BleBox shutterBox to najnowszy system sterowania roletami, który zamontowałem w swoim mieszkaniu. Taki system testuję nie pierwszy raz, tak więc w tej recenzji na pewno odwołam się do innych urządzeń, które znajdziecie na rynku.
BleBox shutterBox to sterownik, który montujemy przy włączniku do rolet. Miałem już okazję testować Aqara Relay, Zamel SRW-01 oraz Shelly 2.5. Teraz do kolejki doszedł BleBox Shutter Box. Jak się sprawdził i jakie mam porównanie do pozostałych urządzeń? To wszystko znajdziecie w recenzji. A gdzie kupicie Shutterbox? My go mamy z ultrasmart.pl i Wam również ich polecamy!
Wygląd BleBox shutterBox
BleBox shutterBox wygląda podobnie jak inne urządzenia BleBox, czyli kompletnie inaczej niż pozostałe przekaźniki dopuszkowe dla rolet. Jestem przyzwyczajony, że mam do czynienia z większym bądź mniejszym prostopadłościanem, a w tym wypadku jest inaczej. BleBox ma swój własny design wszystkich produktów, który jest wyjątkowy. Co prawda i tak go zamkniemy w puszce, ale jest to coś nowego.
Sprawdziłem to i sterownik bez problemu zmieści się do pogłębionej bądź podwójnej puszki. Mimo jego nietypowego kształtu, nie ma problemu z umieszczeniem. Jego wymiary to 42 x 39 x 24 mm.
Skąd więc pomysł na egzotyczny wygląd sterownika? Wynika to z dość unikalnego pomysłu na zwiększenie bezpieczeństwa domu. Urządzenie zamiast posiadać zwykłą, plastikową obudowę – jak większość na rynku – zostało szczelnie zatopione w specjalnej żywicy elektroizolacyjnej (o izolacji 3000V / mm), która dodatkowo jest niepalna. Dlaczego to jest ważne? Nawet najlepsza elektronika potrafi ulec awarii. W internecie mnóstwo jest zdjęć popularnych produktów a nawet topowych smartfonów i tabletów, które zapaliły się lub wybuchły. Branży automatyki domowej problem ten nie omija – stąd zastosowanie nietypowej obudowy – chroniącej zarówno dom i użytkownika, a z drugiej – zabezpieczającej układ elektroniczny przed niekorzystnym wpływem środowiska na które jest narażony – zwłaszcza w ścianach – wilgocią, pyłem. Założenie jest takie, by produkt wymieniany był wtedy, gdy użytkownik tego chce – a nie – gdy się popsuje. A zabezpieczenie elektroniki przez hermetyzację – stosowane m.in. w branży motoryzacyjnej czy sprzęcie medycznym – znacząco przedłuża jego trwałość.
To, co oceniam na plus, jest brak instrukcji. „Zaraz, czekaj, brak instrukcji?!”. Tak, brak fizycznej instrukcji i kod QR, za pomocą którego mamy dostęp do dokumentacji online. Po pierwsze jest to bardziej eko, po drugie jest to zawsze na czasie i mamy znacznie więcej dostępnych informacji. Pozostali producenci powinni pójść tą samą drogą.
Specyfikacja techniczna
- Napięcie zasilania: 230V
- Zużycie energii: poniżej 1W
- Ilość wyjść: 2
- Typ wyjść: przekaźnik
- Maksymalne natężenie (kanał): 5A
- Maksymalne natężenie (łączne): 5A
- Maksymalne obciążenie: 1000W
- Ilość wejść: 2
- Typ wejść: logiczne, zwierane do N
- Maksymalne napięcie wejść: 230V
- Obudowa: wykonana z kompozycji poliuretanowej mnie zawierającej halogenów, samogasnąca dla klasy termicznej B (130°C)
- Klasa IP: IP20
- Wymiary: 42 x 39 x 24 mm
- Montaż: w puszce podtynkowej (pogłębianej lub podwójnej), w obudowie odbiornika.
- Transmisja: dwukierunkowa z potwierdzeniem, szyfrowana
- Częstotliwość transmisji: 2.4GHz
- Standard transmisji: μWiFi, kompatybilna z Wi-Fi
- Tryb komunikacji: połączenie bezpośrednie (jako Access Point), połączenie Wi-Fi poprzez standardowy router, połączenie z dostępem z dowolnego miejsca na Świecie (wymagany jedynie dostęp do sieci Internet)
- Możesz sterować: Apple iPhone, Apple iPad, iPad Mini, Android, komputery i urządzenia mobilne wspierające HTML5
- Szyfrowanie: WPA2-PSK oraz uwierzytelnione szyfrowanie (AEAD)
Montaż BleBox shutterBox
BleBox shutterBox montujemy w puszce, zatem jest to zabawa z prądem i to 230V. Jeśli nie macie uprawnień, nie róbcie tego sami, tylko skorzystajcie z pomocy elektryka. Podłączenie samego sterownika nie jest skomplikowane. Potrzebujecie kilka krótki kabli i dwie żabki. Poniżej zobaczycie schemat, w jaki sposób go podłączyć.
Parowanie sterownika
Żeby sparować sterownik, musimy ściągnąć aplikację wBox. Po ściągnięciu łączymy się z Wi-Fi sterownika. Gdyby tylko mój router miał taką moc jak ten mały przekaźnik… Serio, BleBox, co Wy tam wsadzacie? Możemy sobie konfigurować sprzęt, siedząc na kawie u sąsiada…
Po podpięciu do Wi-Fi przekaźnika wchodzimy do ustawień w aplikacji i wpisujemy ponownie dane do naszej sieci Wi-Fi. To jest kolejne miejsce, w którym powiem, że powinno się to dziać z automatu. Po chwili możemy już opuszczać rolety, podnosić je i zatrzymać w danym miejscu.
Na pewno zaletą jest automatyczna kalibracja rolet. Same zjeżdżają oraz podnoszą się i obliczają, ile czasu im to zajmuje. Nie mają tego wszystkie sterowniki, często trzeba samemu „liczyć”.
Aplikacja
Ktoś, kto projektował widok rolet w aplikacji, jest prawdziwym minimalistą. Mamy duży kwadrat, który reprezentuje okno i cztery przyciski na dole, które sterują sterownikiem:
- Serce – dodaj do ulubionych.
- Strzałka w górę – rolety jadą w górę.
- Kwadrat – zatrzymaj.
- Strzałka w dół – rolety jadą w dół.
Choć też jestem minimalistą, to dla mnie to jednak za mało. Nie ma nawet pokazanego procentu otwarcia. A ja lubię przesunąć na ikonie i ustawić otwarcie na konkretną liczbę.
Tym, którym nie spodoba się wygląd aplikacji zdradzę, że – jak dowiedziałem się nieoficjalnie – wkrótce będzie miała premierę zupełnie nowa wersja aplikacji, o ciekawszej estetyce oraz zdecydowanie większych możliwościach. Załączam kilka screenów, które udało mi się zdobyć.
W ustawieniach aplikacji mamy to, co zawsze (Wi-Fi, zdalne włączanie), ale też kilka innych ciekawych opcji. Pierwszą, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła, jest typ rolet. Możemy ustawić, z czym mamy do czynienia:
- Roleta zewnętrzna.
- Bez pozycjonowania.
- Żaluzja.
- Okno uchylne.
- Roleta materiałowa.
- Markiza.
- Ekran.
- Firana – bez pozycjonowania.
Widać, że wpływa to na kalibrację urządzenia i może być ono wykorzystywane w znacznie większej liczbie urządzeń niż te, na których je dzisiaj testuję. Zmienia się także wygląd interfejsu, pojawiają się dodatkowe kontrolki – jak na przykład po wybraniu żaluzji – kiedy dodatkowo zyskujemy możliwość sterowania kątem wychylenia lamelek.
W aplikacji znajdziemy również możliwość ustawienia harmonogramu. Tam już mamy opcję otwarcia rolet do zadanej wielkości procentowej. Nie wiem jednak, dlaczego jest to aż tak ukryte, wyciągnąłbym to na główny ekran, żeby łatwo móc sterować automatyzacjami.
Czy coś jeszcze?
A dokładnie – czy coś jeszcze można podłączyć do shutterBox? Co dosyć nietypowe – urządzenie pomimo swojej pozornej prostoty i niewielkich wymiarów – pozwala na podłączenie szeregu akcesoriów, które w przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu, potrafią działać również bez dostępu do Internetu i jednostki centralnej. Wśród nich można znaleźć m.in. piloty (uRemote), nadajniki sterowania centralnego (actionBox, inBox) a nawet “magiczne, ukryte przyciski (proxiBox). W tym kwartale pojawią się też czujniki wiatru (pozwalające zamknać np. markizę, chroniąc ją przed uszkodzeniem, gdy wieje zbyt silny wiatr) czy deszczu (dzięki którym automatycznie zamkniemy np. okna uchylne przy pierwszych kroplach deszczu).
Home Assistant, Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit
Zaletą BleBox jest integracja z wieloma systemami. Na początek dodamy je do Home Assistant. Integracje dla tego systemu znajdziecie tutaj.
Roletami możemy również sterować z poziomu Google Home oraz Amazon Alexa. BleBox nawet oferuje wygodne poradniki, które pokazują to krok po kroku. Nie będę ich kopiował więc podeślę Wam linki:
Największy problem mam z Apple HomeKit. Teoretycznie jest plugin, który udostępnia całą platformę BleBox, ale mi nie działa. Jak to się zmieni, to ten element poprawię.
Rolety BleBox shutterBox na co dzień
Moimi roletami BleBox shutterBox steruję już od jakiegoś czasu i nie mam z nimi żadnego problemu. Szczerze, nie sięgam zbyt często do aplikacji wBox, jest to dla mnie zbyt wiele kliknięć, żeby obniżyć rolety czy ustawić dla nich harmonogram.
Siłą BleBox jest jednak ich integracja. Integrują się prawie ze wszystkim, dzięki czemu wygodnie pododawałem je do moich systemów i właśnie w ten sposób nimi steruję. Moduł Wi-Fi jest tak silny, że ani razu nie miałem problemu z tym, żeby mi „wypadły”.
Podsumowanie BleBox shutterBox
BleBox mocnym akcentem wchodzi w świat sterowników smart home, o których będziemy pisać. Porządne rozwiązania, które łatwo się integruje i które bardzo dobrze doposażają nasz dom. Minusem jest aplikacja wBox, która może Wam zepsuć percepcję tego produktu. Jeśli jednak wykorzystacie ją jako aplikację konfiguracyjną, a całością będziecie sterować np. w Home Assistant, wtedy jest to naprawdę dobry sprzęt! Poza tym wkrótce ma pojawić się nowa aplikacja, o któej już wspominałem.
Cena BleBox shutterbox to około 170 zł. Czy to dużo? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Na rynku są produkty tańsze, głównie azjatyckie, ale często różnią się znacząco jakością i funkcjonalnością. Dodatkowo każdy produkt Blebox objęty jest pięcioletnią gwarancją.
A gdzie kupicie Shutterbox? My go mamy z ultrasmart.pl i Wam również ich polecamy!
Mam pytanko, udało ci się może znaleźć działający plugin dla Apple Homekit?