Na rynku jest pełno bramek do zarządzania naszym inteligentnym domem. Jeszcze trudniej jest wybrać jeśli z jednego ekosystemu mamy więcej niż jedną bramkę! Tak właśnie jest z ekosystemem Xiaomi, gdzie mamy do czynienia z dwiema bramkami: Aqara Hub i Xiaomi Gateway 3. Czas sobie odpowiedzieć, kto jest zwycięzcą?

Słowem wstępu wytłumaczymy jeszcze czym są te dwie bramki. Pierwsza bramka to Aqara Hub, którą możecie czasem znaleźć pod nazwą Mi Hub 2 lub Xiaomi Gateway 2. Jest to bramka przygotowana przez firmę Lumi powiązaną z Xiaomi, która tworzy markę sprzętów do domu – Aqara. Druga bramka to nowa generacja bramki Xiaomi Gateway 3, którą możecie spotkać również pod nazwą Mi Hub 3.

Wygląd zewnętrzny

W tej kategorii bezsprzecznym zwycięzcą jest Xiaomi Gateway 3. Delikatny i wręcz surowy Hub, który możemy postawić praktycznie wszędzie. Niestety, ale bramka Aqara bardzo często występuję w wersji chińskiej do której potrzebujemy przejściówki. W efekcie wystaje ze ściany na dobre 10 cm. Xiaomi Gateway 3 możemy ustawić w każdym miejscu i będzie się pięknie prezentował.

Zwycięzca: Xiaomi Gateway 3

Aplikacja

Mi Hub 3 ma dla mnie zdecydowanie zbyt przekombinowaną aplikację. Posiada cztery niepotrzebne typy alarmu. Powinien sam dysponować czujnikami, a nie pytać się nas o zdanie. Aqara Hub radzi sobie z tym zdecydowanie lepiej i ma znacznie więcej opcji. Możemy sterować jej światłem, typami alarmów i paroma innymi opcjami. Zdecydowanie ten element jest na korzyść Aqara.

Zwycięzca: Aqara Hub

Xiaomi Gateway 3

Integracje

Integracje z innymi systemami są bardzo ważne. W tej sekcji skupimy się na dwóch integracjach – HomeKit oraz Home Assistant. HomeKit to system do zarządzania smart domem od Apple. Home Assistant to otwarty system, gdzie każdy może dodawać swoje integracje.

Zacznijmy od HomeKit, który obie bramki wspierają. Xiaomi Gateway 3 będzie się pokazywać jako bramka, więc nie zobaczycie go na głównym ekranie aplikacji dom. Aqara Hub będzie się tam pojawiał jako alarm, który możecie uzbroić i lampka, którą możecie zapalić. W moim przypadku był też problem z czujnikami zalania. Xiaomi Gateway 3 ich nie dodawał. Zatem na korzyści Aqara.

Home Assistant jest drugi w kolejce. Tutaj sytuacja nie jest taka jednoznaczna. Aqara Hub możemy bez problemu dodać do Home Assistant. Xiaomi Gateway 3 również, ale na ten moment tylko poprzez HomeKit. Zatem użytkownicy Androida, moim zdaniem większa cześć osób korzystających z HA, ma problem. Aqara zatem ponownie wygrywa.

Zwycięzca: Aqara Hub

Aqara Hub

Dodatkowe funkcje:

Aqara Hub oprócz opcji alarmu ma jeszcze funkcję lampki. Możemy ją włączać zdalnie jak i ustawić automatyzację i włączyć ją, kiedy zostanie wykryty ruch. Tym samym bramka jest idealna jako lampka nocna. Jej zaletą jest również głośnik, który możemy uruchomić jako alarm.

Xiaomi Gateway 3 oprócz funkcji bramki Zigbee ma jeszcze opcję bramki Bluetooth. Dzięki temu możemy do niej dodać urządzenia Bluetooth i sterować nimi zdalnie.

Zwycięzca: Remis

Podsumowanie

Patrząc na obie bramki wybór jest prosty – Aqara Hub. Xiaomi Gateway 3 jest nowszy i ładniejszy, ma też fajną funkcję z bramką bluetooth. Jest jednak dodatkiem do bramki Aqara Hub. Brak porządnego alarmu, wypadające czujniki i przekombinowanie. Bardzo podoba mi się jego wygląd, ale to niestety za mało. Z niecierpliwością za to czekam na Aqara Hub M2. Choć od jego zapowiedzi wkrótce minie rok.

Zwycięzca pojedynku: Aqara Hub

Aqara Hub

Jeśli chcecie kupić Xiaomi Gateway 3, możecie to zrobić, klikając w ten link.

Jeśli chcecie kupić Aqara Hub, możecie to zrobić, klikając w ten link.

Podobał Ci się nasz artykuł? Polub nas na naszym profilu Facebook!
Interesuje Cię tematyka Smart Domów? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!
Masz pytania odnośnie Xiaomi? Znajdź odpowiedzi na naszej grupie na Facebooku!
A jeśli poza czytaniem o technologii lubisz na nią popatrzeć to zapraszamy Cię na nasz profil Instagram!

 

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Xiaomi Gateway 3 kontra Aqara Hub

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *