Inteligentne żarówki Yeelight to odpowiedź na potrzeby tych, którym nie uśmiecha się prucie puszek z włącznikami, a chcieliby mieć kontrolę nad światłem na wyciągnięcie kciuka. Dostałem do testów od Yeelight Polska trzy modele: Smart Led Filament Bulb, Smart Led Bulb 1S (DIMMABLE), Smart Led Bulb 1S (Color). Każda daje inne możliwości, a jedna z nich wyróżnia się odmiennym designem.  

Wygląd i prezencja 

Po wyciągnięciu “małych słoneczek” z opakowań ukazuje się klosz, oprawka i biała matowa obudowa zawierająca zapewne całą elektronikę. Świetnie, że w przypadku modelu Filament udało się uzyskać wygląd zbliżony do klasycznej, nawet lekko rustykalnej żarówki. Plastikowy, biały element nie jest dominujący, a jedynie stanowi podstawę wyeksponowanych “żarników” LED-owych. Dzięki temu kąt emisji światła wynosi prawie 360 stopni. Żarówka Smart Led Filament Bulb wpasowuje się doskonale do panujących industrialnych trendów mody.

Smart LED Bulb

Niestety dwie pozostałe nie są już tak dobrze przemyślane. Ich konstrukcja lepiej sprawdzi się w pełnych kloszach oraz światłach kierunkowych, gdyż tutaj kąt świecenia to niewiele ponad 180 stopni. Profil boczny żarówki jest po prostu zwyczajny. Jest w tym trochę elegancji, stonowania, ale bez szału. Coś, co mnie odstręcza w ich wyglądzie, to dominujący plastik. Kolejną kwestią na minus jest trapezowy przekrój klosza, zamiast klasycznego, owalnego. Cóż, chcąc mieć więcej możliwości oraz funkcjonalności, musimy pogodzić się z tym, że żarówka nie będzie wygladała już tak dobrze.  A jak już jesteśmy przy możliwościach, to przejdźmy do aspektu technologicznego.

Instalacja – Smart Led Bulb oraz Smart Filament Bulb

Na wielki plus dla Yeelight można zaliczyć brak konieczności zakupu dodatkowego huba. Nawet laik może ściągnąć aplikację i od razu cieszyć się inteligentnym oświetleniem. Instalacja i parowanie są banalne. Żarówki uzbrojono w klasyczny gwint E27. Wkręcamy, ściągamy aplikację, 5 cykli włącz-wyłącz, parujemy i już. Można “densić”, nawet jeśli koronawirus zabronił Ci iść do klubu. 

Smart LED Bulb

Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy do jednego obwodu wpinasz 2 takie same żarówki, które różni jedynie adres MAC. W trakcie pisania tej recenzji udało mi się doprowadzić do sytuacji, w której parując jedną żarówkę, “rozparowywałem” drugą, gdyż naprzemiennie wymagały one resetu cyklami ON-OFF. 

Funkcjonalność

Przejdźmy zatem do meritum, czyli konkretnych funkcjonalności aplikacji. Każda z prezentowanych żarówek może zostać zaprogramowana na kilka przygotowanych przez producenta scen. Skromne możliwości, z pewnością ze względu na odchudzenie elektroniki i uzyskanie atrakcyjnego designu, oferuje żarówka Smart Led Filament Bulb. Producent daje na nią również mniej gwarancji. Do naszej dyspozycji jest ustawienie mocy, harmonogramu i kilka wariantów zmiennych typu Sunrise lub Sunset. To tyle.

Smart LED Bulb

Podobnie wersja DIMMABLE, która mimo rozbudowanej obudowy, nie daje więcej możliwości. Mile widziana byłaby chociaż korekcja barwy światła. Na plus dla tego modelu można zaliczyć wydłużoną gwarancję. 

Jeśli powyższe opcje są dla ciebie wystarczające, to znalazłeś sprzęt dla siebie. Kiedy jednak masz więcej wymagań, bo jesteś na przykład hodowcą papryczek, powyższe modele są niewystarczające. Ale spokojnie! Bo wtedy wchodzi ona, cała na biało (a raczej kolorowo) – Smart Led Bulb 1S (COLOR). Prawdziwy Rolls-Royce wśród żarówek. Piedestał możliwości diod LED, coś o czym marzył każdy domowy hodowca papryczek, fotograf, romantyk i amator domówek. Dzięki tej żarówce Yeelight przyrządzisz pyszne papryczkowe curry na romantyczną kolację przy świecącej jak świeczka Yeelight. Następnie jednym dotknięciem zmienisz ją w dyskotekową kulę, aby porwać po kolacji w taneczny wir swoją wybrankę. Do szczęścia będzie brakowało jej tylko foto na Insta w idealnym świetle ze swoim ukochanym. Właśnie to idealne światło wyemituje żarówka w opcji COLOR. Przypatrz się, to nowe światło pada na Twoją świetlaną przyszłość, w której wachlarz możliwości jest tak rozbudowany, jak menu obsługi Yeelight Smart Led Bulb 1S (COLOR). Twoje marzenia właśnie się spełniają.

Smart LED Bulb

Podsumowanie

Po burzliwych obradach jednoosobowej komisji ogłaszam werdykt.

Pierwsze miejsce za wszechstronność, możliwość dostosowania barwy światła, intensywności, przebiegu zmiennych, hodowanie papryczek zdobywa bezapelacyjnie Yeelight Smart Led Bulb 1S (COLOR). Tuż za nią, za subtelny design wychodzący naprzeciw trendom architektonicznym, Yeelight Smart Led Filament Bulb. Podium zamyka nadzwyczajnie zwyczajna Yeelight Smart Led Bulb 1S (DIMMABLE).

Smart LED Bulb


Za dnia szanowany inspektor, a w nocy człowiek gór. W SmartMe odpowiada za media, czyli wszystkie filmy i zdjęcia, które zobaczycie z naszym logo. Swój fotograficzno-filmowy fach zdobywał na szczytach Andów, Tatr i wszystkiego innego, co ma co najmniej 4 tysiące metrów wysokości. Lubi Skodę (miał już dwie, a licznik ciągle bije).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

6 myśli na “Smart LED Bulb oraz Smart Fillament Bulb – recenzja żarówek Yeelight

 1. BenQ433 pisze:

  Czy da się ominąć problem wspomniany w recenzji odnośnie wpięcia dwóch żarówek do jednego obwodu?

 2. Artur Kosmala pisze:

  Da się tą żarówkę połączyć normalnie z aplikacją Xiaomi Home, na Europejskim serwerze?

  1. SmartMe pisze:

   Powinno się dać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *