Dzisiaj zacznijmy od początku. Bardzo podstawowy zestaw IKEA Tradfri, który może być dobrym początkiem!

Podstawy IKEA Smart Home – zestaw TRÅDFRI

Ikea to już nie tylko gigant meblarski, sprzedający tanie meble dla studentów. Kilka lat temu powstały inteligentne światła Tradfri i od tego czasu wprowadziła znacznie więcej inteligentnych gadżetów domowych.

Systemy smart home są coraz powszechniejsze. Systemy inteligentnego domu łączą się z urządzeniami i automatyzują określone zadania. Dzięki nim możesz zdalnie sterować zraszaczami w ogrodzie, mieć dostęp do monitoringu, sterować klimatyzacją, czy oświetleniem. Inteligentne rozwiązania oszczędzają Twój cenny czas, ułatwiając ci życie, jednocześnie oszczędzając energię.

Ikea Smart Home obejmuje cały ekosystem inteligentnego domu. Wszystkim można sterować za pomocą aplikacji (IKEA HOME Smart app) lub pilotem. Niektórymi z nich możesz sterować także głosem. Tradfri obsługuje Asystenta Google, Amazon Alexa, Apple HomeKit, co oznacza, że Twój dom może być jeszcze inteligentniejszy i wygodniejszy. Urządzenia Smart Home często opierają się na WiFi lub innych protokołach. Ikea Smart Home opiera się na ZigBee. ZigBee jest protokołem transmisji danych w sieciach bezprzewodowych. Cechuje się niskim zużyciem energii, a jego zasięg sięga do 100 m. Urządzenia mogą odbierać i wysyłać sygnały. Został stworzony z myślą o systemach Smart Home, umożliwiając łatwe korzystanie z czujników drzwi i okien, inteligentnych gniazdek, dzwonków do drzwi, dając pełną kontrolę i bezpieczeństwo w domu. 

Jakie są zalety inteligentnego domu?

  • Smart Home pozwala na większą kontrolę nad zużyciem energii, jednocześnie automatyzując takie czynności jak regulacja temperatury, włączanie i wyłączanie światła, otwieranie drzwi wejściowych, dostosowywanie nawadniania ogrodu, w zależności od pogody.
  • Ma wskazywać obszary, w których zużywasz więcej energii, niż potrzebujesz, co pozwala ograniczyć te obszary i zaoszczędzić pieniądze.
  • Oszczędza czas, dzięki czemu możesz go przeznaczyć na relaks lub spędzanie czasu z rodziną.
  • Daje wygodę i tworzy Twój dom nowocześniejszym.
  • Zapewnia bezpieczeństwo, dzięki kamerom, czujnikom ruchu, oraz systemowi gdzie możesz sprawdzić, czy zamknąłeś drzwi, będąc już daleko od domu, lub je zamknąć jeśli zapomniałeś o tym.

Podstawowym zestawem, idealnym na początek drogi we wprowadzaniu inteligencji do domu jest Ikea Smart Light. To zestaw żarówki razem ze ściemniaczem, które są wstępnie sparowane. Do jednej bramki możesz podłączyć 10 inteligentnych źródeł światła, by mechanizm sprawnie funkcjonował, jak również 10 urządzeń, by każdy członek rodziny mógł kontrolować urządzenia. A używając pilota lub aplikacji, możesz nimi wszystkimi sterować.

W pierwszym kroku w aplikacji możesz wybrać kolory i odcienie światła. Możesz także ustawić światło budzenia, włączać lub wyłączać światła zgodnie z harmonogramem lub ustawić timer, aby światło włączało się nawet gdy jesteś poza domem. Jeśli masz już lampy podblatowe Ikea, możesz uczynić je inteligentnymi za pomocą nowych sterowników Tradfri, które są dostępne w wariantach 10W i 20W.

Żarówka plus ściemniacz IKEA TRÅDFRI. Prosty zestaw w sam raz na początek przygody ze Smart Home. Szwedzki gigant od dłuższego czasu wprowadza do swojej oferty produkty, których użytkowanie ma uczynić dom przestrzenią inteligentną oraz łatwą i komfortową w obsłudze. Dotyczy to w szczególności oświetlenia, a więc segmentu, w którym firma od zawsze czuje się dobrze. System IKEA Smart Lighting obejmuje szereg urządzeń, które można ze sobą parować i obsługiwać za pomocą pilotów i ściemniaczy, a także z poziomu aplikacji IKEA Smart Home i za pomocą wirtualnych asystentów Apple, Google czy Amazon. W pierwszej chwili całość może się wydać nieco skomplikowana i wymaga rozeznania w asortymencie, dlatego warto zacząć od absolutnych podstaw. Na przykład od ściemnianej żarówki. Jeśli zadziała (a zadziała, dlaczego nie?), może to być tylko wstęp do większych zakupów.

Co to jest IKEA TRÅDFRI?

IKEA TRÅDFRI to seria, w której znajduje się wiele produktów składających się na system inteligentnego oświetlenia domów. Są wśród nich żarówki, piloty zdalnego sterowania, gniazda, bramki, klawisze skrótu, sterowniki, bezprzewodowe czujniki ruchu oraz ściemniacze. Często są ujęte w większe zestawy. Jedną z takich kombinacji jest zestaw TRÅDFRI zawierający żarówkę i ściemniacz. Są one ze sobą fabrycznie sparowane, dlatego uruchomienie całości wymaga jedynie dwóch czynności – podłączenia żarówki do prądu, a także włożenia baterii do ściemniacza (co zajmuje chwilę ze względu na konieczność rozkręcenia urządzenia). I już. Działa! Co więcej, może działać jeszcze lepiej, jeden ściemniacz pozwala bowiem sparować się aż z dziesięcioma źródłami światła.

Po co Ci ściemniacz IKEA Smart lighting?

Ściemniacz systemie Smart Home urządzeniem niezwykle przydatnym. To potencjometr regulujący przepływ prądu przez żarówkę i zmniejszający bądź zwiększający natężenie emitowanego światła. Korzyści z tego są przynajmniej dwie:

  •         Możliwość płynnej zmiany oświetlenia, w zależności od potrzeb i nastroju. Gdy nie przebywasz w danym pomieszczeniu, albo chcesz by zapanowała w nim romantyczna atmosfera, możesz znacznie zmniejszyć moce swoich lamp – będzie akurat, nie za ciemno, nie za jasno.
  •         Ograniczenie zużycia energii elektrycznej do absolutnego minimum, co wymiernie przekłada się na wysokość rachunków, a przy okazji jest Twoim małym wkładem w walkę o środowisko i klimat (wszak prąd nie bierze się z niczego – choć sam jest „czysty”, do jego wytworzenia  w Polsce wciąż używa się przede wszystkim węgla).

Jak korzystać z nastrojów?

Nastrój jest zestawem parametrów koloru i jasności, które możesz zastosować w oświetleniu. Na przykład w salonie możesz ustawić cieplejsze światło do koalicji a chłodniejsze do pracy. Możesz tworzyć własne tonacje i sterować nimi za pomocą inteligentnej aplikacji.

Nowy świat technologii inteligentnego domu jest ekscytujący, a możliwości i kombinacje stają się nieskończone. Wraz z rozwojem branży inteligentnych domów Twoje życie stanie się wygodniejsze.

Jak wykorzystasz IKEA Smart Home App?

W czasach, gdy coraz większa część naszego życia przenosi się do smartfona i przez smartfon jest obsługiwana, nie może być inaczej w przypadku inteligentnego światła. Jeśli chodzi o wyroby szwedzkiego producenta, centrum dowodzenia całym systemem jest IKEA Smart Home App. Aplikacja ma rozbudowaną funkcjonalność, choć jeśli chodzi akurat o prosty zestaw startowy ze ściemniającą się żarówką, jest ona ograniczona do kilku prostych czynności. Pozwala wyłączyć światło, bądź dowolnie sterować jego jasnością w zakresie od 1 do 100 procent. Można też w aplikacji wybraną żarówkę sparować z innymi – wówczas wszystkie będą reagować jednocześnie. Co ważne, aby korzystać z apki, należy zakupić bramkę TRÅDFRI.

Warto wspomnieć na koniec, że całość współpracuje z asystentami umożliwiającymi dodatkowe opcje sterowania, w tym wydawanie poleceń głosowych. Możesz więc zestawić IKEA Smart Home z Apple Home Kit, Alexą Amazonu oraz Asystentem Google. Wszystko to sprawia, że obsługa inteligentnego oświetlenia staje się jeszcze łatwiejsza i bardziej intuicyjna.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty