Nadszedł czas na kolejny etap budowy mojego smart mieszkania. Tym razem skupimy się na bramkach. Jednak nie będziemy kopać piłki. Do czego więc będzie nam potrzebna bramka Sonoff ZigBee?
Zasady działania bramek opisaliśmy w tym artykule. Ja zrecenzuję dziś Sonoff ZigBee model ZBBridge, który dostaliśmy na testy ze sklepu Houseiq. Zacznijmy więc od kilku informacji stricte technicznych.

Sonoff ZigBee

Specyfikacja

  • Model: ZBBridge
  • Połączenie: Wi-fi IEEE 802.11 b/g/n 2,4 Ghz oraz ZigBee 3.0
  • Temperatura działania: -10 stopni Celsjusza ~ 40 stopni Celsjusza
  • Materiał: PC V0
  • Waga 43 g
  • Wymiary: 62X62X20mm

Sonoff ZigBee

Wygląd Sonoff ZigBee ZBBridge

Sonoff przyzwyczaił nas już do swoich standardowych opakowań. Białe pudełko z nazwą firmy w czarnym kolorze oraz zdjęcie produktu w centrum niczym się nie wyróżnia. Po otwarciu opakowania dostajemy małą, zgrabną „bramkę”. Powiem szczerze, że byłem miło zaskoczony. Myślałem, że będzie duża i przez to widoczna. Dla mnie to jest duży plus, ponieważ można ją łatwo ukryć. Na środku duże logo Sonoffa przypomina nam skutecznie, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.

Sonoff ZigBee

Mniej więcej w prawym górnym rogu widzimy dwie diody, które pokazują, czy mostek działa oraz czy parowanie innych sprzętów się udało . Obudowa jest wykonana z materiału PC v0. Zdecydowanie nie jest to „chińska tandeta”. Na boku mostka mamy jedno wejście microUSB oraz przycisk służący do resetu. Minusem według mnie jest brak kabla i wtyczki zasilającej.

Działanie Sonoff ZigBee ZBBridge

Muszę zaznaczyć, że może to wyjątkowo mój egzemplarz miał problem, jednak skoro wystąpił, muszę go opisać. Po pierwszym włączeniu urządzenia nie było problemu z parowaniem. Jednak po pewnym czasie czujnik temperatury rozłączył się i musiałem ponownie go połączyć. Za drugim razem już nie było tak łatwo. Męczyłem się ponad godzinę, aby ZBBridge znalazł czujnik. Nie pomogło tutaj nawet położenie go obok. Szczerze mówiąc w pewnym momencie chciałem już go oddać, jednak moje groźby zadziałały i bramka łaskawie połączyła czujnik. Od tej pory działa bez zarzutu.

Bramka Sonoffa jest otwarta, tzn. możemy do niej podłączyć wszystkie urządzenia działające w technologii Zigbee 3.0 z ekosystemu eWeLink. Jednak jej wadą może być to, że możemy sparować tylko 32. Dla mnie nie jest to wielka wada, jednak dla osób z większym domem może to być  kłopotliwe. Dużą zaletą jest też możliwość integracji z Google Home, która jest bezproblemowa. Osobiście uważam, że wadą urządzenia może być brak wbudowanego alarmu.

Aplikacja

Cóż, o Ewelink napisano już chyba  wszystko, więc tylko wspomnę, że w opcjach bramki jest możliwość dodania tylko urządzeń do bramki. Można zaktualizować oprogramowanie, udostępnić bramkę, nazwać urządzenie, oraz przypisać Sonoffa do pomieszczenia.

Podsumowanie

Sonoff ZBBridge jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które mają nie za duże mieszkanie. 32 urządzenia jakie możemy połączyć do bramki w zupełności wystarczą. Ponad to wielkim atutem jest „otwartość”. Możemy do niej podłączyć każde urządzenie działające w standardzie Zigbee 3.0. Dodatkowo cena również zachęca do zakupu, możecie ją kupić w tym miejscu.


Paweł to bardzo pozytywna osoba, która skrywa nie jedną tajemnicę ? Uwielbia Google Home i wszystko co można z nim połączyć. Nie boi się wyrażać Swojej opinii, a jego celem jest tak zaprojektować smart dom, aby nie było tego widać. Z chęcią recenzuje zarówno produkty Smart Home jak i kamery – np. samochodowe.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz