Czy włącznik światła może kompletnie odmienić życie? Pewnie nie, ale na pewno może je uprościć. W dzisiejszej recenzji ocenię włącznik Sonoff TX T4EU1C. Jego główną zaletą jest to, że nie potrzebuje on kabla neutralnego! I rozwiązał tym samym mój całkiem spory problem.
A na czym polegał ten problem? Super rozmieszczone LED-y w garderobie. Niestety ekipa, która je zakładała, zapomniała o podpięciu kabla neutralnego do przycisku ich zapalania. W efekcie nie mogłem wykorzystać żadnego inteligentnego włącznika ani podpiąć Sonoffa Mini. Patowa sytuacja. Piszę jednak „miałem”, bo ten problem został właśnie rozwiązany przez włącznik Sonoff. Włącznik ten nie potrzebuje kabla neutralnego, co całkowicie rozwiązało mój problem!

Włącznik Sonoff – pierwsze wrażenie

Włącznik Sonoff przyszedł do mnie w ładnym, niebieskim pudełku. W środku znajdował się włącznik z folią zabezpieczającą, śruby mocujące oraz instrukcja obsługi. Włącznik jest koloru białego z niebieskim światłem. Wykonany jest ze szkła i jest dość podobny do innych dotykowych włączników, które znajdziecie w marketach budowlanych.

Dodatkowo posiada on duży znaczek WiFi. Niezbyt  podobają mi się takie oznaczenia. Jest to przydatne przy pierwszym użyciu, ale czy naprawdę na co dzień potrzebuję informacji na włączniku, że ma WiFi? Jest to zbędne.

Montaż

Montowanie włącznika jest banalne, musicie jednak zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz. Większość dotykowych włączników ma dwa sposoby montażu śrub. Albo są one bliżej środka i musicie przekręcić włącznik, żeby go ściągnąć. Albo są na rogach włącznika i musicie je wtedy wykręcić. Włącznik Sonoff posiada wyłącznie pierwszy sposób montażu śrub.

Włącznik Sonoff

W miejscu, gdzie chciałem go zamontować wcześniej, był zamontowany włącznik na śrubach, które się znajdowały na rogach włącznika. Otwór nie pozwalał na zamontowanie ich zgodnie z projektem, więc musiałem go przykleić na taśmę 3M (nie ma jej w zestawie).

Włącznik Sonoff – parowanie

Ten element musiał zasłużyć na osobny akapit. Próbując sparować włącznik z telefonem, przypomniał mi się fragment z książki o trzech zdrowaśkach i piecu…

Włącznik Sonoff parujemy poprzez aplikację eWeLink. W teorii wszystko jest proste, w praktyce jednak było z tym sporo zabawy. Do wyboru mamy 6 sposobów parowania, aczkolwiek te, które dotyczą włącznika, to „Quick Pairing” oraz „Compatible Pairing Mode (AP)”.  Zanim zrozumiałem, w czym jest problem, zajęło mi to dłuższą chwilę. Próbowałem resetować włącznik na wiele sposób i parowałem go zarówno z Androidem, jak i iOS.

Włącznik Sonoff

Kluczem przy parowaniu jest hasło WiFi. Nie może mieć ono żadnych znaków specjalnych, czyli odpadają m.in. „,./;'[„. Jeśli macie je w waszym haśle, musicie je usunąć i dopiero wtedy dodać włącznik. Resetujemy włącznik, trzymając przez 5 sekund przycisk włączenia.

Alternatywnym sposobem jest Compatible Pairing Mode, ale jego opiszę w specjalnym poradniku.

eWELink – możliwości

Po sparowaniu z aplikacją pojawia się wiele możliwości. Możemy oczywiście zdalnie włączyć i wyłączyć światło, ale nie tylko o to nam chodzi. Na głównym ekranie znajdziemy cztery opcje:

  1. Udostępnij – jeśli chcemy udostępnić komuś zarządzanie naszym włącznikiem.
  2. Odliczanie – jeśli włącznik ma się włączyć/wyłączyć po określonym czasie (np. 5 miesięcy 26 dni 19 godzin i 35 minut). Odliczanie możemy też powtarzać co jakiś określony czas.
  3. Stoper – w sumie jest tym samym, co Odliczanie, tylko nie mamy już miesięcy ani możliwości powtarzania.
  4. Pętla czasowa.
Włącznik Sonoff
Włącznik Sonoff
Włącznik Sonoff
Włącznik Sonoff

Poza tym, włącznik możemy spiąć z kamerą eWeLink, jednak jako że jej nie miałem, to niestety nie jestem w stanie pokazać Wam, co możemy przez to zyskać.

W opcjach zaawansowanych znajduje się kilka dodatkowych funkcji. Przydatna jest funkcja Power-on State: czyli jak ma się zachować włącznik, kiedy zaniknie, a następnie wróci zasilanie. W takim wypadku mamy trzy opcje do wyboru: On, Off, Resume. Czyli włącznik będzie włączony, wyłączony albo zapamięta ostatni stan.

Włącznik Sonoff
Włącznik Sonoff

Turn off network indicator – bardzo ważna funkcja! Do momentu, do którego nie był sparowany i nie wyłączyłem tej funkcji, włącznik co chwilę zaświecał się na niebiesko, dając znać, że zasięg WiFi jest ok. Co chwilę… Przez całą noc… Możecie sobie wyobrazić, jakie to irytujące?!

LED adapter

Po zamontowaniu przycisku może się pojawić problem z miganiem LED-ów. Wtedy rozwiązaniem jest zamontowanie adaptera LED, który znajdziecie w zestawie z włącznikiem, przy najbliższym źródle światła. Ja zainstalowałem je tuż przy zasilaczu.

Do włącznika z jednym przyciskiem dodajemy jeden LED ADAPTER, który jest niezbędny do prawidłowej pracy włącznika.

Sposób podłączenia adaptera LED znajduje się w dołączonej instrukcji obsługi. Adapter eliminuje żarzenie diod, samoczynne włączanie światła itp.

Home Assistant

Ten włącznik Sonoff działa z Home Assistant, więc wystarczy, że wejdziecie na ten link i ściągniecie odpowiednie pliki.

Pamiętajcie, żeby do Configuration.yaml dodać:

sonoff:
  username: [email albo numer telefonu]
  password: [hasło]
  scan_interval: 60 
  grace_period: 600 
  api_region: 'eu'
  entity_prefix: True
  debug: False

Oraz skopiować pliki *.py do folderu custom_components zgodnie ze strukturą poniżej:

 custom_components
    └── sonoff
        └── __init__.py
        └── switch.py
        └── sensor.py

Włącznik Sonoff – Mi Home

W Mi Home istnieje opcja sparowania urządzeń od innych producentów. Wśród możliwych integracji jest również eWeLink, który po dodaniu pokazuje nam nasz włącznik!

Niestety, ale pomimo tego, na ten moment nie jesteśmy w stanie zrobić z nim żadnych automatyzacji.

Włącznik Sonoff

Podsumowanie

Włącznik Sonoff to naprawdę dobry sprzęt, który rozwiązuje realny problem. Jeśli jesteście w takiej sytuacji, że nie macie kabla neutralnego, a chcecie mieć inteligentne oświetlenie, to jest to świetne rozwiązanie.

A jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości integracji, to nawet jeśli posiadacie taki kabel, to i tak warto we włącznik zainwestować!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

15 myśli na “Włącznik Sonoff bez N – recenzja

  1. pawisoon pisze:

    Skąd kupowałeś
    T4EU1C? Jest cos na wiecej niz 1CH?

    Znalazłem na ali ale do PL teraz nie dojdzie nic..

    1. SmartMe pisze:

      Hej, na Allegro jest ich pełno.

      1. pawisoon pisze:

        Na allegro widzę tylko te z N

        1. mikel998 pisze:

          Są gdzieś dostępne te sonoffy w wersji bez N? Nie mogę nigdzie namierzyć…

          1. SmartMe pisze:

            Zniknęły zarówno z Allegro jak i AliExpress. Znalazłem zamiennik: https://s.click.aliexpress.com/e/_Bf9PIpYG

      2. BenLopez pisze:

        Czy to tego wyłącznika potrzebujemy jakieś bramki dodatkowo? Akurat kupiłem sobie na testy ikea tradfiri, którą podłaczyłem do homekit też i czy ten wyłącznik nie potrzebuje niczego więcej..

        1. SmartMe pisze:

          Cześć, nie. Nie potrzebujesz do niego żadnej bramki. On działa po Wifi, nie Zigbee

      3. ravmu pisze:

        Nie widze ani jednego, może jakiś link?

        1. SmartMe pisze:

          Zniknęły zarówno z Allegro jak i AliExpress. Znalazłem zamiennik: https://s.click.aliexpress.com/e/_Bf9PIpYG

    2. SmartMe pisze:

      Kupowałem je na HeySiri.pl, ale już nie są dostępne. Ogólem zniknęły, nawet z Ali. Znalazłem zamiennik: https://s.click.aliexpress.com/e/_Bf9PIpYG

Dodaj komentarz