Ostatnio pojawia się bardzo dużo pytań (zarówno w komentarzach, na grupach, jak i w wiadomościach prywatnych) na temat regionalizacji urządzeń Xiaomi, a w szczególności o Hub od Aqara. Pojawiają się też pytania o to, które czujniki ze sobą komunikują. Postanowiliśmy więc opisać, co oznacza regionalizacja w Mi Home i jakie niesie za sobą konsekwencje.

Po co Xiaomi regionalizacja? Pamiętacie czasy wprowadzania RODO i milionów maili na skrzynkach? To wszystko jest ze sobą powiązane. Xiaomi jest firmą chińską, której głównym rynkiem są Chiny. Chcą jednak wchodzić na rynki europejskie bardziej oficjalnie. W związku z tym muszą dostosować się do naszych praw. W Chinach wygląda to zgoła inaczej, zatem na ten moment nie są w stanie przedstawić jednego systemu. Konieczne są regiony.

W Mi Home możemy wybrać kraj, który jest z danego regionu. W poradniku skupię się wyłącznie na dwóch regionach – Europie (Polska) i Chinach. To te dwa regiony zawsze budzą największe emocje, kiedy coś działa „tam”, a nie „tu” lub gdy chcemy kupić sprzęt, a nie wiemy co tak naprawdę wybrać. Postaram się Wam pomóc.

Dwa modele bramki

Na rynku możecie znaleźć dwa modele bramki Aqara Hub. Wersję z wtyczką chińską oraz nową, z wtyczką europejską. Do wersji z wtyczką chińską znajdziecie pełno przejściówek. Główny minus takiego rozwiązania to odstawanie od ściany. Aqara Hub z wtyczką chińską i przejściówką dość mocno odstaje od ściany i nie jest to estetyczne. Aqara Hub z wtyczką europejską zabiera po prostu mniej miejsca. Poniżej możecie zobaczyć różnicę.

Regionalizacja

Wasza bramka jest przypięta do danego regionu. Może być to np. region europejski albo chiński. Czym się to charakteryzuje? Bramka będzie działać wyłącznie w danym regionie. W aplikacji Mi Home musicie ustawić swój region – Chiny lub Europa. Później dodajecie swoją bramkę. Bramki europejskiej nie przypniecie do regionu chińskiego i na odwrót.

Czyli jeśli macie bramkę europejską, a wszystkie sprzęty podpięte do regionu chińskiego, musicie używać dwóch regionów. Są na to dwa sposoby, które działają tylko na Androidzie:

  1. Sklonowanie aplikacji.
  2. Instalacja zmodowanej aplikacji.

Czy czujniki są regionalizowane?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Jeśli jest to czujnik po Zigbee, to nie. Podpinacie go do bramki i nie ma żadnej różnicy, czy jest ona chińska, czy europejska. Wasze czujniki będzie widać, bo nie posiadają one żadnej regionalizacji. Czujniki jedynie komunikują się z bramką, która jest faktycznym wyjściem na świat poprzez WiFi.

Aqara Czujnik Wody

Jest jednak część czujników, które sprawiały mi problemy. Były to czujniki działające po Bluetooth, jak np. czujnik temperatury. To urządzenie było kupiony w polskim sklepie Mi Store i niestety nie dało się go dodać do chińskiego serwera. Pomogło dodanie go do europejskiego serwera, a później poprzez bramkę BLE. Czujnik był już widoczny również na serwerze chińskim.

HomeKit

Pojawia się pytanie, czy jest różnica w bramkach, jeśli chodzi o HomeKit. Odpowiedź brzmi: nie. Możecie mieć nawet dwie bramki podłączone do dwóch różnych regionów. W HomeKit będziecie widzieć wszystkie swoje urządzenia.

Aqara Hub

Podsumowanie

Jeśli zastanawiacie się, jaką bramkę Aqara chcecie kupić, to najprościej jest wybrać taką, która pasuje do większości waszych sprzętów. Jeśli macie je pomieszane, wtedy skorzystajcie z jednego z wcześniej opisanych sposobów. Jeśli jednak jesteście użytkownikami iPhone’a, musicie iść w stronę HA albo wybrać dany region. Ja posiadam region chiński, ponieważ sprzęty, które się w nim pojawiają, są znacznie szybciej dostępne i jest ich dużo więcej.

Zdjęcia: HomeKit News


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

5 myśli na “Aqara Hub oraz Mi Home – regionalizacja

  1. Lukasz pisze:

    Ok, pytanie takie mam: mam bramkę chińska, dziala pod homekit bardzo dobrze, mam kostkę chińska i steruje ja homekit, natomiast czy jezeli kupię czujnik otwarcia drzwi w wersji eu to rozumiem ze musze zmienić rejon w bramce na eu i wtedy dodać go do homekit, a czy w tym momencie moge z powrotem zmienić rejon na chiński (zeby kostka działała) i dalej homekit bedzie widzieć ten czujnik otwarcia drzwi??

    1. Ariel pisze:

      Hej, urządzenia Zigbee nie mają regionalizacji, więc nie będziesz musiał zmieniać regionu 🙂

Dodaj komentarz