Od jakiegoś czasu zamierzałem się do sparowania mojej bramki Xiaomi V3 z żarówkami IKEA. Za swój cel wziąłem żarówki GU10, czyli powszechne halogeny. W tym poradniku opiszę Wam jak je dodać i z którymi jest to możliwe.

O tym, że nie jest to takie łatwe pisał już Michał w jego recenzji żarówek. Michał starał się je sparować z Aqara Hub, która niestety nie posiada aktualnie wsparcia dla żarówek IKEA. W międzyczasie pojawiła się jednak nowa bramka – Xiaomi Gateway (Mi Hub) V3, która chwali się integracją. Jak to wygląda w rzeczywistości? Sprawdźcie sami.

Nie każda żarówka się zintegruje

Niestety, ale nie każda żarówka GU10 z IKEA zintegruje się z nową bramka Xiaomi. W sklepach IKEA możecie dostać aktualnie dwa modele. Barwę ciepłą z kodem LED oraz spektrum z kodem LED1739R5. Z waszą bramką Xiaomi sparujecie wyłącznie żarówkę spektrum.

Możecie także szukać na Allegro poprzedniego modelu żarówki z barwą ciepłą, który się integruje ale powoli znikają. Różnica w cenie jest niewielka, bo zaledwie 5 zł. Barwa ciepła kosztuje 34,99 PLN, a spektrum 39,99 PLN.

Proces parowania

Po podłączeniu żarówki do źródła zasilania musicie wejść do aplikacji Mi Home i dodać żarówkę poprzez bramkę Xiaomi Gateway V3. Po wybraniu odpowiedniej żarówki z dostępnych czujników pojawi się Wam okno parowania urządzeń. Będziecie musieli 6 razy włączyć i wyłączyć żarówkę. Powinna zacząć wtedy pulsować. Jeśli tego nie zrobiła, róbcie tak do skutku.

Po udanym parowaniu żarówka pojawi się Wam w aplikacji Mi Home i będziecie mogli jej spokojnie używać. Nie jest tutaj wymagana żadna dodatkowa bramka ani pilot Ikea. Sprzęt będzie działać praktycznie od zaraz.

Aplikacja

Żarówka w aplikacji oferuje nam kilka opcji. Mamy możliwość jej zdalnego włączenia / wyłączenia oraz zmiany barwy na ciepłą, zimną lub relax. Poza ty możemy zmienić natężenie jej światła.

Ikea

Żarówkę możecie wykorzystać w wielu automatyzacjach w Mi Home. Możecie ją sparować z czujnikiem ruchu lub kontaktronem. Ja swoją wykorzystałem z czujnikiem ruchu, który akurat mi pozostał. Kiedy wchodzę do schowka, czujnik wychwytuje ruch i zapala lampę. Jesli nie wykryje żadnego ruchu przez 2 minuty to gasi światło.

HomeKit

Powiem szczerze, że spodziewałem się, że zobaczę żarówkę w aplikacji Dom, jednak tak się nie stało. Pomimo tego, że bramka ma wsparcie Home Kit to żarówka z Ikea nie pokaże się w naszej aplikacji.

Podsumowanie

Kilka prób się nie udało, ale w efekcie wyszło ok. Żarówkę możemy dodać do aplikacji Mi Home i bramki V3. Jest to oszczędność pieniędzy, jeśli mamy już kilka produktów Xiaomi. A żarówki Ikea są naprawdę tanie i warto się nad nimi zastanowić.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

7 myśli na “Xiaomi oraz IKEA – poradnik jak sparować żarówkę GU10 z bramką Xiaomi

 1. Krzysztof Oszczęda pisze:

  Z jaką częstotliwością należy włączać i wyłączać żarówkę opisaną w powyższym artykule? Próbuje na różne sposoby i nie potrafię jej sparować z bramką Xiaomi V3

  1. SmartMe pisze:

   Trzeba szybko naciskać przycisk. 6 – 7 razy

 2. Krzysztof Oszczęda pisze:

  Proszę o informację z jaką częstotliwością należy włączać i wyłączać żarówkę opisaną w powyższym artykule. Będę wdzięczny za sugestie jak sparować tą żarówkę, bo mam z tym problem.

 3. BenQ433 pisze:

  A czy można połączyć żarówkę TRÅDFRI LED E27 1000 lumenów z kodem LED1732G11?

  1. SmartMe pisze:

   Według aplikacji tak, ale nie testowałem powiem szczerze

 4. Krzysztof Oszczęda pisze:

  Mam jeszcze jedno pytanie 🙂 Czy znacie lub testowaliście jakiś model żarówki z gwintem E14, która działa z bramką Xiaomi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *