Na rynku jest cała gama bramek Zigbee. Wiele z nich jest jednak albo drogie, albo dostępne tylko dla sprzętu danego producenta, takiego jak na przykład Philips czy Ikea TRÅDFRI (podobno czasem działają z poszczególnymi modelami urządzeń innych producentów ale różnie bywa). Potrzebowałem bramki Zigbee2MQTT – taniej, z dobrym zasięgiem i w miarę uniwersalnej.

Czym jest Zigbee2MQTT?

Czym jest MQTT? Dla nie wtajemniczonych to lekki protokół połączeń między maszynami. Potrzebny jest do tego broker (rodzaj serwera zazwyczaj instalowanego na naszym fizycznym serwerze, na którym mamy Home Assistant), na który urządzenia wrzucają informacje za pomocą tematów wysyłanych przez urządzenia.

Można w nim wysyłać zarówno komendy typu „on”, „off”, jak i informacje oraz stany urządzenia (informację o temperaturze, jeśli mamy czujnik temperatury). Z MQTT oprócz home Assistant może korzystać np. Domoticz czy Open Hab. Tego protokołu chętnie używają właściciele urządzeń z wgranym alternatywnym oprogramowaniem Tasmota.

Wybór – Zigbee2MQTT

Mój wybór padł na CC2531 Zigbee2MQTT. To bramka w postaci pendrive’a wpinanego w serwer, na którym znajduje się nasze oprogramowanie smart domu. Bramka jest sprzedawana w postaci układu elektronicznego bez obudowy. Obudowę trzeba kupić osobno lub wydrukować na drukarce 3D. Cena urządzenia w Chinach wynosi od 3 dolarów za wersję z wbudowaną anteną, przez 7 dolarów z antenką 10-centymetrową przykręcaną do urządzenia, aż do 12 dolarów z anteną zewnętrzną na kablu.

Zigbee2mqtt

Ja kupiłem wersję pośrednią z małą anteną, ale że były to zakupy na Allegro, to zapłaciłem ok. 75 zł. Dlaczego postanowiłem zapłacić więcej, kupując w Polsce? Oprócz tego, że czas dostawy jest zdecydowanie krótszy, to bez wątpliwości dostaniemy płytkę z wgranym oprogramowaniem. Kupując w Chinach, możemy otrzymać ją bez oprogramowania, a wtedy trzeba dokupić programator i bawić się samemu w programowanie lub zapłacić komuś za zaprogramowanie – koszt ok. 20 zł, więc cenowo wyjdzie podobnie.

Bramkę przetestowałem na oprogramowaniu Home Assistant postawionym na Raspberry Pi 4. Zasięg urządzenia bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Serwer i urządzenie mam na poddaszu o wymiarach ok. 25 m kw. Czujki, które posiadam, są piętro niżej i bez problemu mam z nich zasięg bez żadnego wzmacniacza.

Instalacja Zigbee2MQTT

Najpierw ściągamy repozytorium ze strony:

https://github.com/danielwelch/hassio-zigbee2mqtt 

Konfiguracja polega na wpisaniu danych z naszego brokera MQTT, czyli adresu, loginu i hasła. Można uruchomić plugin (w razie problemu należy sprawdzić, czy jest wpisany właściwy port USB). Aby jeszcze przyjemniej konfigurować urządzenia, pobrałem też dodatek Zigbee2MQTT Assistant.

Adres repozytorium:

https://github.com/yllibed/hassio

Pozostaje nam dodawanie urządzeń. Nic prostszego. Uruchamiamy Zigbee2MQTT Assistant, wchodzimy w zakładkę status i klikamy na „Allow New Devices to join network” i klikamy na przycisk parujący na naszym urządzeniu. Urządzenie dodane. 

Zigbee2MQTT

Teraz, klikając w zakładkę Devices, możemy zobaczyć nasze urządzenia i ustalić nazwę, jaką mają się identyfikować w systemie.

