Ariel, czy smart pralka ma sens? Takie pytanie ostatnio dostałem od znajomego i zastanowiłem się jak to jest. Sam nie posiadam takiej pralki, dlaczego – później. A w dzisiejszym artykule przybliżę Wam kilka takich smart pralek i czemu mimo wszystko warto zastanowić się nad taka pralką.

Zacznijmy od tego, czy smart pralki wyglądają jakoś inaczej i tutaj bez zaskoczenia, bo odpowiedź brzmi nie. Czasy, gdy smart sprzęty musiały mieć bardzo krzykliwe kolory, różne dziwne odcienie szarości bądź antenki w niekoniecznie przemyślanych miejscach – odszedł w niepamięć. Smart pralki wyglądają identycznie jak zwykłe pralki. LG Vivace, która jest sterowana za pomocą smartfona jest tak samo ładna jak inne pralki LG. Różnic? Brak.

Smart Pralka

Po co smart pralka ma być sterowana telefonem?

W internecie znajdziecie sporo informacji na temat tego jakie funkcje posiadają pralki, które są sterowane za pomocą telefonu. Warto jest spojrzeć na to co oferują nam takie nowoczesne systemy i wiedzieć, czego za nas nie zrobią.

Smart Pralka

W dalszym ciągu musicie załadować bęben ubraniami, wlać (bądź wrzucić) detergenty i zamknąć drzwiczki. To się nie zmienia i obsługa smart pralki Samsung pod tym względem jest identyczna jak zwykłych pralek. Jednak takie pralki oferują znacznie więcej. Możemy bowiem:

  • Wybrać program prania, który będzie dopasowany do rodzaju ubrań, które włożyliśmy do pralki oraz ich zabrudzeń. Ale nie tylko, bo część pralek sama podpowiada najlepszy program, który powinien zostać wykorzystany!
  • Uruchomić harmonogram prania, bądź automatyzację, które będą uruchamiały pralkę w konkretnych godzinach. Dzięki temu możemy np. skoczyć na siłownie i odpalić pralkę w trakcie, gdy my będziemy ćwiczyć. Efektem mogą być świeżo wyprane ubrania, gdy tylko wrócimy do domu.
  • Wykryć błędy, które mogą wystąpić w trakcie prania. Jeśli drzwi będą nieszczelne, pojawi się wyciek na podłogę, albo zabraknie jakichś detergentów to pralka może nas o tym powiadomić. Istnieją również opcje auto diagnostyki, które pozwalają pralce samej wykryć problemy, które mogłyby być dla niej zagrożeniem.

Jak wygląda kwestia aplikacji i asystentów?

Każdy producent ma własną aplikację – mamy Samsung SmartThings, LG ThingQ, czy Home Connect od BoschaMuszę też przyznać, że tak jak zawsze jestem wielkim zwolennikiem jednej aplikacji do wszystkiego to w tym wypadku warto jest skorzystać właśnie z takich aplikacji. Po prostu asystenci nie mają tak rozbudowanych funkcji jak zwykłe pralki. Aczkolwiek mam nadzieję, że z czasem się to zmieni.

Smart Pralka

Ale, czy asystenci są kompletnie zbędni? Nic z tych rzeczy! Znajdziemy pralki, które możemy uruchomić za pomocą Asystenta Google, czy Alexy. Większość aplikacji również ma specjalne integracje, które pozwolą sterować pralkami np. z Home Assistant. Tego co mi oczywiście brakuje to możliwość sterowania poprzez Apple HomeKit, ale to ograniczenie samego Apple.

Smart pralka u mnie, dlaczego jej nie mam?

Tyle fajnych pralek jak Hoover H-Wash 500 Pro, Samsung WW80T554DAE, czy Beko WUE7626XBWS a u mnie brak. Dlaczego? Wszystkie te pralki są wolnostojące, a ja muszę mieć pralkę do zabudowy, bo nie mam miejsca. Czasem proste odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki.

Smart Pralka

Muszę jednak przyznać, że po trzech latach pralki do zabudowy, zamieniłbym ją na zestaw pralka wolnostojąca + suszarka. Hałas pralki zabudowanej uderzającej o drzwiczki jest zbyt duży i jak będę posiadać dom, wtedy na pewno będę chciał mieć niewielki pokój, gdzie wrzucę te dwa urządzenia. Albo po prostu do łazienki, jak miałem to przez 90% swojego życia.

Jeśli kupujesz nową pralkę to kup pralkę sterowaną smartfonem

Ostatni etap to zawsze pytanie, czy taka pralka jest dużo droższa od zwykłej. Mam tutaj dobre wieści, bo odpowiedź brzmi: “Już nie”. Kiedyś takie pralki były realnie droższe, a teraz to już normalka i znajdziecie ich naprawdę pełno.

Smart Pralka

Pod tym linkiem znajdziecie już wyfiltrowane pralki sterowane smartfonem, które możecie znaleźć w sklepie internetowym OleOle.pl. Jeśli waszym celem jest dobra smart pralka w dobrej cenie to zerknąłbym w to miejsce i poszukał takiej, która będzie dla Was odpowiednia. Kupując pralkę pamiętajcie też, że to ten jeden ze sprzętów, który wymieniacie raz na kilka lat, więc warto kupić raczej lepszy model 😉

Materiał przygotowany wspólnie ze sklepem OleOle.pl


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz