Sterowanie roletami to jeden z elementów smart domu, których nie oddałbym już za żadne skarby. Jest wygodne, bezpieczne i szybkie. Dotychczas testowałem Aqara Relay oraz Shelly 2.5. Dzisiaj mam recenzję Zamel SRW-01, czyli przekaźnika polskiego producenta.

Firma Zamel działa w branży elektrotechnicznej ponad 25 lat. W poprzednich latach wprowadziła już parę systemów automatyki domowej: EXTA, EXTA FREE i EXTA LIFE. Odbiorniki Zamel z serii Supla (w tym Zamel SRW-01, jak sama nazwa wskazuje) korzystają z otwartego oprogramowania sprzętowego Supla oraz powiązanymi z nią usługami chmury. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie mogli sterować swoim domem za pomocą telefonu z dowolnego miejsca na Ziemi!

Moduł Zamel SRW-01 pozwala na zdalne sterowanie roletami. Można więc sterować za pomocą telefonu, za pomocą harmonogramów, a nawet głosowo (dzięki Google Home).

Zamel SRW-01

Parę słów o systemie Supla

Supla to polska propozycja dla automatyki budynkowej z możliwością integracji z wieloma systemami inteligentnego domu. System Supla składa się z 3 głównych elementów:

  1. aplikacji na system Android lub iOS,
  2. serwera z chmurą,
  3. oprogramowania sprzętowego (Raspberry Pi, Arduino lub ESP8266).

Dla prostoty każdy może założyć konto w istniejącej chmurze na stronie supla.org. Dla tych, którzy nie ufają takim usługom, istnieje również możliwość instalacji Supla-Cloud na serwerze domowym. Ja założyłem konto na stronie.

Do puszek najczęściej stosuje się moduły z wbudowanym ESP8266, czyli z łącznością WiFi. Taki  model właśnie testuję.

Zamel ma jeszcze w swojej ofercie moduły Supla do bram, oświetlenia LED, przekaźników oraz liczników energii.

System Supla posiada bardzo dobre wsparcie społeczności na oficjalnym forum:

https://forum.supla.org/

Dane techniczne

  • Napięcie zasilania: 230 V AC (sieciowe)
  • Pobór energii: poniżej 1 W
  • Ilość obsługiwanych rolet: 1
  • Pobór prądu obciążenia: do 2 A
  • Ilość wejść: 1
  • Typ wejścia: logiczne, zwierane do linii L napięcia zasilania sieciowego
  • Standard komunikacji:  WiFi 2,4 GHz
  • Możliwość podłączenia dwóch przycisków
  • Możliwość tworzenia harmonogramów
  • Kompatybilne urządzenia: iPhone, iPad, iPad Mini, Android, komputery i urządzenia mobilne z obsługą HTML5
  • Wymiary: 47 x 47 x 23 mm

Montaż elektryczny Zamel SRW-01

Po pierwsze, puszka elektryczna, w której chcesz zainstalować przekaźnik Zamela, powinna być głęboka (co najmniej 60 mm). Najlepiej jeśli puszka będzie miała kieszeń, bo tak naprawdę największa część pracy wiąże się z układaniem kabli. Ja montowałem ją w puszce podwójnej, dzięki czemu udało mi się w jednej umieścić kable, a w drugiej Suple.

W trakcie montażu

Zamel SRW-01

Wygląd końcowy

Zamel SRW-01

Schemat montażu przekaźnika jest ogólnodostępny i prosty. Ważne jednak, żeby zadbać o bezpieczeństwo. Koniecznie wyłączcie odpowiednie bezpiecznik lub wyłącznik nadprądowy. Dodatkowo sprawdźcie próbnikiem elektrycznym, czy na pewno nie ma prądu w przewodach. Upewnijcie się, że kolory przewodów oznaczają to, co powinny, tzn. brązowy – faza, niebieski – neutralny, żółto-zielony – uziemiający.

Radzę skorzystać z pomocy elektryka.

Schemat montażu rolet

Zamel ROW-01

Zamel SRW-01 – podłączenie do aplikacji

Najpierw należy podłączyć poprawnie urządzenie do prądu oraz łącznika. Powinna migać zielona dioda jak poniżej. Jeśli świeci się światłem ciągłym, to płaskim śrubokrętem należy wcisnąć przycisk reset na co najmniej 5 sekund, aż zacznie migać.

Aplikację możecie zainstalować zarówno na telefonie z Androidem, jak i z iOS. Zanim połączymy się z Zamel Supla ROW-01, musimy aktywować tymczasowo rejestrację klientów w chmurze Supla.org.

Dodanymi urządzeniami można zarządzać z poziomu chmury Supla. Możliwe jest także włączanie/wyłączanie urządzeń, ustawianie harmonogramów, łączenie kanałów urządzeń w grupy itd.

Aplikacja mobilna

W aplikacji mobilnej można dodawać urządzenia Supla oraz nimi sterować. Aby włączyć wybrane rolety, wystarczy przesunąć dany kafelek w prawo, wtedy na kafelku pojawi się ekran rolet. W aplikacji nie można ustalać harmonogramów, żeby to zrobić trzeba wejść na stronę wspomnianą powyżej.

Zamel SRW-01

Zamel SRW-01 na co dzień

Jak się sprawuje przekaźnik na co dzień? Bardzo dobrze. Sygnał jest przechwytywany praktycznie od razu. Możemy opuszczać rolety, podnosić je lub ustalić, że mają zjechać na określony procent.

Tylko trzeba pamiętać o kalibracji urządzeń, żeby rolety wiedziały, ile to jest 50% czy 70%. Ustawiamy to w chmurze Supla poprzez wpisanie liczby sekund – ile potrzeba, żeby roleta zjechała w dół lub pojechała w górę. Po kilku próbach powinno być ok.

Rolety działają zgodnie z Harmonogramem, którym można dowolnie sterować. Można więc ustawić, aby zjeżdżały o określonej godzinie wieczorem i podnosiły się rano. Tak samo, jeśli razi nas słońce, gdy pracujemy zdalnie, to możemy opuścić rolety do takiego poziomu, żeby światło nas nie raziło.

Zamel SRW-01
Zamel SRW-01

Integracje

Home Assistant

Home Assistant ma wbudowaną integrację z systemem Supla. Aby dodać do niego swoje urządzenia, należy w pliku konfiguracyjnym umieścić odpowiednią sekcję:

supla:
  servers:
    - server: svr7.supla.org
    access_token: !secret supla_token

Gdzie !secret supla_token to token z odpowiednimi uprawnieniami wygenerowany na serwerze Supla:

OpenHAB

Istnieje binding, dzięki któremu zintegrujemy sprzęt Zamel Supla z OpenHAB. Nie testowałem osobiście, ale podobno obsługuje większość rodzajów urządzeń.

https://github.com/SUPLA/openhab2-addons/releases

Domoticz

Występuje plugin, który obsługuje część urządzeń Supla:

https://github.com/SUPLA/supla-domoticz

https://forum.supla.org/viewtopic.php?t=5017

Podsumowanie

Zamel SRW-01 to kolejny przekaźnik do rolet. Bliżej mu do Shelly 2.5 niż Aqara Relay, gdyż można go umieścić w naszych puszkach. Tak jak podkreślałem kilka razy, jeśli macie rolety to koniecznie je zautomatyzujcie. Zamel Supla to cała lista urządzeń, więc możecie na nich porobić naprawdę fajne rzeczy 🙂

Więc jeśli zastanawiacie się, czy warto, to… tak! Warto! Przekaźnik dostaniecie w sklepach w cenie pomiędzy 110 zł a 130 zł.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Zamel SRW-01 – recenzja przekaźnika do sterowania roletami

Dodaj komentarz