Dzisiaj nadszedł bardzo ważny dzień. Dotarł do mnie Raspberry Pi 4B (tzw. malina) starter kit, który mam zamiar wykorzystać do… No o tym, będzie w innym artykule 😉 W tym skupię się na tym, żeby pokazać Wam jak go poskładać w wersji obudowy z wentylatorem.

Jednym z problemów Raspberry Pi 4B jest przegrzewanie się. Wiele osób skarżyło się na to, kiedy wkładali go do oryginalnej obudowy. Dlatego właśnie wybrałem wersję obudowy z wentylatorem. Dzięki temu nie powinienem mieć problemu z temperaturą. Na wszelki wypadek jednak dorzuciłem jeszcze jeden radiator, możecie go zobaczyć na części zdjęć z „maliną”.

Po rozpakowaniu wszystkich elementów doszło do kwestii złożenia obudowy. W trakcie jej składania stwierdziłem, że warto by zrobić poradnik dla tego konkretnego modelu. W internecie znalazłem instrukcje dla podobnych modeli, więc stwierdziłem, że podzielę się swoimi doświadczeniami. Jedno wiem na pewno. Nic, kupione wprost z pudełkiem, nie da Wam równej satysfakcji co złożenie tego samemu 😉

Raspberry Pi 4B – Co mamy i co mamy co potrzebujemy?

W zestawie startowym dostajemy praktycznie wszystko. Jedyne czego potrzebujemy to śrubokręt, krzyżak. To dla mnie bardzo duży plus. Po rozpakowaniu opakowania obudowy naszym oczom ukazuje się szereg części:

  1. Raspberry Pi 4B

    Obudowa w sześciu częściach

  2. Zestaw śrub:
    1. 4 śruby do przymocowania wentylatora do górnej części obudowy
    2. 4 śruby do zamontowania ścian bocznych oraz przedniej i tylnej
    3. 4 śruby do przymocowania Raspberry Pi 4B do dolnej części obudowy
  3. Wentylator

Po rozłożeniu wszystkiego warto jest ściągnąć folię ochronną ze wszystkich elementów obudowy. Znajduje się ona po obu stronach, więc ściąganie jej chwilę zajmie.

Raspberry Pi 4B

Zaczynamy od Raspberry Pi 4B i „podłogi”

W pierwszej kolejności warto jest przymocować malinę do podłogi. Do tego mamy zestaw czterech śrub, które są złączone z nakrętką i plastikowym elementem. W Raspberry są otwory na wkręcenie śrub, tak samo jak w obudowie. Warto jednak zwrócić uwagę jak je przykręcać, żebyście nie musieli później jej rozkręcać jeszcze raz. Kluczowe jest, żeby porty USB oraz Ethernet były przy dłuższej części.

Raspberry Pi 4B

Pomiędzy maliną, a obudową dajecie plastikowe elementy, dzięki którym nie będą się stykać. Nałóżcie nakrętki, ale nie zakręcajcie za mocno. Lepiej to zrobić na samym końcu.

Raspberry Pi 4B

Później boki i tył

Następnie składamy boki i tył, najlepiej od razu z „podłogą”. Po spasowaniu wszystkich elementów dokręcacie je śrubami. Zwróćcie uwagę na to, że w zestawie są krótsze i dłuższe śruby, tutaj będą potrzebne te dłuższe. Taki sposób mocowania nakrętki widziałem po raz pierwszy, ale zdał egzamin.

Raspberry Pi 4B

Raspberry Pi 4B

Następnie góra z wentylatorem

Teraz możemy skupić się na górze. W pierwszej kolejności przykręćcie wentylator. Zwróćcie tylko uwagę na to jak montujecie, żeby wydmuchiwał ciepłe powietrze na zewnątrz. Wykorzystujcie tutaj krótsze śruby. Po zamontowaniu wentylatora możecie włożyć górę w specjalne miejsca w obudowie.

Raspberry Pi 4B

Raspberry Pi 4B

W tym momencie możecie także podpiąć wentylator. Musicie go podpiąć do pinów numer 4 i 6.

Raspberry Pi 4B

Raspberry Pi 4B

Na sam koniec przód

Na koniec montujemy przód obudowy. Wykorzystujemy do tego dwie ostatnie, długie śruby. Jeśli wszystko spasowało to dopiero teraz użyjecie śrubokrętu. Dokręćcie wszystkie śruby, żeby dobrze trzymały i gotowe!

Raspberry Pi 4B

Wasz minikomputer już jest złożony. I nawet jeśli to tylko obudowa to i tak człowiek się cieszy 😉

Raspberry Pi 4B – co dalej?

Teraz czas na prawdziwą zabawę i wykorzystanie „maliny” do ciekawszych celów. Możecie na niej postawić Home Assistant, Homebridge i wiele, wiele więcej 🙂


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

2 myśli na “Raspberry Pi 4B w obudowie z wiatrakiem – Poradnik jak ją złożyć

Dodaj komentarz