkowych pieniędzy na zakup innych urządzeń, co w pewien sposób dystansuje ten produkt od niektórych innych rozwiązań dostępnych na rynku.

Funkcjonalność, użyteczność

Od momentu zainstalowania smart gniazdka w naszej sieci, urządzenie to może pełnić wszystkie przeznaczone funkcje. Za pomocą telefonu możemy odciąć dostęp energii elektrycznej do gniazda, ustawić czas, w którym gniazdo się włączy lub wyłączy, wyznaczyć czas, po którym przestanie działać, lub sprawdzić parametry, tj. zużycie prądu, napięcie czy zerknąć na historię zużycia w poprzednich miesiącach.

Aplikacja Smart DGM - widok
Aplikacja Smart DGM - widok
Aplikacja Smart DGM - widok
Aplikacja Smart DGM - widok

Aplikacja pozwala nadać identyfikatory odpowiednim urządzeniom i sterować nimi z poziomu panelu użytkownika, natomiast przy większej ilości urządzeń wymagane będzie pogrupowanie ich w odpowiednie sekcje, co również zostało przewidziane przez twórców oprogramowania. 

Oprócz podstawowych funkcjonalności wymienionych powyżej, urządzenia można wykorzystywać w bardziej zaawansowanych przypadkach. Aplikacja pozwala na tworzenie odpowiednich zestawów działania-scenariuszy, które wykonywane będą po ich manualnym wywołaniu lub po spełnieniu jakiegoś warunku zewnętrznego (np. spadek temperatury czy wykrycie dymu). 

Aplikacja Smart DGM - widok
Aplikacja Smart DGM - widok
Aplikacja Smart DGM - widok

I w zasadzie w tym miejscu warto zwrócić uwagę na możliwości, które otrzymujemy. W linii produktów SmartDGM odnajdziemy wiele użytecznych produktów, m.in. czujnik dymu, zalania, pogodowy, co w połączeniu z gniazdem PP-W162 (lub innymi z tej linii produktów)  pozwala na utworzenie systemu, który np. odetnie zasilanie pralki w sytuacji zalania łazienki, wyłączy klimatyzator po wykryciu otwarcia okna czy załączy oczyszczacz powietrza, gdy stężenie PM2.5 sięgnie danego poziomu. W zasadzie ograniczeniem w tym momencie jest tylko budżet.

Jednym z pewnych mankamentów urządzenia jest jego reakcja na brak energii elektrycznej w domu – gniazdo w takim przypadku nie uruchomi się samo z siebie i będzie wymagało manualnej interwencji. I w tym miejscu remedium może być dostępna w aplikacji funkcja automatyzacji, która po wykryciu braku działania załączy urządzenie (będzie to miało znaczenie, jeżeli wepniemy do gniazda urządzenia wymagające ciągłego działania np. przy pomiarze zużycia energii lodówki, zamrażarki czy chociażby pomiaru prądu stand-by ).

Cena, dostępność, integracje zewnętrzne 

Cena zestawu jest stosunkowo niewielka i z pewnością może konkurować o pierwsze miejsce w dziedzinie najtańszego smart gniazda dostępnego na rynku. Produkt dostaniemy  w przedziale cenowym 40-50 PLN, w zależności od miejsca zakupu.

Dostępność produktu jest również ogromna, ponieważ firma SmartDGM jako dystrybucję w kraju wyznaczyła m.in. markety Selgros, sklep Energa czy nawet znane wszystkim sklepy z logiem biedronki, gdzie cena produktu wynosi 39,99 PLN.

Smart Gniazdko PP-W162 - zdjęcie

Zarówno smart gniazdko PP-W162, jak i cała linia produktów SmartDGM pozwolą na bezproblemową integrację z zewnętrznymi głosowymi systemami zarządzania, tj. Google Home, Amazon Alexa czy IFTTT.  Korzystając jednak z zewnętrznego oprogramowania, warto nadmienić, że nie wszystkie funkcje lub informacje zbierane przez gniazdo będą tam dostępne, co w pewien sposób nieco zmusza nas do korzystania z dedykowanego oprogramowania.

Urządzenie podłączymy również do aplikacji Smart Life (lub innych), gdyż w zasadzie PP-W162 oraz inne produkty SmartDGM oparte są na modułach firmy Tuya – są to produkty końcowe, przeznaczone od razu do bezpośredniego użytkowania, umożliwiające łatwą integrację z systemami zewnętrznymi i co najważniejsze bez konieczności ingerencji zewnętrznej w hardware, zatem wszelkie ingerencje  w celu ewentualnej instalacji innego oprogramowania mogą zakończyć się uszkodzeniem i utratą gwarancji.

Smart gniazdko – Parametry techniczne

Napięcie znamionowe
Częstotliwość znamionowa
Prąd wejściowy
Moc znamionowa
Typ bezprzewodowy 
Protokół
Wymiary (dł. x szer. x wys. )
Masa
AC230 V
50/60 Hz
16 A
3680 W
Wi-Fi (2.4 GHz)
IEEE 802.11b/g.n
60 x 75 x 40 mm
90 g

Smart gniazdko PP-W162 – podsumowanie

Zalety


  • przystępna cena
  • ogromna dostępność
  • łatwa instalacja i montaż
  • możliwości rozszerzania systemu
  • integracje z systemami zewnętrznymi

Wady


  • problematyczny rozmiar
  • rozwaga przy podłączaniu urządzeń wymagających dostępu do sieci elektrycznej

Smart gniazdko PP-W162 to świetny sposób na rozpoczęcie przygody ze światem technologii smart oraz tematem inteligentnych mieszkań. Produkt jest łatwo dostępny, prosty w instalacji oraz idealny do dalszego rozszerzania swojego domowego portfolio o kolejne rozwiązania i urządzenia. Szczególnie warto raz jeszcze zwrócić uwagę na możliwości zewnętrznych integracji, które przy w miarę ograniczonym budżecie pozwalają na instalację bogatego w funkcje systemu automatyki, umożliwiającego zarazem jego proste sterowanie.

Jedyne wady jakie można wymienić, to fakt rozmiaru gniazda, które z jednej strony prezentuje się miłym, ciekawym i kompaktowym designem, który na tle innych rozwiązań wygląda dobrze, z drugiej strony wymaga jednak pewnej kreatywności w sytuacji chęci podpięcia PP-W162 oraz innego urządzenia do podwójnego gniazda elektrycznego. Dodatkowo opisane wcześniej zachowanie w przypadku utraty energii wymaga rozwagi przy wyborze urządzeń będących podłączonych do samego gniazda.

Podobał Ci się nasz artykuł? Polub nas na naszym profilu Facebook!
Interesuje Cię tematyka Smart Domów? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!
Masz pytania odnośnie Xiaomi? Znajdź odpowiedzi na naszej grupie na Facebooku!
A jeśli poza czytaniem o technologii lubisz na nią popatrzeć to zapraszamy Cię na nasz profil Instagram!

Powiązane posty

3 myśli na “Smart gniazdko PP-W162 z Biedronki – czyli inteligentnie i tanio!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *