Od jakiegoś czasu zamierzałem się do sparowania mojej bramki Xiaomi V3 z żarówkami IKEA. Za swój cel wziąłem żarówki GU10, czyli powszechne halogeny. W tym poradniku opiszę Wam jak je dodać i z którymi jest to możliwe.

O tym, że nie jest to takie łatwe pisał już Michał w jego recenzji żarówek. Michał starał się je sparować z Aqara Hub, która niestety nie posiada aktualnie wsparcia dla żarówek IKEA. W międzyczasie pojawiła się jednak nowa bramka – Xiaomi Gateway (Mi Hub) V3, która chwali się integracją. Jak to wygląda w rzeczywistości? Sprawdźcie sami.

Nie każda żarówka się zintegruje

Niestety, ale nie każda żarówka GU10 z IKEA zintegruje się z nową bramka Xiaomi. W sklepach IKEA możecie dostać aktualnie dwa modele. Barwę ciepłą z kodem LED oraz spektrum z kodem LED1739R5. Z waszą bramką Xiaomi sparujecie wyłącznie żarówkę spektrum.

Możecie także szukać na Allegro poprzedniego modelu żarówki z barwą ciepłą, który się integruje ale powoli znikają. Różnica w cenie jest niewielka, bo zaledwie 5 zł. Barwa ciepła kosztuje 34,99 PLN, a spektrum 39,99 PLN.

Proces parowania

Po podłączeniu żarówki do źródła zasilania musicie wejść do aplikacji Mi Home i dodać żarówkę poprzez bramkę Xiaomi Gateway V3. Po wybraniu odpowiedniej żarówki z dostępnych czujników pojawi się Wam okno parowania urządzeń. Będziecie musieli 6 razy włączyć i wyłączyć żarówkę. Powinna zacząć wtedy pulsować. Jeśli tego nie zrobiła, róbcie tak do skutku.

Po udanym parowaniu żarówka pojawi się Wam w aplikacji Mi Home i będziecie mogli jej spokojnie używać. Nie jest tutaj wymagana żadna dodatkowa bramka ani pilot Ikea. Sprzęt będzie działać praktycznie od zaraz.

Aplikacja

Żarówka w aplikacji oferuje nam kilka opcji. Mamy możliwość jej zdalnego włączenia / wyłączenia oraz zmiany barwy na ciepłą, zimną lub relax. Poza ty możemy zmienić natężenie jej światła.

Ikea

Żarówkę możecie wykorzystać w wielu automatyzacjach w Mi Home. Możecie ją sparować z czujnikiem ruchu lub kontaktronem. Ja swoją wykorzystałem z czujnikiem ruchu, który akurat mi pozostał. Kiedy wchodzę do schowka, czujnik wychwytuje ruch i zapala lampę. Jesli nie wykryje żadnego ruchu przez 2 minuty to gasi światło.

HomeKit

Powiem szczerze, że spodziewałem się, że zobaczę żarówkę w aplikacji Dom, jednak tak się nie stało. Pomimo tego, że bramka ma wsparcie Home Kit to żarówka z Ikea nie pokaże się w naszej aplikacji.

Podsumowanie

Kilka prób się nie udało, ale w efekcie wyszło ok. Żarówkę możemy dodać do aplikacji Mi Home i bramki V3. Jest to oszczędność pieniędzy, jeśli mamy już kilka produktów Xiaomi. A żarówki Ikea są naprawdę tanie i warto się nad nimi zastanowić.

Podobał Ci się nasz artykuł? Polub nas na naszym profilu Facebook!
Interesuje Cię tematyka smart domów? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!
Masz pytania odnośnie Xiaomi? Znajdź odpowiedzi na naszej grupie na Facebooku!
A jeśli poza czytaniem o technologii lubisz na nią popatrzeć to zapraszamy Cię na nasz profil Instagram!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *