Jestem zachwycony tym, że mogę oglądać, jak rozwija się rynek smart home. Jak problemy z wczoraj stają się rozwiązaniem dzisiaj. I tak właśnie jest z Aqara H1, czyli włącznikiem światła bez kabla neutralnego. Urządzeniem, które ma w sobie wszystko to, czego oczekiwałbym od włącznika światła, ale mogę go wpiąć w instalację tam, gdzie nie mam kabla neutralnego.

Często doradzam osobom, które budują domy. Radzę wtedy, by sprawdziły, że na pewno mają wszędzie pociągnięty kabel neutralny. W odpowiedzi słyszę, że to przecież norma w dzisiejszych czasach. No niby tak. Ale ja mam nowe mieszkanie, a w nim kilka włączników, których kable są tak poukładane, że neutralnego brak. Inną kwestią są mieszkania w starszym budownictwie (tzw. wielkiej płycie). Tam ze świecą szukać instalacji, w której włącznik ma kabel neutralny. Na szczęście wtedy z pomocą przychodzi Aqara H1–  włącznik światła bez kabla neutralnego.

Aqara H1 Włącznik światła bez N

Włącznik światła bez kabla neutralnego – Aqara H1. Wygląd i różnica

Aqara na przełomie 2020 i 2021 roku wypuściła tyle serii włączników światła, że trudno było się w tym wszystkim połapać. Mówiąc krótko, mamy trzy serie: D1, H1 oraz E1. D1 jest przeznaczone wyłącznie na rynek chiński, do puszek kwadratowych. H1 oraz E1 są przeznaczone na nasz rynek. H1 jest serią premium, ma maleńką diodę, informującą nas o tym, czy światło jest włączone, i metalowym wykończeniem. E1 jest z plastiku, nie ma diody, ale tym samym seria ta jest tańsza.

Aqara H1 Włącznik światła bez N

Możemy zatem teraz przejść do mojego modelu, czyli Aqara H1. Włącznik, który dzisiaj dla Was testuję, jest wersją H1, czyli premium. Dwuklawiszowy, z diodami, które informują o tym, czy est włączone światło. Włącznik ma odskakujący przycisk, więc zawsze wygląda identycznie.

Aqara H1 Włącznik światła bez N

Przycisk jest biały, kwadratowy i… całkiem ładny. Boom na inteligentne dotykowe włączniki minął i Aqara w zasadzie go ominęła, dlatego też zaprezentowała zwykłe włączniki światła. Pasują do nowoczesnych wnętrz, choć do bardziej tradycyjnych już mniej.

Specyfikacja techniczna

  • Zdalne sterowanie obciążeniem do 8A (obciążenie rezystancyjne).
  • Minimalna moc to 3W.
  • Zigbee 3.0.
  • Pasuje do okrągłej puszki instalacyjnej o głębokości 45 mm.
  • Nie ma potrzeby stosowania przewodu neutralnego.

Montaż

Włącznik pasuje do obu typu puszek: okrągłej i kwadratowej. Tak jak wspominałem, działa bez kabla neutralnego. Trzeba po prostu wpiąć go w miejsce istniejącego włącznika albo zamontować, jeśli nic nie było. Podpinamy kabel L oraz kable L1 i L2. I gotowe. Gdy tylko włącznik dostanie sygnał, można będzie się z nim połączyć.

Aqara H1 Włącznik światła bez N

Problemem jedynie jest to, gdy macie więcej włączników obok siebie. Aqara H1 jest tak zbudowany, że zmieści się w puszcze, ale zabiera sporo miejsca dookoła. W efekcie nie zmieści się do żadnej ramki i trzeba by mieć puszki w pewnej odległości, żeby to dobrze wymierzać. Ze sprawdzonych źródeł wiem jednak, że Aqara pracuje nad wersja do ramek, i myślę, że można się jej spodziewać jeszcze w tym roku.

Aqara H1 włącznik światła kabla neutralnego a aplikacja

Parowanie odbywa się poprzez bramkę Aqara, np. Aqara M1S, albo Aqara E1. Całość działa po ZigBee 3.0 i śmiga naprawdę szybko. Parę chwil i włącznik jest sparowany z kontem Aqara. A jeśli są utworzone integracje, wtedy widać go również w HomeKit, Google Home i Alexa.

W aplikacji Aqara włącznik widnieje jako… włącznik 😉 Można nim sterować i zdalnie włączyć bądź wyłączyć światło. Przez to, że nie ma kabla neutralnego, nie ma mierzenia zużycia energii. Włącznik nie działa jako wzmacniacz sygnału ZigBee. Niestety, no ale nie można mieć wszystkiego.

Aqara H1 Włącznik światła bez N

W aplikacji można ustawić automatyzacje oraz sceny. Światło może włączać się po wyzwoleniu np. czujnikiem ruchu bądź w konkretnych godzinach. Jest to pełne sterowanie smart oświetleniem.

Asystenci – HomeKit, Google Home i Alexa

Znowu nie ma się do czego przyczepić. Integracja z HomeKit działa wyśmienicie, podobnie z Google Home, a Alexa sama potrafi znaleźć włącznik. Wszystko działa bardzo sprawnie i stabilnie. Mało który sprzęt sprawiał mi tak mało problemów jak włączniki Aqara. Połączenie jest na tyle silne, że ani razu nie wypadły mi same z HomeKit.

Gdy mamy połączenie z asystentem, nie potrzebujemy też praktycznie używać aplikacji Aqara. Wszystko, czego potrzebujemy, może być np. w aplikacji Dom, gdzie da się chociażby zmienić ikonę (a przy tym trochę funkcjonalność) urządzenia z włącznika na światło.

Aqara H1 – włącznik światła bez kabla neutralnego to dobry sprzęt

Uwielbiam Aqara! Robi dobre i tanie produkty, a w przypadku Aqara H1 jest naprawdę dobrze. Choć oczywiście trzeba pamiętać o problemie zamontowania obok siebie dwóch włączników.

Cena takiego urządzenia to ok. 150 złotych. Wersję E1 dostaniecie za około 115 złotych, co przy jednym włączniku nie jest dużą kwotą, ale przy 15 robi spory wydatek. Sam mam nadzieję, że zrobię ich dokładniejsze porównanie, żebyście wiedzieli, który najlepiej wybrać.

Kup teraz

Zapraszamy do zakupu produktu na stronach wymienionych poniżej...


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz