Ostatnio na SmartMe mogliście przeczytać tekst o bramkach i ich zamkniętym oprogramowaniu („Zigbee – o co w tym chodzi i którą bramkę wybrać„), w którym został przywołany mój artykuł o CC2531 i Zigbee2MQTT. Od czasu publikacji artykułu pojawiła się bramka Sonoff Zigbee. Co jednak najważniejsze, od około miesiąca można wgrać do niej oprogramowanie Tasmota. Testujemy więc bramkę Sonoff Zigbee z oprogramowaniem Tasmota i urządzenia współpracujące.

Co zyskujemy dzięki bramce Sonoff Zigbee i oprogramowaniu? Obsługę urządzeń, nie tylko tych od Sonoffa.  Tak więc jest to kolejna bramka, która będzie uniwersalnym przekaźnikiem Zigbee.

Informacje dla początkujących smart użytkowników

Czym jest Tasmota? To alternatywne oprogramowanie pozwalające na więcej konfiguracji niż oprogramowanie oryginalne. Aby je wgrać do urządzenia, potrzebujemy dostać się do jego środka, podłączyć programator, który kosztuje ok. 10–20 zł. Wymagana jest także minimalna wiedzy, jak podłączyć i wgrać oprogramowanie. Często sprzedawcy proponują przy zakupie wgranie. Jedyne, co wtedy tracimy, to możliwość sterowania oryginalną aplikacją ewelink.

Czym jest Zigbee? To protokół komunikacyjny urządzeń. Nie obciąża sieci WiFi, ma łatwo rozszerzalny zasięg poprzez każde urządzenie Zigbee wpięte do prądu. Ma także bardzo małe opóźnienia transferu, więc świetnie się sprawdza w czujkach ruchu, włącznikach, sensorach itp. Jest coraz bardziej popularny, ale wymaga bramki i kompatybilnych urządzeń. Gdy rozpoczynamy przygodę ze smart urządzeniami, warto przemyśleć to, czy nie dołożyć kilku złotych do urządzenia obsługującego właśnie ten protokół zamiast tradycyjnego WiFi czy rf433.

Ustawienia

Na początku wgrywamy soft Tasmoty. Nie będę się jednak rozpisywał, ponieważ wgrywa się go jak do każdego innego Sonoffa (programator, kabelki, tasmotizer i gotowe!). Ustawiamy w bramce adres IP.

Następnie w konsoli wklejamy lub wpisujemy kod: Backlog Weblog 3; so65 1; Module 75

Potem robimy upgrate za pomocą pliku ota, który jest do pobrania TUTAJ. Najlepiej pobrać plik na komputer i z bramki wybrać go do wgrania z lokalnego urządzenia. Ostatnim krokiem w konsoli jest ustawienie nazwy, portu itp. Najprościej wkleić kolejną linijkę kodu:

backlog rule1 on system#boot do TCPStart 8888 endon ; rule1 1 ; template {„NAME”:”Sonoff ZHABridge”,”GPIO”:[56,208,0,209,59,58,0,0,0,0,0,0,17],”FLAG”:0,”BASE”:18} ; module 0

Od tej pory w konsoli zaczną się pojawiać niezrozumiałe linijki kodu, ale tym nie należy się przejmować.

Resztę ustawiamy w Home Assistant. Konfiguracja —> Integracje —> Konfiguruj nową integrację (klikamy w „+” w dolnym, lewym rogu ekranu). Wybieramy Zigbee Home Automation i Ręczne ustawienia.

zigbee home assistant

Jako typ radia wybieramy EZSP = Silicon Labs EmberZNet Protocol (…)

zigbee Tasmota, konfiguracja

I w dalszych ustawieniach serial device patch wpisujemy nasz IP bramki Sonoff, ale z parametrami takimi jak w przykładzie: socket://192.168.1.2:8888 .  W prędkości portu ustawiamy wartość: 115200. Od tej pory możemy odnajdywać i parować urządzenia Zigbee.

zigbee Tasmota konfiguracja

 

Sposób na bramkę Sonoff znalazłem na stronie Digiblur. Osobiście sprawdziłem ją na urządzeniach:

  • Aqara Lumi sensor (czujnik ruchu),
  • Aqara Relay (podwójny przekaźnik z możliwością podłączenia włącznika),
  • czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia Aqara,
  • OSRAM Plug 01 (gniazdko, które pokazuje też zużycie energii).

Mimo wielu prób i wykrycia przez Zigbee Home Assistant, bramka nie widzi encji Kostki (Aqara Qube) i małego okrągłego przycisku Aqara (Xiaomi Mijia). Mam jednak nadzieję, że z którąś aktualizacją Home Assistant sytuacja się zmieni i będę mógł Was o tym poinformować.

Porównanie z bramki Sonoff Zigbee z CC2531

Zaletami na pewno są:

  • szybsza reakcja,
  • lepszy zasięg,
  • większa mobilność (podłączam w pomieszczeniu, w którym mam więcej urządzeń, a sprzęt komunikuje się przez WiFi).

Do wad Sonoff Zigbee można zaliczyć to, że:

  • nie pokazuje wszystkich parametrów, które miałem w CC2531 (np. moc sygnału),
  • nie obsługuje, mam nadzieję, że tylko chwilowo, urządzeń, o których pisałem powyżej,
  • jest trochę droższy od CC2531.


Elektronikę ma we krwi! Krzysiek jest redaktorem oraz projektantem w SmartMe działającym w obszarze Home Assistant. Często lubi sam budować rozwiązania oraz rozwijać swoją pasję związaną ze smart domem. W wolnym czasie uwielbia robić zdjęcia, a my uwielbiamy je publikować ?

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

2 myśli na “Bramka Sonoff Zigbee z oprogramowaniem Tasmota i jej możliwości

  1. Darkblizzard pisze:

    Mam tą bramkę i niestety strasznie się zawiodłem, po sparowaniu i ustawieniu wszystkich czujników itp , bramka zrywa po jakimś czasie połączenie ze wszystkim i encje stają się niedostępne. Dopiero ponowne wgranie softu i ustawianie wszystkiego na nowo przywraca działanie bramki

  2. Darkblizzard pisze:

    Dlaczego usuneliscie mój komentarz?

Dodaj komentarz