Zigbee2MQTT

Reszta to już konfiguracja w Home Assistant, tak jak z innymi urządzeniami. Trzeba mieć skonfigurowane MQTT przez jakąś integrację, np. Mosquitto Broker.

Podsumowanie – Zigbee2MQTT

Zalety:

 • cena,
 • łatwość konfiguracji,
 • dobry zasięg.

Wady:

 • brak obudowy (urządzenie w postaci płytki),
 • mocna zielona dioda sygnalizująca pracę (oświetla całą półkę na której mam urządzenie).


Elektronikę ma we krwi! Krzysiek jest redaktorem oraz projektantem w SmartMe działającym w obszarze Home Assistant. Często lubi sam budować rozwiązania oraz rozwijać swoją pasję związaną ze smart domem. W wolnym czasie uwielbia robić zdjęcia, a my uwielbiamy je publikować 🙂

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

9 myśli na “Recenzja bramki CC2531 Zigbee2MQTT

 1. luknow pisze:

  Cena zaletą tej bramki? No raczej nie ta podana cena z allegro (75 zł) bo za tyle to można dostać z Aliexpress Xiaomi Gateway V3 gdzie zyskujemy estetycznie, kompletne urządzenie i nie trzeba dodatkowo dokupywać żadnych obudów. Tym bardziej, że ze screenu wynika iż autor i tak podłączył wszystkie akcesoria od Xiaomi 😉 Ta bramka miałaby rację bytu gdyby na Aliexpress była sprzedawana w cenie 30 zł ale wraz z wgranym softem.

  1. marky pisze:

   Oczywiście że cena jest zaletą, natomiast cena zależy też od tego jak bardzo Ci się chce. Autorowi się nie chciało wieć zapłacił jak za zboże. Cena CC2531 bez anteny zewnetrznej to 3$, antena+gniazdo to 2$, przy odrobinie szczescia znajdziesz antenę w domu ze starego routera czy sieciówki wifi. Wtedy cena kompletu = niecałe 3,5$. Zaprogramowanie to kwestia podlaczenia 4 – słownie czterech kabli do rpi i zaprogramowania. Końcowa cena = nadal 3,5$ jeśli tylko poświęcisz chwilę swojego czasu. Ew, za 7-8$ kupisz programator, wtedy łatwo i przyjemnie zaprogramujesz w 20s cc2531 i zostanie Ci programator dzięki któremu będziesz mógł kosić frajerów na hajs na allegro 🙂

 2. Krzysztof S pisze:

  Czy dobrze rozumiem. Instaluje na raspberry pi home assistant i do niego podłączam zigbee2mqtt ? Nie muszę do osobnego urządzenia mieć podłączonego pendrivea z zigbee2mqtt ?

  1. Krzysztof Surma pisze:

   Podpinasz pendriva z zigbee2mqtt do raspberry i tyle. Nie potrzeba żadnej bramki ani zasilacza do której go wspinasz

 3. Adam W pisze:

  A tak dla laika. Czy da się to kupić tak żeby w domu włączyć do gniazdka i żeby działało? Nie mam tego raspberry a chciałbym mieć coś uniweralnego co ogarnę z poziomu homekit.

   1. Adam W pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. O aqara czytałem. Trochę boję się wadliwego oprogramowania (będzie zalanie a system jednak mnie nie poinformuje) oraz tego że z czasem nie bede mogl dolozyc gadzetow innych firm. No ale chyba na nia na start się zdecyduję. Czy v3 będzie lepszym zakupem od v2?

    1. SmartMe pisze:

     Adam, mi te czujniki już dwa razy uratowały mieszkanie 🙂 Więc będzie ok. Co do tego, że nie dodasz innych urządzeń to jak się wciągniesz to szybko pójdziesz w stronę większego systemu w którym wykorzystasz te sprzęty, które masz. A co do tego, którą wybrać to tu masz artykuł o tym: https://smartme.pl/xiaomi-gateway-mi-hub-v3-vs-aqara-hub-porownanie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *