Kiedy lampa mówi Ci, że ma słaby sygnał, to wiedz, że coś się dzieje. Jakiś czas temu postanowiłem kupić sobie wzmacniacz WiFi. Jako że lubię też testować sprzęty, postawiłem na wzmacniacz WiFi Xiaomi z dopiskiem Pro. W tej recenzji opiszę moje doświadczenia z pracy z tym urządzeniem.

Mi WiFi Extender Pro to kolejny wzmacniacz WiFi Xiaomi po dość dobrze ocenianym Mi WiFi Extender 2. Zadaniem tego urządzenia jest wzmacniać  sygnał WiFi, jeśli router, który posiadamy, nie pokrywa np. całego mieszkania. Ja miałem problemy z zasięgiem w sypialni. Część urządzeń wołała o lepszy zasięg, więc trzeba było coś zdziałać.

Pierwsze wrażenie

Wzmacniacz wygląda profesjonalnie. Xiaomi odeszło od pomysłu wzmacniacza jako „sticka” USB. Teraz mamy urządzenie, które wpinamy bezpośrednio do gniazdka. Oczywiście potrzebujemy do tego przejściówki, bo wtyczka jest chińska.

Wzmacniacz WiFi Xiaomi

Wzmacniacz WiFi Xiaomi jest zrobiony z dobrej jakości plastiku i ma czarny kolor. Po obu stronach urządzenia znajdziemy dobudowane anteny, które możemy dowolnie ustawiać. Z przodu znajduje się światło informujące nas o statusie urządzenia. Otwór do resetowania Xiaomi schowało na dole urządzenia. Mogli to jednak lepiej przemyśleć, bo ciężko jest się do niego dostać.

Wzmacniacz WiFi Xiaomi – możliwości

Warto zwrócić uwagę na to, że pomimo dopisku „Pro”, wzmacniacz obsługuje wyłącznie sieć 2,4 Ghz. Jeśli chcecie wydłużyć zasięg sieci 5 Ghz, to mam dla Was złe wiadomości. W związku z tym wzmacniacz WiFi Xiaomi nie obsługuje szybkości 300 Mbps. Przy jego możliwościach będziecie osiągać prędkości około 20 30 Mbps.

Aplikacja Xiaomi

Jak to bywa z produktami Xiaomi, parowanie jest na szczęście dość proste. Wyszukujemy urządzenie z listy i dodajemy je do naszego domu. Po włożeniu do gniazdka pokazuje się ekran, na którym widać, czy wzmacniacz ma dobry sygnał, czy słaby. Na bazie tego możecie określić, czy miejsce, w którym go umieściliście, jest odpowiednie.

Poza tym możemy włączyć opcję WiFi roaming. Dzięki niej wzmacniacz rozgłasza się pod tą samą nazwą, co router. Dzięki temu, chodząc po domu lub mieszkaniu, będziemy się automatycznie przełączać pomiędzy jednym a drugim urządzeniem. Wygodne.

W aplikacji możemy jeszcze sprawdzić listę urządzeń podpiętych do wzmacniacza wraz z ich adresami IP.

Wzmacniacz na co dzień

Czy wzmacniacz rozwiązał moje problemy? Tak. Mam w domu dużo urządzeń Smart Home, więc zasięg WiFi jest dla mnie ważny. Po zamontowaniu wzmacniacza zauważyłem realny wzrost zasięgu. Lampa Philips przestała dopominać się o lepszy zasięg. Z 24% siły sygnału podskoczyły do 86%.

Poza tym nareszcie mogę pracować w sypialni. Dotychczas był to problem, szczególnie z prowadzeniem wideokonferencji. Teraz nie mam tego problemu, bo urządzenie dostarcza mi stabilny internet na poziomie około 20 mbps. Wcześniej było to około 10 mbps i zdarzało się przerwać wideokonferencję.

Do tego wzmacniacza można dopiąć nawet 64 urządzenia, choć Xiaomi rekomenduje maksymalnie 24 (w sumie nie wiadomo, po co wspominają o tych 64…). Ja mam ich tam od 3 do 5, więc zdecydowanie łapię się w tym przedziale.

Różnice Wzmacniacz WiFi Pro vs 2

Czym się różnią wzmacniacz Pro od wersji drugiej? Praktycznie zarówno zasięg, jak i moc sygnału są identyczne. Nawet mimo zastosowania super anten. Wzmacniacz wersji drugiej może podłączyć do siebie maksymalnie 16 urządzeń, a Pro rzekome 64. Dodatkowo Pro sam się aktualizuje.

Podsumowanie

Czy warto kupić ten wzmacniacz? Myślę, że tak, aczkolwiek od wersji Pro naprawdę oczekiwałbym 5 Ghz… Wzmacniacz Pro jest bardzo podobny w kwestii wydajności do wersji 2, która jest tańsza. Więc jeśli nie chcecie przepłacać, kupcie wersję 2. Jednak jeśli macie dużo urządzeń albo po prostu podoba Wam się design Pro, kupcie ten model. Oba spełnią wymagania.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *