Uwielbiam oglądać domy pokazowe, szczególnie te dobrze zrobione. Nie mówię tutaj o wystawieniu centralki i dwóch czujników w małym pokoju i nazwaniu tego domem pokazowym, tylko naprawdę przygotowanym pomieszczeniu, które zrobi efekt: wow! Takie wrażenie zrobił na mnie Showroom Ampio, który zobaczyłem w Rybniku, stworzony przez firmę iFuture.

O Ampio piszemy od niedawna. Pierwsze artykuły stworzył Krzysiek, który przy okazji zrobił certyfikat z instalatora Ampio (gratulacje!). W dużym uproszczeniu: Ampio to system rozproszony, czyli taki, w którym większość urządzeń osadzamy na szynach w rozdzielni i mają one swoją własną logikę. Ampio nie posiada jednostki nadrzędnej (centrali) a wszystkie moduły systemu są urządzeniami autonomicznymi o własnej “inteligencji”. Ma to bardzo korzystny wpływ na bezpieczeństwo działania całej instalacji. Wymaga to dodatkowego okablowania w całym domu, ale finalnie wystarcza na lata. Dlatego dobrze jest najpierw znaleźć Showroom Ampio i zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy.

Showroom Ampio

Showroom Ampio w Rybniku – magiczne światła

Showroom w Rybniku, który dzisiaj opiszemy, znajduje się na ulicy Henryka Mikołaja Góreckiego 55. To tam, wchodząc po schodach do góry, przekraczamy próg do świata Ampio zbudowany przez I-Future. Na dzień dobry wita nas wielka, podświetlona rozdzielnia. Nie sądziłem, że można to ładnie zrobić, ale widocznie jednak się da 🙂

Showroom Ampio

Showroom Ampio pokazuje wiele rozwiązań, które działają z tym systemem. To, co nas wita na początku, to pokaz świateł. Zawsze lubię oglądać takie pokazy, bo wtedy może mnie coś zainspirować. Tym razem było to płynne rozświetlanie się sufitu, które wyglądało jak płynąca rzeka. Kolejne światła delikatnie się rozświetlały, tworząc niesamowity efekt.

Smart klamka

W takich showroomach lubię także szukać nowych produktów, których wcześniej nigdzie nie widziałem Niby człowiek w tym “siedzi” na co dzień, a i tak jest w stanie go coś zaskoczyć. Tym razem też się udało i były to… inteligentne klamki! A dokładniej inteligentne klamki do okien firmy Hoppe.

Jednym z elementów w swoich mieszkaniu, jaki chciałbym zautomatyzować, są właśnie okna. Oczywiście mam na nich kontaktrony, ale to nie to samo. Inteligentna zamka potrafi przesłać swój stan. Przyjmijmy zatem, że podróżujemy gdzieś i chcemy sprawdzić, czy wszystkie okna są zamknięte. Okazuje się, że o jednym zapomnieliśmy. Po prostu sprawdzamy klamkę i tyle. To jednak nie jest cały majstersztyk.

Inteligencja bez zasilania

W Ampio pokazano mi produkty (np. wcześniej wspomnianą klamkę), które nie potrzebują żadnego zasilania. Ani baterii, ani prądu. Jak? Otóż podczas mechanicznej akcji (np. zamknięcia lub otwarcia) wyzwala się impuls. Jest on praktycznie znikomy, ale wystarcza do tego, aby zasilić urządzenia. Teoretyczne perpetuum mobile.

Showroom Ampio

W ten sposób nie zasilimy oczyszczacza czy komputera, ale w przypadku klamki wystarczy. A kto ma dużo urządzeń smart home, ten wie, że wymiana baterii jest niezwykle uciążliwa. 10 lat temu głośno się zastanawiałem, po co komu jeszcze stoiska z bateriami i wyrabianiem kluczy w centrach handlowych, a teraz jestem na zaznajomiony z praktycznie każdym właścicielem takiego sklepu w okolicy…

Panele, panele, panele

Wyróżnikiem Ampio są panele i w Showroom Ampio w Rybniku mogłem zobaczyć, o co naprawdę chodzi. Myślałem, że to zwykła zabawka, ale byłem w błędzie. Można je bowiem zaprogramować, jak tylko się chce. Możemy podświetlać wybrane klawisze, możemy robić sekwencje, czyli najpierw podświetlamy jedną grupę klawiszy, a później drugą itd. Przykładem niech będzie sterowanie roletami. Posiadamy jeden panel 3 x 3. Klikamy ikonę rolet, co rozświetla nam część przycisków panelu na zielono – odpowiadają one za konkretne rolety albo ich grupy, albo wszystkie rolety w domu. Gdy kliknę ikonę światła, wtedy te same przyciski zaświecą się na czerwono i będą sterować światłami.

Showroom Ampio

Dzięki takiemu jednemu panelowi i jego kombinacjom mogę zastąpić ogromną ilość włączników światła, włączników rolet i Bóg wie czego jeszcze. Funkcjonalność przycisków może być dodatkowo zmieniana automatycznie na podstawie różnych warunków. Np. za dnia dany przycisk steruje roletą, po zachodzie lampą itp. Można to zmieniać na podstawie dowolnych zdarzeń np. daty, godziny, pogody, uzbrojonego alarmu itp. I dotyczy to nie tylko paneli ale również zwykłych przycisków mechanicznych.

Wszystko współgra

W dobrym showroomie można spędzić wiele godzin, po prostu bawiąc się. Ostatnim elementem, na jaki zwróciłem uwagę, była idealna komunikacja produktów w celu dawania odpowiedniego klimatu. Z Ampio były spięte światła, rolety i głośniki. Dzięki temu można było tworzyć prawdziwie magiczną atmosferę. Mogliśmy zrobić mocno romantyczny nastrój i pełną imprezę. A wszystko albo za pomocą paneli, albo za pomocą nowej aplikacji, albo głosowo. Tak jak nam wygodnie.

Odwiedzajcie showroomy, takie jak Showroom Ampio

Gorąco zachęcam Was do odwiedzania showroomu, na przykład takiego jak ten w Rybniku. Możliwe, że się w czymś zakochacie i to kupicie, ale równie dobrze może Was tam coś zainspirować i wracając do domu, stwierdzicie: “Hej, u siebie też mogę mieć taką sekwencję płynącej rzeki!”.

Takie miejsce pokazują, jak wiele można stworzyć w świecie smart home i jak niezwykły jest to świat.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *