Aqara Hub E1 to już czwarta bramka tego producenta jaką mam u siebie. Kultowy Aqara Hub, później M1S, M2 i teraz E1, czyli wersja budżetowa. Bramka inna niż wszystkie i to tak diametralnie, że gdyby ktoś mi nie napisał, że to Aqara to nigdy bym nie zgadł.

Aqara Hub E1 jest bowiem pierwszą bramką Aqara, która jest formie USB Stick. Wpinamy ją bezpośrednio do portu USB zamiast bezpośrednio do gniazdka. Po co tworzyć takie urządzenie i czy faktycznie zabiera mniej miejsca? U mnie nieoczekiwanie się odnalazło.

Aqara Hub E1

Bramka w formie USB

Seria E1 od Aqara sygnuje się tym, że jest trochę tańsza kosztem jakości. Aqara, która moim zdaniem ma świetny stosunek jakości do ceny postanowiła wypuścić serię trochę tańszych sprzętów. Jednym z nich jest bramka Aqara Hub E1.

Trzeba tu jednak od razu zaznaczyć, że to nie jest tak, że ta bramka obsługuje tylko serię E1. Podłączymy do niej wszystkie urządzenia Aqara działające po ZigBee, więc tego nie musicie się obawiać.

Aqara Hub E1

Aqara Hub E1, jak już wspominałem kilka razy, jest Hub’em w postaci USB, czyli w przeciwieństwie do wszystkich poprzednich bramek nie wpinamy jej bezpośrednio do gniazdka. Albo wpinamy, tak jak ja, ale o tym później 😉

Bramkę możemy dzięki temu wpiąć na conajmniej kilka sposobów:

  1. Do urządzenia z USB jak router, czy komputer. Jeśli chodzi jednak o router to moim zdaniem bez sensu, bo bramka służy jako wzmacniacz WiFi. Do komputera możemy ją dopiąć, ale bardziej do stacjonarki niż do laptopa.
  2. Do gniazdka poprzez zasilacz.
  3. Do gniazdka z wejściem USB – tak jest u mnie.

Aqara Hub E1

Nowe funkcje Aqara Hub E1

Jedną z głównych, nowych funkcjonalności bramki Hub E1 jest właśnie to, że służy jako wzmacniacz WiFi. Tego Aqara jeszcze nie robiła, ale wydaje mi się to bardzo dobrym pomysłem.

Dzięki temu nasza bramka ma dodatkową funkcjonalność. Dotychczas było to wiele różnych pomysłów – lampka nocna, sterownik podczerwieni. Ale to właśnie ta opcja z WiFi kupuje mnie najbardziej bo jest przydatna po prostu dla każdego.

Aqara Hub E1

Jeśli chodzi o wsparcie dla technologii ZigBee to mamy tutaj wsparcie dla nowego / aktualnego standardu, czyli ZigBee 3.0. Maksymalna ilość urządzeń jakie możemy dodać to 128, ale z tym, że musimy również dodać kilka urządzeń wprost wpiętych do prądu (jak gniazdka, żarówki, czy przekaźnik).

Aplikacja Aqara Home i HomeKit

Bramka jest widoczna zarówno w Aqara Home jak i w HomeKit. Jeśli chodzi o funkcje to nie ma tego dużo, bo mamy wyłącznie opcje bramki. Możemy dodać urządzenia ZigBee oraz ustawić jeden z czterech trybów alarmu.

Sama bramka nie wydaje żadnych dźwięków, gdy alarm zostanie wyzwolony, ale moim zdaniem nie jest to wielki problem. M1S ma taką opcję, ale nadaj jest dla mnie za cichy. Gdybyśmy chcieli prawdziwy alarm, wtedy potrzebujemy prawdziwej syreny.

Aqara Hub E1 – Jest tanio, naprawdę tanio

Aqara stworzyła bramkę, która jest bardzo tania. Jej cena to zaledwie 100 zł! Mamy zatem bramkę, która kosztuje około połowę tego co inne bramki Aqara. A funkcjonalnie? Jak dla mnie całkowicie wystarczające. Światła w bramce M1S nie używam, syreny też nie za bardzo.

Zatem ciśnie się na usta powiedzenie, które w przypadku tej bramki pasuje idealnie „Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?”


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz