Serdecznie zapraszam Was do kolejnego poradnika, który wprowadzi Was w świat Smart Domu. W dzisiejszym artykule omówimy Apple HomeKit oraz aplikacje Dom. Jeśli macie iPhone, iPada lub MacBook’a to musieliście ją zauważyć i zapewne zastanawiacie się co to w ogóle jest. W tym artykule Wam to dokładnie wyjaśnimy.
Apple HomeKit oraz aplikacja Apple Home
Apple HomeKit to standard do komunikacji urządzeń inteligentnych przygotowany przez firmę Apple. Pozwala on na na proste sterowanie nimi z poziomu telefonu iPhone, iPada lub Macbook’a. Problemem urządzeń inteligentnych jest brak integracji pomiędzy producentami. Każdy producent, który produkuje inteligentne sprzęty chce, aby użytkownicy używali jego aplikacji. W efekcie jeśli chcemy mieć produkty od wielu producentów liczba aplikacji rośnie, a my musimy się między nimi łączyć. Jest to bardzo niewygodne.
Standardy Apple HomeKit
Apple HomeKit to jeden standard komunikacji dla wielu różnych producentów, a aplikacja Apple Dom pozwala nimi wygodnie sterować. Tym samym nie musimy mieć wielu aplikacji tylko jedną i to bardzo dobrze dopracowaną przez Apple HomeKit. Daje to jednak znacznie więcej. Każde urządzenie musi przejść rygorystyczne testy w Apple, mamy zatem większą pewność, że jego użytkowanie będzie bezpieczne. Z perspektywy producentów tracą klientów w swoich aplikacjach, ale zyskują znacznie szersze grono tych, którzy szukają sprzętu wyłącznie Apple HomeKit.
Centrum Akcesoriów Apple Home Kit
Żeby móc wykorzystywać akcesoria kompatybilne z Apple HomeKit musimy posiadać Centrum Akcesoriów. Takim centrum mogą być:
Każde z tych urządzeń pełni tą samą funkcję, czyli komunikuje urządzenia, które znajdują się w domowej sieci Wifi. Bez różnicy jest które z nich wybierzecie, tak długo jak wybierzecie conajmniej jedno. Na naszym rynku ciężko jest kupić HomePod’a więc najczęściej będzie to iPad lub Apple TV.
Jakie urządzenia są kompatybilne z Apple HomeKit?
Liczba urządzeń kompatybilnych z Apple HomeKit ostatnimi czasy drastycznie rośnie. Wszystko za sprawą dużych wysiłków Apple, żeby coraz większa ilość producentów była zainteresowana standardem. Możecie zatem znaleźć m.in.:
- Czujniki zalania, otwarcia drzwi/okien, ruchu, dymu, światła
- Lampy
- Alarmy
- Kamery
- Oczyszczacze i nawilżacze
- Zamki do drzwi
- Termostaty
- Roboty
- I wiele, wiele więcej.
Pełną listę urządzeń zgodnych z Apple HomeKit znajdziecie na stronach Apple, ale sam nie jestem pewien, czy już nadążają z jej aktualizacją. Lista producentów też jest pokaźna. Współpracuje z nimi Philips, Xiaomi, Aqara, Fibaro, LG, Netatmo, Tado. Tak naprawdę nawet jeśli sprzęt nie jest zgodny z Apple HomeKit to możecie sobie pomóc za pomocą tzw. HomeBridge, ale to temat na osobny wpis.
Co nam daje Apple HomeKit?
Wiemy już czym jest Apple HomeKit i co się z nim wiąże. Teraz pytanie, co nam to tak naprawdę daje. Dzięki Apple HomeKit możemy:
- Zdalnie sterować wszystkimi urządzeniami – dzięki centrum akcesoriów jesteśmy w stanie sterować urządzeniami z każdego zakątka świata. Podnosimy rolety podjeżdżając do domu, albo uzbrajamy dom będą na wakacjach (bo akurat sobie przypomnieliśmy). Jest to naprawdę wygodne
- Przekazywać komendy głosowe do urządzeń – na ten moment tylko w języku angielskim. Możemy powiedzieć np. „Siri turn the light off” i Siri wykona to bez zająknięcia.
- Odczytywać dane z urządzeń – jeśli mamy jakieś czujniki to w prosty sposób zobaczymy wszystkie dane, które nam pokazują (temperatura, wilgotność itd.)
- Dzielić nasz dom na pokoje i przydzielać produkty do konkretnych pokoi.
- Otrzymywać powiadomienia push, kiedy, któryś z czujników wykryje niebezpieczeństwo. Przykładem może być wykrycie zalania, dymu lub włamania.
- Możemy tworzyć sceny – Jest to zestaw poleceń dla kilku urządzeń. Przykładem jest scena „Sen”, kiedy gasimy wszystkie światła, spuszczamy rolety na dół i zamykamy drzwi wejściowe.
- Oraz tworzyć automatyzacje – Tutaj ogranicza nas w dużej mierze nasza wyobraźnia. Automatyzacje pozwalają uruchamiać sprzęty automatycznie, gdy wykryte zostaną zdarzenia. Może to być nasze przybycie do domu, zajście słońca lub wykrycie ruchu. Często pokazujemy podstawowe automatyzacje przy recenzjach oraz poradnikach.
Jak dodać urządzenie do Apple HomeKit?
Żeby dodać urządzenie do Apple HomeKit musicie być pewni, że jest ono z nim zgodne. Oznacza tu, że posiada taki symbol jak poniżej:
Ten kod skanujemy w aplikacji dom, lub używamy go podczas parowania urządzenia z aplikacją producenta. Przykładem jest aplikacja Mi Home dla Xiaomi. Najczęściej w tamtym miejscu dodajemy urządzenie do naszego smart domu i w pewnym momencie jesteśmy proszeni o zeskanowanie takiego kodu. Kod ten jest zawsze umieszczany na pudełku oraz na samym urządzeniu. Przykładowe dodawanie produktu do Apple HomeKit pokażemy na bramce Aqara.
Podsumowanie – Apple Home Kit
Mając dodane urządzenie w aplikacji dom możecie już wykonywać wszystkie czynności o których Wam pisaliśmy. Żeby dokładnie dowiedzieć się co możecie zrobić z danym produktem gorąco zachęcamy Was do czytania naszych recenzji oraz produktów. Zawsze w nich opisujemy, czy dany sprzęt ma integracje z Apple Home Kit i co możemy przez to uzyskać. Mamy nadzieję, że temat Apple Home Kit jest już trochę jaśniejszy i zapraszamy do naszych pozostałych poradników!
13 myśli na “HomeKit co to jest? Poradnik dla każdego”