Wraz ze spadkiem temperatury i rozpoczęciem się okresu grzewczego w nasze otoczenie powrócił smog. Gdy jakość powietrza na dworze znacznie spada, niezastąpionym urządzeniem jest oczyszczacz powietrza. Możecie powiedzieć, że przecież, gdy jest smog nie otwieracie okien. Niestety on wchodzi do naszych domów przez wentylacje, nieszczelne okna i drzwi. Sami nie jesteśmy w stanie zadbać o stan powietrza na zewnątrz, możemy jednak zmienić jakość powietrza w swoim domu. Dziś prezentujemy recenzję oczyszczacza Xiaomi Air Purifer 2S, a w najbliższym czasie pojawi się również recenzja nowszej wersji z numerem 3.

Xiaomi Air Purifier 2S
Xiaomi Air Purifier 2S

Pierwsze wrażenie z Xiaomi Air Purifier 2S

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S ma naprawdę ciekawy, nowoczesny wygląd. Ma okrągły wyświetlacz OLED, na którym możemy zobaczyć poziom zanieczyszczenia powietrza, temperatury i wilgotności oraz aktualny tryb pracy. Na wyświetlaczu znajduje się kolorowy pasek, który poinformuje nas o stanie jakości powietrza: zielona – dobry, pomarańczowa – średni, czerwona – zły.

Xiaomi Air Purifier 2S display
Xiaomi Air Purifier 2S display

Informacje techniczne

Wyświetlacz

OLED ze zmienną jasnością

Czujniki

Laserowy czujnik PM2.5, czujnik temperatury, czujnik wilgotności, czujnik światła

Wydajność CADR

310 m3/h

Powierzchnia

21 – 37 m2

Moc

1.5 – 31 W

Głośność

32.1 – 66 dB

WiFi

802.11 b/g/n

Waga

4.8 kg

Długość przewodu

1.8 m

Wymiary

24 x 24 x 52 cm (gł. x szer. x wys.)

Skład zestawu

Oczyszczacz powietrza, przewód zasilający, filtr niebieski, instrukcja obsługi

Tryby pracy

Oczyszczacz posiada trzy tryby pracy:

 • Automatyczny – sam dostosowuje siłę pracy w zależności od poziomu zanieczyszczenia. Osobiście uważam, że mógłby być trochę lepiej dostrojony tzn. mieć niższe progi PM2.5 dla wyższych obrotów wiatraka.
 • Nocny – pracuje na najniższych obrotach, jest wtedy praktycznie niesłyszalny (31 dB).
 • Ręczny – przy użyciu aplikacji możemy płynnie dobrać intensywność pracy urządzenia, w zależności od potrzeb. Dostępnych jest 15 poziomów pracy.
Xiaomi Air Purifier 2S modes

Filtry w Xiaomi Air Purifier 2S

Powietrze wlatuje do urządzenia ze wszystkich bocznych stron oprócz tyłu, natomiast wylatuje górą, dlatego filtry mają kształt cylindryczny. Posiadają 3-warstwową filtrację:

 1. Filtr wstępny – oddziela grube zanieczyszczenia takie jak włosy czy kurz.
 2. Filtr HEPA
 3. Filtr węglowy – usuwa formaldehyd i nieprzyjemny zapach.

Xiaomi oferuje 3 rodzaje filtrów:

 • Niebieski – standardowy klasy E11 (w zestawie).
 • Zielony – ze zwiększoną efektywnością filtracji.
 • Fioletowy – z dodatkową warstwą antybakteryjną.

Producent zaleca ich wymianę co 3 – 6 miesięcy. My korzystaliśmy z oczyszczacza przez cały poprzedni sezon zimowy i pozostało nam, według aplikacji, jeszcze 60% filtra. Ceny nowych filtrów kształtują się na poziomie 120 – 150 zł.

Ważną informacją jest fakt, że oczyszczacz posiada czytnik RFID do rozpoznawania oryginalnych filtrów.

Xiaomi Air Purifier 2S with filter outside

Aplikacja Xiaomi Home

Oczyszczacz możesz kontrolować z dowolnego miejsca przy pomocy aplikacji Xiaomi Home. Na początku urządzenie należy połączyć z lokalną siecią WiFi. W zależności czy produkt przeznaczony był na rynek Chiński czy Europejski, będzie widoczny w aplikacji dopiero po wybraniu odpowiadającego mu serwera zewnętrznego. Na koniec oczyszczacz przyporządkujemy na smartfonie do wybranego pomieszczenia np. sypialni lub salonu.

W aplikacji wyświetlają się informacje o wartości PM2.5, temperaturze i wilgotności w pomieszczeniu. Można włączyć, wyłączyć urządzenie, wybrać tryb pracy. Dodatkowo w trybie ręcznym zmienić płynnie moc działania. Dostajemy także informację o zużyciu filtra, jak również możemy włączyć kontrolę rodzicielską, która zablokuje przycisk na urządzeniu oraz całkowicie wyłączyć wyświetlacz.

Xiaomi Home charakteryzuje się tym, że w prosty sposób umożliwia automatyzację domu poprzez tworzenie reguł i scen z wykorzystaniem kompatybilnych czujników i urządzeń. Reguły to wyrażenia typu „jeżeli… to…”. Na przykład „jeżeli poziom zanieczyszczenia PM2.5 będzie większy niż 50 to przełącz oczyszczacz w tryb ręczny (z ustawioną wcześniej przez siebie mocą) lub „o godzinie 23:00 przełącz urządzenie na tryb nocny”.

