Niedawno pisałem o żarówkach Philipsa i o zachwytach mojej żony na ich temat. Dla mnie jedną z wad była przede wszystkim cena. Dziś porównam żarówki trzech producentów. Smart żarówki udostępnił mi sklep X-kom, za co bardzo dziękuje.

Po ostatnim tekście pojawiły się kąśliwe pytania, czy tekst nie był sponsorowany. Odpowiadam pośpiesznie, że dzisiejszy tekst nie jest sponsorowany ani nikt poza mną nie ma na niego wpływu. Podobnie jak było to z ostatnim wpisem o Philipsie, jest to zupełnie subiektywna opinia. Dlaczego akurat recenzuję te smart żarówki? Bo są w dobrej cenie, dostępne w każdym mieście. Poza tym kształtem oprócz TP-linka przypominają droższy wzorzec, na którym się opieram. Może następnym razem opiszę następną partię.

Kasa Smart Light Bulb Multikolor

Skoro już wspomniałem, że będzie o TP-linku, to zacznijmy od niego.

 • Wymiary: ok 12×6 cm;
 • Jasność świecenia wg producenta: 800 lm;
 • Zużycie energii: 10 W;
 • Sposób komunikacji: Wi-Fi;
 • Współpracuje z IFTTT, Alexą i Google Assistantem. Ma też integrację w Home assistance;
 • Cena 85 zł.

Smart żarówki

Zacznijmy od funkcji aplikacji w telefonie.

Żarówka paruje się z aplikacją bez większych problemów po włączeniu światła. Jeśli nie była wcześniej sparowana, mignie światłem zimnym i ciepłym na znak, że można parować.

W aplikacji musimy stworzyć konto wspólne dla wszystkich urządzeń Kasa, podając maila i tworząc hasło, więc żarówka wykorzystuje zewnętrzne serwery. Sama aplikacje jest dość przejrzysta. Mimo że nie jest w języku polskim, korzystanie z niej nie stanowi żadnego problemu.

Na pierwszym ekranie wybieramy urządzenie, którym chcemy sterować, a następnie w przypadku żarówki wybieramy działy:

 • Power – służy do włączania i wyłączania.
 • Brightnes – suwaczek do wybierania jasności świecenia.
 • White – wybór temperatury światła białego.
 • Color – wybór kolorowego światła.

Bez względu na to, w którym dziale jesteśmy, w górnej części ekranu mamy ulubione kolory do wyboru, a w dolnej części presety, harmonogram, który możemy zaprogramować, i coś czego nie ma Philips -pomiar zużytej energii i czasu, w którym żarówka jest włączona (zarówno w danym dniu, jak i w ciągu roku).

Smart żarówki

Podane jest też ile oszczędziliśmy energii w porównaniu z tradycyjną 60w żarówką.

Wiz

Kolejnym przedmiotem testów są smart żarówki Wiz. Ja mam  komplet 2 sztuk z dodatkowym pilotem.

 • Wymiary ok 12 x 6,5 cm. 
 • Jasność świecenia wg producenta: 806 lm. 
 • Zużycie energii 11,5 W.
 • Sposób komunikacji: Wi-Fi
 • Współpracuje z Alexą i Google Assistantem. Nie znalazłem integracji dla Home Assistance.
 • Cena 199 zł.

Smart żarówki

Spłaszczonym kształtem bardziej przypominają żarówki Philipsa. Na trzonku posiadają nacięcia  – blaszki do dawania ciepła.

Aplikacja

Aplikacja jest dostępna w języku polskim.  Zaczynamy od nazwania naszego domu i pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia. Większą część ekranu zajmuje przestrzeń ze sprzętami. W dolnej części: tryb świecenia, przyciski on/off i tryb nocny. Do użytku są też harmonogramy, tryb wakacyjny i podobnie jak poprzednio pomiar zużycia energii.

Oprócz presetów typu rodzaj bieli czy kolory mamy polecane ustawienia do poszczególnych czynności, np. medytacja, światło dzienne, film. Ciekawą rzeczą są tzw. presety dynamiczne, czyli płynna zmiana koloru i mocy światła tak, aby symulowały np. kominek, świece, las, światła w klubie, tryb szklarni i wiele innych. Dodatkowo możemy dostosowywać ich jasność i prędkość zmiany.

Pilot jest dosyć prosty. Posiada przyciski on/off, lampka nocna, zmiana jasności na przyciskach „+” i  „-” oraz 4 guziki, na których możemy zaprogramować ulubione pesety czy kolory światła

Yeelight LED Smart Bulb 1S

Ostatnią propozycją z dzisiejszego zestawienia Yeelight LED Smart Bulb 1S

 • Wymiary ok 12,5 x 6 cm.
 • Jasność świecenia wg producenta 800 lm.
 • Zużycie energii 8,5 W.
 • Sposób komunikacji: Wi-Fi.
 • Współpracuje z Apple HomeKit i Google Assistantem. Ma też integrację w Home Assistance.
 • Cena 99 zł.

Smart żarówki

Żarówka ma prosty wygląd z nienarzucającymi się żłobieniami i szarym logiem. Podobnie jak Philips jest lekko spłaszczona na górnej części. Instalacja w aplikacji podobnie jak u poprzedniczek nie sprawiała najmniejszych problemów. Żarówka może komunikować się zarówno przez zewnętrzne serwery, jak i  przez LAN. Aplikacja działa w języku polskim, choć w tej kwestii zdarzają się małe niedociągnięcia.

Zanim zdążyłem napisać ten tekst, akurat tę żarówkę dostał w swoje ręce także Darek, więc nie będę nic powtarzał, tylko zapraszam do jego recenzji dostępnej pod tym linkiem.

Pozwolę ją sobie ująć w bezpośrednim porównaniu i podsumowaniu.

Bezpośrednie porównanie:

*Standardowa cena w sklepie x-kom w dniu 8 czerwca 2020 roku.

Smart żarówki – podsumowanie

Nie jestem w stanie jednoznacznie  odpowiedzieć, który zestaw bym polecił. Każdy ma swoje zalety i wady. Przed zakupem trzeba więc zastanowić się, czego się potrzebuje i pod tym wzglęem szukać odpowiedniej smart żarówki.

Philips na pewno jest najdroższy, ale ma doskonały zasięg Zigbee i genialnie wzmacnia sygnał innych urządzeń. Jeśli mamy dwie lub więcej żarówek, to przy wybranej scenie nie świecą równomiernie, lecz mieszają światło poszczególnych elementów dla stworzenia najlepszego nastroju. jest to bardzo dobrze zrobiona aplikacja.

TP-link to najtańszy produkt, dający ładne światło. Integruje się z Home Assistantem, ale nie ma własnych scen oświetleniowych.

Wiz to z kolei średnia półka cenowa. Fajne sceny dynamiczne, pilot w zestawie, lecz niestety nie udało mi się zintegrować tej żarówki z Home Assistantem,

Yeelight – dobra cena, ładnie integruje się z Home Assistantem. Posaida dobrze dobrane sceny oraz intuicyjną aplikację. Producent gwarantuje działanie z Apple Home Kit bez dodatkowych urządzeń. Niestety nie mogłem póki co tego sprawdzić.

Mam nadzieję, że chociaż trochę “rozświetliłem” Wam sprawę smart żarówek 🙂

Zapraszam do dyskusji.

 Bezpośrednie linki do wspomnianych produktów w sklepie x-kom znajdziecie poniżej.

https://www.x-kom.pl/p/436028-inteligentna-zarowka-philips-hue-white-and-color-ambiance-2szt-e27.html

https://www.x-kom.pl/p/461170-inteligentna-zarowka-wiz-colors-rgb-led-wiz60-tr-e27-806lm-2sztpilot.html

https://www.x-kom.pl/p/502670-inteligentna-zarowka-tp-link-zarowka-led-wifi-e27-800lm.html

https://www.x-kom.pl/p/523839-inteligentna-zarowka-yeelight-led-smart-bulb-1s-rgb-e27-800lm.html


Elektronikę ma we krwi! Krzysiek jest redaktorem oraz projektantem w SmartMe działającym w obszarze Home Assistant. Często lubi sam budować rozwiązania oraz rozwijać swoją pasję związaną ze smart domem. W wolnym czasie uwielbia robić zdjęcia, a my uwielbiamy je publikować ?

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Smart żarówki Kasa, Wiz, Yeelight, Philips – klimatyczne światło w niskiej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *