W dzisiejszej recenzji  powracamy do serii produktów smart wydawanych w popularnej i znanej wszystkim w Polsce sieci dyskontów opatrzonych logiem wesołej biedronki. W pierwszym wydaniu skupiliśmy się na opisie gniazdka, dzisiaj będzie to smart żarówka z Biedronki. Zapraszamy!

W poprzedniej recenzji, którą możecie odnaleźć pod tym adresem – kliknij tutaj, spojrzeliśmy na podstawowy produkt smart z portfolio firmy SmartDGM, jakim jest inteligentne gniazdko. Jego naturalnym wręcz uzupełnieniem jest inteligentna żarówka – i taką właśnie żarówkę znajdziemy w ofercie katalogu produktów SmartDGM. Oto smart żarówka z Biedronki.

Inteligentna żarówka LED, opatrzona numerem modelu L-W59W1, jest jedną z kolejnych pozycji, które w dość prosty sposób pozwolą na dość szybką i niekoniecznie bolesną dla portfela podmianę pewnych segmentów naszego domowego zacisza na elementy instalacji smart. Żarówka, gniazdko oraz pozostałe komponenty z katalogu inteligentnych produktów firmy SmartDGM należą do jednego, wspólnego ekosystemu, przez co integracja kolejnych części układanki jest wybitnie łatwa.

Zawartość, instrukcja

Smart żarówka z biedronki zapakowana jest w dość kompaktowe pudełko o niewielkich rozmiarach. Produkt możemy zobaczyć od razu, nie jest zakryty, na opakowaniu dostępne mamy wszystkie potrzebne informacje oraz parametry techniczne, dzięki czemu w łatwy sposób możemy podjąć wybór o  zakupie lub odnaleźć poszukiwane przez nas atrybuty. We frontowej części opakowania odnajdziemy także kod QR pozwalający na szybki dostęp do aplikacji SmartDGM, która jest centrum zarządzania inteligentną żarówką oraz wszystkimi innymi produktami tej firmy, będącymi w naszym posiadaniu.

Smart żarówka z Biedronki - opakowanie
Smart żarówka z Biedronki - zawartość

Wewnątrz opakowania prócz inteligentnej żarówki odnajdziemy instrukcję, kartę gwarancyjną oraz katalog produktów. Instrukcja napisana jest w prosty, przystępny sposób, opatrzona wieloma ilustracjami pozwalającymi na bezproblemowe zrozumienie danego scenariusza automatyzacji bądź funkcji, która jest opisywana. Ilustracje mogą stanowić spore ułatwienie dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie smart, dzięki temu jest to zdecydowany plus tego pakietu. Dostarczona instrukcja wyczerpuje w zasadzie wszystkie możliwe scenariusze adaptacji żarówki do codziennego użytku.

Smart żarówka z Biedronki – instalacja, użytkowanie

Inteligentna żarówka L-WT9W1 jest żarówką typu LED, posiadającą regulowaną temperaturę barwy  w zakresie 2700 K do 6500 K. Żarówka jest minimalnie większa od swoich odpowiedników (szerokość 12 cm na 6 cm długości). Jest wykonana na bazie standardowego i zarazem popularnego gwintu E27.  O ile jeszcze parę lat temu ten fakt podkreślałby łatwość znalezienia miejsca dla tej żarówki w domu czy mieszkaniu, tak obecnie jest całkiem możliwe, iż gniazda dla takiego gwintu w domu po prostu nie uświadczymy. Strumień świetlny emitowany z żarówki posiada wartość ok. 800 lumenów. Żarówka LED pracuje z mocą  9 W (co odpowiada mocy 60 W przy porównaniu z żarówką standardową), przy napięciu 220-240V (50 Hz). Żarówkę montujemy poprzez jej wkręcenie do gniazda i podanie napięcia (włącznik światła). Sterowanie żarówką od tej chwili wykonywane będzie z poziomu aplikacji mobilnej, z którą żarówkę należy sparować. Żarówka nie nagrzewa się zbytnio podczas pracy, jej żywotność według producenta określana jest na 15 lat.

Warto wspomnieć, że żarówka WiFi, tak jak i pozostałe komponenty systemów smart działających w oparciu o połączenie WiFi, powinna być stale podłączona do prądu i załączona. Co za tym idzie – niewielki pobór mocy jest ciągły i wymagany. Wszystkie elementy układu SmartDGM operują na częstotliwości WiFi 2.4 GHz.

Aplikacja SmartDGM - zrzut ekranu
Aplikacja SmartDGM - zrzut ekranu

Szczegółowy opis instalacji aplikacji mobilnej wraz z dodaniem do niej elementów układu (żarówka, gniazdko itp.) opisane zostało w poprzedniej recenzji serii (można ją przeczytać tutaj, do czego gorąco zachęcamy). Sam proces instalacji aplikacji nie jest w żaden sposób skomplikowany lub utrudniony. Warto nadmienić, że docelowo aplikacja pozwala na stworzenie bardzo skomplikowanych i rozległych scenariuszy automatyzacji w zależności od danej pory dnia, a także w zależności od sygnałów otrzymywanych z innych czujników. które posiadamy (czujnik dymu, ruchu, wilgoci, temperatury itp.). Czujniki oraz elementy sterujące są dostępne do zakupu w ofercie SmartDGM.

Aplikacja działa dla dwóch podstawowych systemów operacyjnych, tj. Android oraz iOS. Po otwarciu aplikacji zostaniemy poproszeni o zalogowanie się lub rejestrację, jeżeli nie utworzyliśmy jeszcze wcześniej konta. Następnie uzyskujemy dostęp do panelu głównego, z poziomu którego jesteśmy w stanie zarządzać funkcjonowaniem żarówki lub innych elementów układu. Żarówkę należy najpierw dodać do posiadanych urządzeń poprzez jej sparowanie – jest to szczegółowo wytłumaczone w instrukcji. Całość trwa dosłownie chwilę, po której uzyskujemy już pełną kontrolę z poziomu telefonu.

Smart żarówka z Biedronki, zaraz po gniazdku, stanowi jedną z najłatwiejszych do zastosowania części systemu smart domu. W tym miejscu możemy spróbować sobie wyobrazić kilka prostych scenariuszy zastosowania – salon, kilka punktów świetlnych połączonych jednym, wspólnym przewodem elektrycznym oraz włącznikiem. Dokonujemy zakupu kilku żarówek, montujemy je w gniazdach i dzięki pomocy aplikacji dzielimy pomieszczenie na kilka stref świetlnych, zapalanych indywidualnie. Inne podejście to sprzężenie danego źródła światła z czujnikiem ruchu również dostępnym w portfolio SmartDGM. W połączeniu z zestawem żarówek może zautomatyzować np. zapalanie światła na korytarzu czy doświetlenie schodów.

Smart żarówka z Biedronki - światło ciepłe

Definitywną zaletą  żarówki jest możliwość regulacji barwy temperatury. Potrzebujemy białego, zimnego światła do pracy biurowej? A może potrzebujemy coś poczytać w miłym, ciepłym pokojowym świetle? Poprzez zastosowanie  żarówek jesteśmy w stanie dostosować barwę w zależności od wykonywanych czynności i klimatu, który chcemy osiągnąć (żarówkę można przyciemniać lub rozjaśniać ). W sytuacji gdy posiadamy odpowiedni budżet, możemy podmienić całe oświetlenie danego pomieszczenia na oświetlenie inteligentne, utworzyć predefiniowane scenariusze oświetlenia i w zależności od potrzeb (film, lektura, goście) i zapalać poszczególne strefy wg potrzeb.

Panel sterowania żarówką oferuje także możliwość czasowego załączania poprzez prosty w obsłudze programator dostępny w zakładce aplikacji, co może pomóc chociażby przy pobycie poza domem, kiedy chcemy „zasymulować” naszą obecność, aby ewentualnie uchronić dom przed obserwującym go złodziejem. Do pewnych wad musimy zaliczyć to, że aby żarówka działała w pełni, musi być w ciągłym zasilaniu, co – w pewnym stopniu –  eliminuje włącznik światła jako element sterujący. Warto w tym miejscu z rozsądkiem przemyśleć, który i jaki sygnał jest ważniejszy przy decyzji o uruchomieniu danego oświetlenia, a także czy z punktu widzenia użytkownika mieszkania dane rozwiązanie przyniesie korzyści, czy niechcący spowoduje powstanie problemu w miejscu, gdzie go wcześniej nie było  (np. możliwość zapalenia lampki przy biurku tylko poprzez aplikację).

Aplikacja SmartDGM - zrzut ekranu
Aplikacja SmartDGM - zrzut ekranu

Integracje, parametry, cena – smart żarówka z biedronki

Sterowanie bazowe żarówką możemy prowadzić z poziomu dedykowanej i wspomnianej już wcześniej aplikacji SmartDGM lub innych aplikacji działających w tym  ekosystemie – produkty SmartDGM wykonane są w oparciu o moduły Tuya, co umożliwia dostęp do nich z poziomu innych aplikacji do sterowania takimi układami.

Co jest równie ważne, to fakt, że wszystkie produkty SmartDGM jesteśmy w stanie bez problemu podłączyć  oraz obsługiwać przy użyciu zewnętrznych asystentów głosowych (IFTTT, Alexa, Google Assistant). Niestety, bardziej szczegółowe funkcje sterowania, takie jak np.  zmiana barwy światła, nie zawsze są dostępne bez wykorzystania aplikacji dedykowanej.

Jak wspomniano w tytule, żarówkę odnajdziemy w marketach sieci Biedronka, ale nie tylko – dystrybucją produktów SmartDGM zajmuje się rownież kilka innych marketów w Polsce, m.in. Selgros.  Cena to ok. 40 PLN, co pozycjonuje żarówkę jako jedną z najtańszych dostępnych żarówek typu smart na rynku.

Aplikacja SmartDGM - zrzut ekranu
Wymiary :
Moc :
Lumen :
Napięcie :
CCT :
Podstawa :
Typ bezprzewodowy :
Protokół :
Materiał :
Gł. 60 x Dł. 124mm
9W
max. 800 Lm

AC 220-240V 50Hz

2700K-6500K

Gwint E27

2.4Ghz

IEEE 802.11b/g/n

PC+Aluminium

Podsumowanie

Żarówka LED L-WT9W1 stanowi świetną propozycję dla osób, które dopiero zaczynają  stawiać swoje pierwsze kroki w świecie smart i chcą spróbować z czymś, co niekoniecznie wymusi na nich zakup całego systemu, lecz pozwoli na zakosztowanie, czym może być smart dom, pozwalając  na nieskomplikowaną podmianę sterowania częścią oświetlenia na sterowanie aplikacją lub automatyczne. Żarówka jest tania,  dostępna, prosta w obsłudze, zawiera kilka rozbudowanych funkcji, a także pozwala na stworzenie bardziej skomplikowanych operacji przy wykorzystaniu mechanizmów w aplikacji mobilnej.

Przy wykorzystywaniu urządzeń smart działających w oparciu o WiFi warto zachować jednak rozsądek i dobrze przemyśleć zastosowanie oraz funkcjonalność danego przypadku. Zbyt nachalna próba inkorporacji inteligentnych elementów może niechcący przynieść odwrotny dla użytkownika skutek i zamiast pomagać, będzie generowała trudności w codziennym użytkowaniu.


Mawiają, że Daniel zaczął swoją przygodę z nowymi technologiami już w kołysce i chyba coś w tym jest. Do godziny 16 szanowany programista, a po niej redaktor, bezwzględny dla wszystkiego, co tylko udaje bycie smart. Uwielbia podróże małe i duże.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz