HomeBridge. Wielu z nas o tym słyszało, ale nie każdy wie, o co dokładnie chodzi. W tym artykule dowiecie się, czym HomeBridge jest i czym HomeBridge nie jest. I po co w ogóle się z nim bawić?

Jakkolwiek abstrakcyjnie to zabrzmi, to o HomeBridge usłyszałem, zanim dowiedziałem się, czym jest HomeKit. HomeBridge jest bardzo popularny wśród osób, które budują  inteligentny dom w oparciu o ekosystem Apple. HomeBridge to opensourcowy projekt, czyli taki, który osoby robią za darmo. Jego idea jest prosta – wystawić do HomeKit wszystkie urządzenia, które nie posiadają certyfikacji Apple. Tak żebyśmy każde inteligentne urządzenie w naszym domu mogli obsługiwać przez aplikację Dom.

Oficjalny HomeKit czy HomeBridge?

Postawmy sprawę jasno. Jeśli macie dwa sprzęty, z których jeden jest oficjalnie sygnowany jako kompatybilny, a drugi dostępny przez HomeBridge, to wybierzcie ten pierwszy. Nie jest tak łatwo zdobyć certyfikację od Apple, więc jeśli jakaś firma takową uzyskała, to oznacza, że naprawdę się natrudziła.

HomeBridge jest dla tych wszystkich urządzeń, których producenci nie zdecydowali się na to, żeby certyfikować się u Apple. Często jest tak, że jeden producent certyfikuje tylko część urządzeń w HomeKit. Idealnym przykładem jest Xiaomi. Jeśli mamy bramkę Aqara Hub lub Mi Hub V3, to urządzenia, które działają z nią po Zigbee, będą widoczne w HomeKit. Ale już Roborock S6, Mi Air Purifier 3 i Nawilżacz – nie. A nawet lepiej, bo może się zdarzyć, że część urządzeń przypiętych do bramki kompatybilnej z HomeKit nie będzie widoczna w aplikacji Dom. Przykładem jest podpięcie żarówek Ikea GU10 do bramki Mi Hub V3.

HomeBridge – pomoże w większości przypadków

Dlatego właśnie powstał HomeBridge, który jest na rynku już ładnych kilka lat. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dodawać niekompatybilne sprzęty w taki sposób, aby aplikacja Dom je widziała. HomeBridge jest serwerem NodeJS pracującym jako mostek, dzięki któremu możemy dodać niewspierane urządzenia do aplikacji Dom. Dla aplikacji jest to po prostu kolejna bramka, która łączy produkty wielu różnych producentów.

HomeBridge

HomeBridge musi na czymś „stać”. W naszym wypadku jest to Raspberry Pi 4B, ale może to być Raspberry Pi 3B albo inny minikomputer. Potrzebujecie do niego także komputera PC/MAC do konfiguracji, karty pamięci i chwili cierpliwości. Poradnik, dotyczący zainstalowania go w 10 minut opublikujemy jeszcze w tym tygodniu.

Kiedy mamy już działający HomeBridge, wtedy zaczynamy dodawać kolejne wtyczki (pluginy), które będą pozwalały nam na dodawanie niekompatybilnych sprzętów do HomeKit. Jeden plugin może odpowiadać za dodanie jednego sprzętu lub kilku. Tutaj działa trochę zasada testowania – instalujesz i sprawdzasz, czy działa. Jeśli działa, to super, jeśli nie – to następny. W jednym z najbliższych artykułów przygotujemy listy polecanych wtyczek.

Musimy pamiętać, że HomeBridge to projekt otwarty, zatem pluginy także są tworzone przez pasjonatów, którzy dzielą się swoją wiedzą. Może zatem zdarzyć się, że plugin jest porzucony. Często jednak, kiedy zgłaszaliśmy jakiś błąd, to odpowiedź przychodziła szybciej niż gdybyśmy to zgłosili oficjalnym kanałem.

HomeBridge

Backup, backup, backup

Nic mnie w życiu nie nauczyło robienia backupów tak, jak zabawa z HomeBridge. Czasem jedna zła wtyczka może Wam naprawdę nieźle namieszać. A zamiast próbować ją naprawić, szybsze może być wgranie backupu. Warto zatem jest zawsze zrzucać na dysk albo pendrive aktualną, działającą wersję. To jak ja to robię, również opublikuję w jednym z artykułów.

Czy warto?

Moim zdaniem tak. Mimo tego, że będziecie musieli czasem wejść do terminala i coś tam poklikać, to warto. Ilość urządzeń, które się pojawiły w mojej aplikacji Dom, drastycznie się zwiększyła. Oczyszczacz, nawilżacze, odkurzacz, lampy, nawet monitor do kwiatka. Wszystkie te sprzęty nie miałyby szans się tam pojawić, gdyby nie HomeBridge.

Sprawienie, żeby wszystko pięknie śmigało jest czasochłonne i wiele razy będziecie musieli ponownie odpalać wgrywanie backupu, ale efekt końcowy będzie dla Was zadowalający.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

6 myśli na “HomeBridge – co to w ogóle jest? Poradnik dla każdego

  1. Slawomir Winiarski pisze:

    Witam, czy malina z Homebridge załatwia temat centrum sterowania. czy mimo tego muszę mic Ipada lub Home Pod czy Apple TV?

Dodaj komentarz