Brzmi pięknie, niestety nie wiadomo czemu, producent w Mi Air Purifier 2S przeznaczonym na rynek europejski wyłączył możliwość wykorzystania wartości czujników podczas tworzenia reguł. Zawiodłam się, jednak pomimo tego, zakupu nie żałuję. Nawet bez możliwości automatyzacji wciąż jestem w stanie włączyć oczyszczać przed wyjściem z pracy, tak żeby na mój powrót powietrze w mieszkaniu było czyste. Starszy model „2” nie ma tego problemu.

Xiaomi Air Purifier 2S aplikation
Xiaomi Air Purifier 2S aplikation
Xiaomi Air Purifier 2S aplikation
Xiaomi Air Purifier 2S aplikation

Jak głośny jest oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S?

Producent informuje, że najcichszy tryb pracy wynosi 31 decybeli co w praktyce oznacza, że ja słyszę jego delikatny szmer dopiero, gdy podejdę na odległość 1 metra od urządzenia.

Przy automatycznym trybie pracy, gdy zanieczyszczenie przekroczy 20 jednostek, oczyszczacz zwiększa siłę pracy. Czym większe zanieczyszczenie tym mocniej i głośniej pracuje oczyszczacz. W dzień dźwięk oczyszczacza, przy normalnej pracy, raczej nie powinien nikomu przeszkadzać, lecz przy większym zanieczyszczeniu brzmi jak cichy odkurzacz.

W nocy dźwięk, który wydaje w trybie automatycznym po przekroczeniu 20 jednostek, niektórym osobom może przeszkadzać. Na szczęście jest tryb nocny, w którym oczyszczacz pracuje tylko na najniższych obrotach. Jednak ciche działanie to też niska wydajność, przy większym zanieczyszczeniu może się okazać że tryb nocny nie wystarczy, aby oczyścić powietrze w pomieszczeniu.

Xiaomi Air Purifier 2S top button

Czy jeden oczyszczacz wystarczy dla całego mieszkania?

Niestety nie, jeden oczyszczacz nie oczyści powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Producent zapewnia wydajność pracy do 37 m2. Każdy pokój zwykle oddzielony jest drzwiami co powoduje, że wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniami jest ograniczona. Dlatego lepiej sprawdzi się wiele mniejszych oczyszczaczy niż jeden duży.

Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem jednego oczyszczacza i przenoszenia go z miejsca na miejsce, to niestety musicie wiedzieć, że ten model jest niewygodny do przestawiania. Waży niecałe 5 kg, ale nie posiada kółek ani żadnego uchwytu, więc trudno go chwycić w ręce.

Porady

W trybie nocnym jego efektywność jest znacznie mniejsza. Jednak świetnie się spisze przy oczyszczaniu jednego pomieszczenia np. sypialni. Warto na noc przymknąć drzwi sypialni, żeby ograniczyć przepływ zanieczyszczeń z innych pomieszczeń.

Bardzo przydatną rzeczą, o którą zadbał producent, jest fakt, że wyświetlacz automatycznie dostosowuje jasność do otoczenia. W dzień jest jasny i czytelny, a w nocy nie razi w oczy.

Ponieważ oczyszczacz powietrza zasysa powietrze niczym odkurzacz, warto co jakiś czas wyjąć filtr i oczyścić jego zewnętrzną warstwę z powłoki kurzu i włosów.

Jeżeli planujemy zakup tego oczyszczacza, warto zrobić to przed sezonem grzewczym. Bywa, że w sezonie jego dostępność drastycznie spada oraz cena rośnie. Ponadto, jeśli zamówimy go z Chin, może się okazać, że czas dostawy się wydłuży i przez ten czas będziemy skazani na oddychanie smogiem.

Podsumowanie

Zdecydowanie polecam oczyszczacz. Za niewygórowaną cenę, możemy oddychać w domu czystym powietrzem. Jeden filtr powinien wystarczyć na co najmniej jeden sezon grzewczy. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest działanie oczyszczacza podczas snu. Wcześniej często budziłam się z bólem głowy, suchością i bólem gardła, a z rana pojawiała się chrypka. Teraz z oczyszczaczem śpię i wstaję z łóżka czując się znacznie lepiej. Mi Air Purifier 2S kupiliśmy rok temu za 600 zł. Aktualnie ceny w polskiej dystrybucji wynoszą 550 – 600 zł.

Zalety

 • Ładny, nowoczesny wygląd
 • Niewielkie rozmiary
 • Niska cena urządzenia
 • Tani w eksploatacji (filtr kosztuje 120 zł i w rzeczywistości starczy na dłużej niż opisuje producent, bardzo możliwe, że czasy te w chińskich warunkach są krótsze)
 • Cichy i energooszczędny w trybie nocnym

Wady

 • Mała wydajność w trybie nocnym
 • Głośny przy wyższych obrotach
 • Brak możliwości tworzenia reguł dla wersji przeznaczonej na rynek europejski


Wielkie odkrycie SmartMe. Pisze świetne teksty i zawsze trafia w samo sedno. Potrafi ocenić smart sprzęty z zupełnie innej strony i ma na wszystko swoje własne, świeże spojrzenie. Jej newsy zawsze was zainteresują i z wielką ochotą będziecie je czytać! To gwarantowane! A to tylko początek, jak wiele razy jeszcze nas zaskoczy? Sami nie możemy się doczekać!

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

3 myśli na “Smog za oknem? Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu z Xiaomi Air Purifier 2S

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *