Cyklem artykułów będziemy Wam przedstawiać kolejne systemy, które znajdziecie w naszym portfolio systemów Smart Home. Po HomeKit i HomeBridge czas na FIBARO. Polski system Smart Home, który jest z nami już od jakiegoś czasu.

FIBARO powstało w 2010 roku w Poznaniu. Od 2018 roku w Wysogotowie pod Poznaniem, powstała całkowicie nowa fabryka, której roczna zdolność produkcyjna wynosi około 4 mln urządzeń. W ciągu 10 lat FIBARO stało się bardzo popularną marką, która dostępna jest na 6 kontynentach.

Produkty FIBARO

Fibaro

Fibaro

Produkty działają w ramach technologii Z-Wave oraz Apple HomeKit. Część systemu działająca w standardzie Z-Wave wymaga centrali do sterowania: Home Center Lite, Home Center 2 lub najnowszej – Home Center 3. Posiadając centralę, możemy rozpocząć zabawę z dodawaniem kolejnych czujników, sterowników i przekaźników. Pełną listę produktów znajdziecie tutaj. Obejmuje ona:

  • Oświetlenie.
  • Bramy i rolety.
  • Ogrzewanie.
  • Bezpieczeństwo.
  • Sterowanie.
  • Centrale.
  • Pakiety.

Wśród produktów znajdziecie zarówno produkty zgodne z HomeKit, jak i SmartThings. Warto też zwrócić uwagę na linię Walli, która jest świetna nie tylko pod względem względem designu ale kompletności linii – znaleźć tam można m.in. włączniki, gniazdka czy sterowniki do bram i rolet.

System

FIBARO znane jest z tego, że przygodę ze smart home można zacząć od tylko kilku elementów. W przypadku wyboru linii opartej o standard Z-Wave elementem obowiązkowym jest centrala, która jest „mózgiem” całego systemu i zarządza poszczególnymi urządzeniami. Dobór dodatkowych elementów zależy potem tylko od nas.

Mamy ochotę na zarządzanie tylko światłem – wybieramy elementy do zarządzania oświetleniem. A może zależy nam tylko na zdalnym ogrzewaniu – wybór pada więc na głowice termostatyczne. Z biegiem czasu system można rozbudować o kolejne elementy FIBARO i nie tylko. System jest otwarty i posiada wiele integracji, dlatego w naszym inteligentnym domu współpracować mogą urządzenia np. FIBARO, Sonos, Amazon, Samsung, Bose itp. Gdy jesteśmy entuzjastami urządzeń z jabłkiem wybór pada na produkty FIBARO pracujące z Apple HomeKit i produkty innych firm współpracujących w tym standardzie.

Pełną listę kompatybilnych urządzeń znaleźć można tutaj: https://www.fibaro.com/pl/compatibility/

Od niedawna FIBARO uruchomiło także Strefę Marek i stało się oficjalnym dystrybutorem  produktów SALTO Danalock, MCOHome i HMS Intesis – na początek w Europie, ale z planami rozwoju na inne regiony świata. Natomiast w zakresie rozwiązań Eutonomy – FIBARO zostaje wyłącznym dystrybutorem na cały świat.

Produkty są również kompatybilne z asystentem Google oraz Alexą. Jeśli więc chcecie nimi sterować głosowo, będziecie mieć taką możliwość.

Instalacja samodzielna, z instalatorem albo zdalna

Jest wiele sposobów na zainstalowanie systemu w swoim domu. By w pełni korzystać z możliwości, które niesie za sobą system instalację warto powierzyć certyfikowanemu, który zna wiele (często niestandardowych) sposobów na instalację i tzw. sceny, czyli zdarzenia, które będą nam pomagać w codziennym życiu w inteligentnym domu. Instalator dokona eksperckiej wizji lokalnej sprawdzając potrzeby użytkownika, zaproponuje urządzenia a na samym końcu je podłączy i zintegruje.

SmartMe również jest partnerem FIBARO – posiadamy certyfikację z instalowania systemów. Pełną listę instalatorów z podziałem na województwa znajdziecie tutaj.

Osoby, które mogą powiedzieć o sobie, że znają się na elektryce, nowinkach technologicznych i są w stanie sami stworzyć swój system inteligentnego domu, mogą instalację wykonać samodzielnie.

Bardzo fajnym rozwiązaniem pochwaliło się FIBARO w maju – proponuje 3 całkowicie nowe zestawy inteligentnego domu – smart bezpieczeństwo, smart wygoda i smart na start. Opisywaliśmy je szerzej w tym artykule. Każdy z tych pakietów posiada urządzenia FIBARO oraz po jednym z urządzeń ze Strefy Marek, jest tam inteligentny zamek Salto Danalock V3, a w przypadku pakietu Smart Bezpieczeństwo pakiet zawiera multisensor od MCOHome. Każdy z pakietów zawiera w cenie konfigurację przeprowadzoną przez instalatora w miejscu „inwestycji” lub konfigurację zdalną – to ukłon producenta w stronę osób, które chcą mieć smart home podczas epidemii. Nieważne, jaką drogę instalacji wybierzesz, będzie ona przeprowadzana w 100% bezpieczeństwie.

Jeśli będziecie mieli jakieś pytania, to zawsze możecie je zadać na naszej grupie Smart Home!

Aplikacja mobilna

FIBARO na CES 2018 zaprezentowało nową aplikację mobilną dostępną na iOS i Android.  Aplikacja została nagrodzona tytułem CES Innovation Awards Honoree!

Czy FIBARO jest dla Was?

Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Ten artykuł jest tylko wstępem do systemu i całej serii artykułów, które opublikujemy na łamach SmartMe. Będziemy dla Was testować i recenzować kolejne elementy tego świata. My mamy jednak zawsze prostą odpowiedź na wszelkie pytania, związane z tym, czy Smart Home jest dla nas odpowiedni. Bez względu na wiek, płeć czy znajomość technologii – po prostu 3 RAZY TAK!

Więcej o FIBARO znajdziecie na:

  1. www.fibaro.com
  2. Facebook: https://www.facebook.com/fibaro.poland/
  3. Instagram: @fibaro


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *