No i stało się! Ludzkość dotarła do tego momentu, w którym jakikolwiek „niesmart” przycisk może kliknąć „elektronicznym palcem”. Jak to mówią, lenistwo matką wynalazków. A wspiera nas w nim SwitchBot Bot.
SwitchBot to marka produkująca inteligentne roboty, które wyróżniają się na tle innych smart urządzeń. Ariel testował już ich robota do zasłon, a ja przetestuję dla Was kolejny sprzęt, czyli SwitchBot Bot, który nazwałem inteligentnym palcem.
Wygląd SwitchBot Bot
Zacznę od opisania wyglądu pudełka. Jest bardzo estetyczne, a przeważają na nim dwa kolory: czerwony i biały. Na stronie frontalnej znajduje się fotografia produktu (może być biały albo czarno, w zależności od tego, jaką wersję kolorystyczną wybraliśmy). Pudełko jest białe, przez co szczególnie wyróżniają się na nim czerwone napisy. To właśnie one informują nas o tym, z jakim produktem mamy do czynienia i jakie ma zastosowanie.
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to, że ten wygląd pudełek SwitchBota jest spójny, opakowania różnych sprzętów są wykonany w tym samym stylu.
Urządzenie SwitchBot jest dosyć małą kostką, na której znajduje się nazwa producenta. Poza tym, jak już wcześniej wspominałem, można dostać je w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej. Oba urządzenia wyglądają solidnie. Nie widać luzów tam, gdzie nie powinno ich być.
Co zwraca jednak większa uwagę? Dziwna taśma 3M. Dlaczego dziwna? Ma ona bowiem wycięcie na miniramię urządzenia, które wysuwa się, gdy w aplikacji klikniemy przycisk wciśnięcia.
Specyfikacja Techniczna
- Marka SwitchBot
- Producent SwitchBot
- Numer modelu SWITCHBOT-S1
- Kompatybilne urządzenia Android / iOS
- Funkcje specjalne Otwarte API dla majsterkowiczów i producentów
- Napięcie 3 Wolty
- Opis baterii CR2
- Średni czas pracy na akumulatorze 600 Dni
- Baterie w zestawie Tak
- Wymagane baterie Tak
- Budowa akumulatora Litowo-jonowa z tlenkiem manganu
- Battery Power Rating 850
- Typ bezprzewodowy Bluetooth
- Typ materiału Plastik
- Numer modelu SWITCHBOT-S1
- Wymiary produktu 4.25 x 3.65 x 2.4 cm; 39 gr ASINB07B7NXV4R
Działanie SwitchBot Bot
Opisałem już, jak wygląda SwitchBot Bot, a teraz czas na opis jego działania. Przycisk należy przykleić w odpowiednim miejscu, a konkretnie tam przy urządzeniach, które wymagają „wciśnięcia”. Przycisk działa w dwóch trybach: Press oraz Switch. Press wciska przyciski, a Switch przytrzymuje coś w odpowiedniej pozycji.
Gdy mamy przycisk, wtedy ramię wciska przycisk i całość jest stabilna. Możemy też w ten sposób zautomatyzować włączanie światła, bo przycisk może wcisnąć włącznik światła. Byłby to jednak najbardziej hipsterski sposób włączania światła jaki widziałem 😉
Bot nadaje się do urządzeń, które musimy dodatkowo zautomatyzować i gdzie nie wystarczy samo smart gniazdko. Przykładem może być ekspres o którym Wam pisałem. Smart Gniazdko pozwoli je włączyć, ale nie uruchomi nam kawy. Za to przycisk może nam włączyć np. Cappuccino.
Aplikacja
Aplikacją do sterowania jest SwitchBot. Bardzo fajnie zaprojektowana i przejrzysta. Dodajemy ją tam przycisk za pomocą parowania po Bluetooth. Jeśli nie mamy bramki, wtedy możemy nim sterować wyłącznie w odpowiedniej okoliczności. Gdy dodamy bramkę WiFi otwierają się nowe możliwości.
W głównym ekranie możemy kliknąć przycisk, dzięki któremu wychodzi ramię i wciska to co trzeba wcisnąć 😉 To jest główna opcja, ale napewno będziemy chcieli ją zautomatyzować i wtedy pojawiają się te dodatkowe opcje.
W opcjach możemy ustawić nazwę naszemu przyciskowi (np. gramofon), a także tryb działania Press i Switch o których pisałem wcześniej. Później mamy możliwość ustawienia harmonogramu, który wyzwoli przycisk w odpowiednich momentach. Automatyzacje oparte na czasie są zawsze na czasie (he he ;P).
Robot do zasłon i firan! SwitchBot Curtain, czy jest bez wad?
Cloud Services, czyli asystenci
Dodanie bramki pozwala nam na otwarcie sprzętów SwitchBot na świat zewnętrzny, czyli na asystentów. Ilośc robi wrażenie, bo mamy możliwość wykorzystania go w scenach, IFTT i skrótach SIR, ale także mamy Asystenta Google i Alexę.
A za pomocą dedykowanej wtyczki w HomeBridge możemy go nawet dodać do HomeKit. Działa to całkiem sprawnie. To spore ułatwienie, bo mamy taki wirtualny przycisk, który możemy wykorzystać w naszej automatyzacji praktycznie wszędzie.
Dla kogo jest SwitchBot Bot?
SwitchBot Bot może być Waszym wybawieniem, albo może być Waszym gadżetem. Wybawieniem, jeśli mieliście sprzęt, któremu smart gniazdko nie wystarcza, a który chcieliście zautomatyzować. Może to być pralka, ekspres, gramofon, albo cokolwiek co sobie wymyślicie. Switchbot robi takie mini roboty dla każdego i to jest świetne.
Możecie też poczuć się jak ludzie z przyszłości i mieć robota, który będzie Wam włączał światło za pomocą mini ramienia. Też jest to sposób, abstrakcyjnie hipsterski, ale jest. Jedyne, czego ten mini robocik nie zrobi to nie poda Wam masła 😉