Organy antymonopolowe wszczęły kolejne dochodzenie w stosunku do największych gigantów technologii. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy ekosystemy nie wykazują przesłanek monopolistycznych.

Całym zadaniem kieruje Komisarz UE do spraw Konkurencji, Margrethe Vestage. Chce ona mieć pewność, że wykorzystanie asystentów głosowych i budowanie ekosystemu nie wpływa negatywnie na konkurencję. Jej zdaniem użytkownik powinien mieć pełną dowolność, żeby kupić sprzęty różnych producentów. Komisja chce mieć pewność, że użytkownik nie będzie zamknięty w jednym ekosystemie.

I tego tutaj trochę nie rozumiem, bo tak właśnie jest. Przecież często możemy spotkać produkty, które są kompatybilne z wszystkimi trzema ekosystemami – np. IKEA Tradfri. Mamy HomeKit, Home Assistant, openHAB. Zamknięte i otwarte ekosystemy, które działają sprawnie i pomiędzy którymi możemy się przepinać jeśli chcemy. Nie jest to oczywiście zadanie na jeden wieczór, ale nie ma “zamknięcia” w ekosystemie.

Przyglądanie się wykorzystywaniu danych

Jednym z punktów, które komisja ma zbadać jest wykorzystywanie danych i to już bardziej rozumiem. Mając sprzęty smart home przekazujemy gigantyczną ilość nowych danych. Rozmieszczenie pokoi w naszym domu, temperatury, ilość wejść itd. Trzeba mieć pewność, że nie będą one wykorzystywane do “niecnych” celów.

Na koniec jest zdanie komisarz z którym się nie do końca zgadzam:

„W tej chwili urządzenia w naszych domach nie muszą być połączone. Teraz możemy zakupić najlepszy inteligentny głośnik na rynku nie martwiąc się o to czy będzie on współpracował z systemem oświetlenia oraz innymi, inteligentnymi akcesoriami. I chcemy aby tak pozostało” – powiedziała Vestager.

Oczywiście, że mamy mieć wybór. Nie przypinajmy jednak łatki ‘tego złego” dla wszystkich ekosystemów. Cały Smart Home polega właśnie na tym, aby sprzęty ze sobą rozmawiały.

Jak dla mnie komisja zaczyna rozpoznawać temat, ale musi go głębiej zrozumieć, żeby faktycznie pomóc, a nie narobić szkód. Raport ma być gotowy na wiosnę 2021 roku, więc trochę czasu zostało.

Źródło: The Verge

Zdjęcie od Guillaume Périgois na Unsplash


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *