Wszystko zaczęło się od… problemu z brakiem kabla neutralnego w moim mieszkaniu. Przyznam szczerze, że firma Q-touch nie była mi wcześniej znana. Szukając przełączników WiFi, kierowałem się przede wszystkim ceną oraz tym, aby nie miały wejścia do kabla neutralnego. Szukałem po forach, grupach, na stronach internetowych. Wszyscy polecali firmę Sonoff. Również na SmartMe Ariel zrecenzował włącznik tej firmy. Postanowiłem go wypróbować, jednak ma parę wad, które Q-touch niweluje. Czy to sprawia, że włącznik ten jest lepszy od swojego konkurenta? Zapraszam do recenzji przełącznika WiFi Q-touch o nazwie kodowej QWP.W1.WIFI.

Wygląd włącznika WiFi Q-touch

Q-touch dostępny jest w dwóch kolorach: białym i czarnym. Ja kupiłem pierwszą wersję. Otrzymałem go w ładnym, estetycznym  biało-czarnym pudełku. Są na nim są rysunki, podstawowe informacje i napis producenta. Sam przełącznik zapakowany jest w woreczek. Zabezpieczony jest folią, która została przyklejona na szklaną powłokę.

WiFi Q-touch

Q-touch jest bardzo minimalistyczny. Na środku znajduje się LED-owe niebieskie kółko, które po włączeniu zmienia kolor na czerwony. W prawym dolnym rogu widnieje nazwa producenta. To tyle z podobieństw do Sonoffa. Q-touch posiada  dużą zaletę: nie ma święcącego znaczka Wi-Fi. W sypialni lub miejscach, gdzie mogą spać jakieś osoby, ani trochę nie przeszkadza. Poniżej opiszę różnicę między przełącznikiem od Sonoffa, a Q-toucha.

Jak widać na załączonym obrazku, Sonoff jest dużo jaśniejszy. Osobiście zostawiłem pierwszy przełącznik w przedpokoju, aby „informował” gości, że w tym domu można włączać światło automatycznie.

Działanie WiFi Q-touch

Włącznik działa na trzy sposoby:

  1. Włączanie/wyłączanie manualne (poprzez naciśnięcie przycisku).
  2. Włączanie/wyłączanie Wi-Fi (Włącznik działa z HomeKit, Alexą, Google home, eWelink).
  3. Włączanie/wyłączanie zdalnie pilotem radiowym (nie jest dołączony w zestawie, nie dokupowałem go).

Z moich obserwacji wynika, że Q-touch działa pod każdym z wyżej wymienionych (i przetestowanych) punktów lepiej niż jego konkurent. Funkcja manualna jest wyjątkowo czuła. Wystarczy, że lekko „pacnę” w przycisk, a ten od razu zareaguje. W przeciwieństwie do konkurenta, przy którym trzeba być bardzo dokładnym, aby zapalić światło. Również połączenie Wi-Fi działa jakby szybciej  w Q-touch. Włącznik łączy się za pomocą pasma 2,4 GHz.  Podoba mi się również zmiana koloru podświetlenia z niebieskiego na czerwony, kiedy światło jest włączone.

WiFi Q-touch

Aplikacja

Włącznik łączy się z aplikacją eWelink. Opcje niczym się nie różnią od tych z Sonoffa. Można zdalnie włączyć/wyłączyć. Ustawić harmonogram, stoper oraz pętle czasową. Posiada też podstawowe opcje, takie jak na przykład:

  • zmiana nazwy urządzenia,
  • kontrole LAN,
  • ustawienia impulsu,
  • logi,
  • wskaźnik sieci,
  • stworzenie grupy przełączników.

WiFi Q-touch

Podsumowanie

Sądzę, że Sonoff przestał mieć monopol na tego typu sprzęty. Q-touch zrobiło bardzo dobrej jakości włączniki, które działają w pewnych przypadkach lepiej niż urządzenie konkurencyjnej firmy. Również detale sprawiają, iż warto sięgnąć po ten produkt.


Paweł to bardzo pozytywna osoba, która skrywa nie jedną tajemnicę ? Uwielbia Google Home i wszystko co można z nim połączyć. Nie boi się wyrażać Swojej opinii, a jego celem jest tak zaprojektować smart dom, aby nie było tego widać. Z chęcią recenzuje zarówno produkty Smart Home jak i kamery – np. samochodowe.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

8 myśli na “Czy włącznik WiFi Q-touch zdeklasuje Sonoffa? Recenzja

  1. Denis94 pisze:

    Gdzie to dostać bo nie mogę znależć?

    1. Marcin Dobkowski pisze:

      https://allegro.pl/oferta/dotykowy-wlacznik-swiatla-pojedynczy-szklany-wifi-8626450322?fromVariant=8629071273

      Ja mam natomiast pytanie czy da się o połączyć z systemem Xiaomi lub Domoticz?

      1. SmartMe pisze:

        Marcin, z Domoticz raczej tak, ale z Xiaomi napewno nie.

  2. Paweł pisze:

    A jak z awaryjnością tego włącznika? Zastanawiam się na kupnem wersji bez WiFi (ok. 20 zł za sztukę to na prawdę atrakcyjna cena) i tak myślę jak długo mogą mi posłużyć.

  3. Artek pisze:

    Mam te przełączniki 5 aktualnie dwu lub trzy kanałowych i mam takie 3 przypadki- – może ktoś ma podobne problemy i znalazł rozwiązanie ?
    – 1) steruję lampą z 3 żarówek LED GU-10 i same się włączają o dowolnej porze w środku nocy albo dnia, LEDY migają choć kostka wpięta na L1,
    – 2) w salonie steruje lampami jarzeniowymi i wyłącza się wyłącznik a lampy dalej świecą, czasami niebieskie światło przełącznika gaśnie i jest ciemność a czasami świeci blue i wskazuje stan OFF ale jarzeniówki dalej się świecą, trzeba wyłączać zasolenie całego mieszkania na bezpieczniku głównym by wyłączyć, kostki tej żółtej jeszcze nie podłączyłem,
    – 3) w łazience na kanale 1 z 2 mam lampy 6 lamp LED 12V zasilane z zasilacza więc gniazdko steruje zasilaniem zasilaczem i uwaga oświetlenie sufitu samo się włącza o dowolnej porze – jak to możliwe? Kostki żółtej nie podłączyłem ale rozumiem że na wejście do zasilacza 220 bo nie za zasilaczem do żarówek?

    Czy macie jakiś pomysł lub rozwiązanie?
    Gdzie w czym może leży problem?
    Przełączniki wadliwe czy może coś innego ?

    1. Paweł Górka pisze:

      trudne pytanie tym bardziej, że elektrykiem nie jestem, jednak te problemy, które opisujesz wyglądają mi na wadę sprzętu.

Dodaj komentarz