Zbliża się dzień, na który z jednej strony czekam, a z drugiej, którego się obawiam. Czas wymienić iPhone’a 😉 Średnio raz na dwa lata wymieniam mój telefon na nowy i czas pożegnać 12 i przywitać 14. Tylko po co?

Wymiana sprzętu zawsze wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony cieszymy się, że dostajemy nowy sprzęt do ręki i nareszcie będzie coś nowego. Z drugiej za nowy telefon trzeba zapłacić i to już jest bardziej bolesne. Można jednak sprawić, że to nie będzie aż tak straszne.

iPhone trzyma cenę

iPhone 12 Pro jest moim piątym iPhone’m. Przygodę zaczynałem od iPhone’a 4S, później iPhone 7, iPhone X, iPhone 11 Pro i nareszcie iPhone 12 Pro. Każdy z tych telefonów sprzedawałem i pieniądze z jego sprzedaży przeznaczałem na kupno nowego. Różnica w cenie przy tym nie była zabójcza!

Gigantycznym plusem iPhone’a jest właśnie to, że bardzo dobrze trzyma cenę. Na Facebooku znajdziecie pełno grup, gdzie możecie zarówno sprzedać jak i kupić iPhone’a. Osoby, które w nich uczestniczą pomogą Wam również wycenić swój telefon (przeważnie na podstawie zdjęć i kondycji baterii). Gdy wystawicie iPhone’a (jakiegokolwiek) na Allegro, OLX, albo w innym portalu aukcyjnym to pierwsze telefony zaczną Wam już dzwonić jak tylko kliknięcie opublikuj 😉

Warto jednak pamiętać o tym, że 70-80% tych wszystkich ofert kupna jest botami i oszustami. Podobnie niestety jest z ofertami sprzedaży. Trzeba mocno uważać, czy ktoś nam nie podsyła linka, żeby kupić/sprzedać swojego iPhone’a.

Dlaczego tak często zmieniamy telefony?

Zmiana telefonu co roku, albo co dwa lata jest naprawdę częsta. Nie ukrywajmy – producenci nie robią co roku tak diametralnych zmian, że musimy to robić. Niemniej jednak rytm wypuszczania telefonów jest jaki jest. Sami oczekujemy, że Apple, Samsung, czy Xiaomi będą wypuszczać kolejne modele swoich telefonów, a producenci bardzo dobrze o tym wiedzą.

Dlaczego zatem wymieniamy tak często telefony? Powodów może być wiele. Po pierwsze, nasz poprzedni telefon mógł drastycznie spowolnić. Specjalne spowalnianie telefonów było jedną z największych afer Apple i od tego czasu, akurat przy telefonach tej marki nie zauważam takiego problemu.

Po drugiej stronie spowolnienia telefonu jest starzenie się baterii. Zamiast powolnego telefonu zaczyna on działać coraz krócej. W moim przypadku jest to jeden z ważniejszych powodów do wymiany, a procentowy poziom baterii jasno pokazuje, kiedy powinniśmy ją wymienić. W przypadku iPhone’ów jest to około 80%. Przy telefonie, który zamiast 8 godzin trzyma jedynie 4 może to być poważny problem. W takim wypadku zamiast iPhone’a 12 Pro, który ma dwa lata lepiej jest mieć nowego iPhone 11.

Ostatnim, ale bardzo popularnym powodem jest po prostu nuda. Po pewnym czasie nudzimy się naszym aktualnym telefonem i chcemy coś nowego. Nawet jeśli nowa funkcja nie jest rewolucyjna to potrafimy sobie wmówić, że taka jest, albo ulec reklamom producentów i skusić się na nowy model.

iPhone 13 czy iPhone 14?

Pod koniec sierpnia wiele osób pytało mnie, czy powinni kupić iPhone 13. Przeważnie interesowała ich wersja Pro, a ja mówiłem, żeby zaczekali na 14, bo wtedy Apple na pewno obniży ceny trzynastek. Okazało się jednak, że Apple postanowił drastycznie podnieść ceny i moja rekomendacja jest mi wypominana do dzisiaj…

A jaki telefon lepiej kupić dzisiaj? Patrząc na tegorocznego flagowca i na jego poprzednika to właśnie iPhone 13 jest lepszym wyborem. Dopłacanie praktycznie 2 tyś. złotych (przeważnie taka jest różnica) nie jest tego warte. Tym co wyróżnia 14-tkę jest Dynamic Island, które nie każdemu może przypaść do gustu – trochę podobnie jak z Touch Bar’em.

Nie ma tutaj takiej różnicy  jaką mieliśmy pomiędzy iPhone 11 a iPhone 12. Wtedy to faktycznie był przeskok i moja ostatnia zmiana była dla mnie duża, szczególnie pod kątem designu. A czy teraz zamienię iPhone’a na 13, czy 14? Zobaczymy w lutym!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz