W obecnej sytuacji bardzo dużo czasu spędzamy w domu: pracujemy zdalnie, bawimy się z dziećmi, oglądamy telewizję, gotujemy. Sprzyja to też zastanowieniu się, jakie prace możemy wykonać w naszych smart domach. W dzisiejszym artykule podamy Wam 6 pomysłów, które można zarealizować, nie wychodząc poza własne cztery kąty!
Pomysł numer 1: poszukajcie, co można zautomatyzować w domu!
Ja od kilku dni przechadzam się po moim mieszkaniu i poszukuję kolejnych punktów, które mogę zautomatyzować. Wy na pewno także takie macie! Trzeba tylko się zastanowić, którymi warto się od razu zająć. Teraz mamy dużo czas, żeby je dobrze przemyśleć, znaleźć odpowiedni sprzęt i go kupić.
Oświetlenie
Temat, który zawsze powraca. Oświetlenie można automatyzować na dosłownie milion różnych sposobów. Trzeba je jednak podzielić na dwa główne:
- Kiedy chcemy zmienić punkt światła – jak lampa, żarówka, pasek LED.
- Kiedy nie chcemy zmieniać punktu światła, tylko zautomatyzować to, co jest.
W pierwszym przypadku możemy poszukać na rynku gotowych rozwiązań. SmartMe poleca rozwiązania Xiaomi, Yeelight, IKEA oraz Philips. Instalacja jest dość prosta i po kilku chwilach będziecie mieć w domu inteligentne światło! Warto jednak pamiętać, że do niektórych z tych rozwiązań będziecie potrzebować bramki producenta albo integracji z istniejącą bramką, tak jak w wypadku IKEA oraz Xiaomi.
W drugim wypadku możecie dostać się do puszki i podłączyć tam przekaźnik. Dzięki temu nieinteligentne światło stanie się inteligentne. Ja często używam przekaźników ze względu na to, że nie chcę wymieniać całego oświetlenia, które zostało położone przed tym, kiedy zacząłem nieco bardziej zagłębiać się w dziedzinę smart domu. Na SmartMe znajdziecie rozwiązania, które już testowaliśmy: Zamel Supla, Sonoff Mini, Shelly 2.5, Dimmery LED. Możecie je kupić z oprogramowaniem producenta albo bezpośrednio z takim, które Was interesuje (np. HomeKit).
Stare sprzęty ożyją na nowo dzięki inteligentnym gniazdkom
Macie gramofony? Albo po prostu zwykłe czajniki? Chcecie mierzyć zużycie prądu lodówki, pralki lub zmywarki? W takim wypadku rozwiązaniem będzie inteligentne gniazdko. Przejdźcie się po domu i zastanówcie się, gdzie może się przydać. Na pewno wpadniecie na pomysł, żeby coś zautomatyzować. Gniazdka pozwalają zdalnie sterować włączaniem lub wyłączaniem sprzętów oraz mierzeniem zużycia przez nie prądu. Na łamach SmartMe testowaliśmy między innymi gniazdko DGM i gniazdko Xiaomi po Wifi. Jest ich jednak znacznie, znacznie więcej.
Możecie nawet wynieść jakiś stary sprzęt z piwnicy, np. sprzęt grający, który kurzy się, bo wcześniej nie było na niego pomysłu. Dzięki inteligentnemu gniazdku możecie tchnąć w niego nowe życie!
Rolety same sobie zjadą
Powtarzam to nie raz i nigdy nie przestanę. Jeśli już zaczniecie sterować roletami zdalnie, to nigdy nie wrócicie do zwykłego świata… Tzn. świata tradycyjnych rolet. Dlatego warto jest do rolet dodać przekaźnik, dzięki któremu będziecie mogli nimi zdalnie sterować. Mieliśmy okazję już testować Zamel Supla SRW-01, Shelly 2.5 oraz Aqara Relay i możemy powiedzieć Wam jedno: każde z nich spełnia swoją funkcję i dzięki każdemu z nich możemy ustawić położenie rolet na takiej wysokości, jaką chcemy. A teraz, gdy wielu z nas pracuje zdalnie, opuszczenie rolet tak, żeby słońce nie odbijało się w ekranie, jest super rozwiązaniem.
Minialarm
Nie nazywam tego pełnoprawnym alarmem, gdyż takie sformułowanie zostawiam dla takich systemów, jak np. Satel Integra. Jeśli jednak macie mieszkanie i chcielibyście wiedzieć, kiedy ktoś próbuje się do niego dostać, to warto wiedzieć, że potrzebna jest do tego bramka i kilka czujników. Albo czujniki otwarcia / zamknięcia, albo czujniki ruchu, a najlepiej oba. Możecie też dołożyć czujniki niezwiązane z intruzami, czyli czujniki zalania wody lub dymu. Później dołożycie jeszcze do tego kamerę i całe rozwiązanie jest gotowe. Brzmi drogo? Może, ale wcale takie nie jest!
Jeśli zrobicie to na bramce Aqara Hub, to całość cenowo może Was wynieść naprawdę niewiele. Takie rozwiązanie opisywaliśmy w tym artykule i wdrażaliśmy w tym projekcie. To naprawdę niewiele kosztuje, a wiele daje! Kiedy siedzimy w domu, to możemy przejść się po nim i policzyć, ile sprzętu potrzebujemy, i zastanowić się, gdzie go umieścimy.
Pomysł numer 2 – rozbudujcie swoje automatyzacje
Macie już smart dom? No to super! A jak z automatyzacjami? Nic nie daje większej frajdy niż rozbudowywanie swoich automatyzacji. Posiadacie odkurzacz, który sprząta o konkretnej godzinie, oraz urządzenie do mopowania, które mopuje o innej? Powiążcie je ze sobą tak, żeby urządzenie od mopowania podążało za odkurzaczem.
Powiązanie oświetlenia z czujnikami ruchu lub kontaktronami. Konkretne sceny, które uruchamiają się, kiedy wyjdziemy z domu (kiedyś, nie teraz!), i uzbrajają go, opuszczając rolety, wyłączając światła i inteligentne gniazdka.
Albo scena z telewizorem, którą wyzwalamy przyciskiem bądź czujnikiem wibracji umieszczonym w fotelu. Kiedy wygodnie rozsiadamy się na naszym fotelu, wtedy światła przygaszają, telewizor się włącza, rolety zjeżdżają (naprawdę to jest super). Nasz dom nas rozumie!
Albo oczyszczacze i nawilżacze powietrza, które reagują na warunki domowe przekazywane im przez czujniki rozmieszczone w całym domu. Możecie też zrobić z waszego Aqara Hub tzw. Panic Button. Możliwości jest ogrom, konieczna jest tylko odrobina wyobraźni. I to własnie teraz nastąpił najlepszy moment na to, żeby usiąść na wygodnym fotelu z laptopem/tabletem/telefonem w ręku i budować kolejne automatyzacje!
Pomysł numer 3 – poprawcie w domu jakość powietrza i nie tylko
Spędzamy teraz 100% naszego czasu w domu. To całkiem sporo, prawda? Fajnie by było zatem mieć dobre warunki do pracy. Takie warunki mogą dla nas przygotować oczyszczacze powietrza oraz nawilżacze powietrza. Mogą to być również urządzenie dwa w jednym. Na łamach SmartMe recenzowaliśmy dla Was już kilka oczyszczaczy takich jak Mi Air Purifier 2S i Mi Air Purifier 3/3H Stworzyliśmy nawet specjalny ranking oczyszczaczy.
Oczyszczacze niestety nie powstrzymają wirusów. Będą jednak filtrować nasze powietrze, co jest dużym plusem. Ważne jest jednak, żeby od czasu do czasu wietrzyć pomieszczenia, żebyśmy nie siedzieli w przysłowiowej „zupie”.
Dobrym urządzeniem są także nawilżacze powietrza, które będą dbać o odpowiednią jakość waszego powietrza. My testowaliśmy oczyszczacz ultradźwiękowy Xiaomi, ale polecamy Wam nawilżacze ewaporacyjne. Szczególnie, że ciężko jest teraz wybrać się po wodę destylowaną.
Puszczajcie też codziennie Wasz robot odkurzający do sprzątania, żeby na bieżąco zbierał kurz. Nie chodzi nawet o to, że jest brudno czy czysto, tylko abyście sami go nie wdychali. Odkurzaczy na rynku także jest mnóstwo, przygotowaliśmy w tym celu ranking. My mieliśmy do czynienia z odkurzaczami od Xiaomi, czyli Mijia 1s, Roborock S50, Roborock S6 i Viomi V2 Pro. Na rynku są też roboty iRobot, RoboJet i wielu innych marek.
Pomysł numer 4 – wyczyśćcie porządnie smart urządzenia
Dbamy na bieżąco o czystość naszych urządzeń, a teraz jest dobry moment, żeby porządnie wyczyścić nasze inteligentne urządzenia. Może to być wyczyszczenie lub wymiana filtrów w odkurzaczu, porządne wyczyszczenie nawilżacza z wszystkie, co się w nim znajduje.
Weźcie na warsztat Wasze smart odkurzacze, oczyszczacze, nawilżacze i dokładnie je posprawdzajcie. Dzięki temu będą działały sprawniej, a Wy będziecie zdrowsi. Jak dobrze wyczyścić Roborock S50 pokazywaliśmy nawet na jednym filmie:
Pomysł numer 5 – poukładajcie panel sterowania
Cały smart dom oparty na HomeKit? A może jednak wszystko stoi na Home Assitant? Albo wykorzystujecie do tego aplikację Mi Home lub Domoticz, OpenHub, Fibaro, Supla itd.
Bez względu na to, na jakim systemie stoi Wasz smart dom, to warto teraz poświęcić trochę czasu, żeby poukładać swój panel sterowania. Inaczej poukładać czujniki, utworzyć specjalne widoki, zmienić tapetę.
Mając porządek w panelu sterowania, będzie wam prościej sterować domem, tak po prostu. A jeśli postanowicie, że będziecie mieć panel umieszczony np. na ścianie (zwykły tablet też się nada), to z pewnością będzie to efektownie wyglądać!
Pomysł numer 6 – wejdźcie głębiej w smart home!
Smart home to super sprawa! Automatyzacja naszego domu daje nam wygodę, bezpieczeństwo oraz frajdę. Jeśli dotarliście do tego punktu, to znaczy, że tematyka smart dom niezwykle Was interesuje, ale sami wiecie, że wiedzy nigdy za mało.
Poczytajcie o różnych systemach, rozwiązaniach, produktach i poszukajcie czegoś dla siebie. My zachęcamy do zapoznania się z wieloma artykułami na naszym portalu, np. „Smart Home Xiaomi dla każdego” lub „13 rzeczy, które można zautomatyzować”.
Jedna myśl na temat “#Zostańwdomu zamień na #Zostańwsmartdomu!”