W moim domu mam wiele czujników od Aqara. Lubię je, bo są małe i niezawodne. Jednym z czujników, które chciałem od dłuższego czasu przetestować, był czujnik wibracji Aqara. Jak się sprawdza i do czego go możemy wykorzystać,  opiszę w dzisiejszej recenzji.
Czujnik wibracji Aqara, jak sama nazwa wskazuje, wychwytuje wibracje. W Chinach często był promowany w nawiązaniu m.in. do trzęsień ziemi. Ma jednak więcej znacznie prostszych zastosowań. Czujnik jest wyposażony w żyroskop i akcelerometr. Dzięki temu jest w stanie wychwycić każde przesunięcie, poruszenie lub upuszczenie. Jeśli jakkolwiek zmienimy jego położenie, to da nam o tym znać w formie powiadomienia.

Czujnik wibracji Aqara – pierwsze wrażenie

W kwestii opakowania Ameryki nie odkryję. Czujnik wibracji Aqara dostaje się w opakowaniu podobnym do tych, w których wysyłane są inne czujniki tego producenta.

Czujnik wibracji Aqara

W urządzeniu znajduje się bateria CR2032. Poza tym mamy jeszcze podkładkę z taśmą klejącą, za pomocą której możemy nakleić czujnik na różne powierzchnie. W zestawie jest jeszcze instrukcja w języku angielskim oraz zbędne pudełko, żeby całość wydawała się większa.

Czujnik wibracji Aqara

Wymiary czujnika to 3 cm x 3 cm x 0,9 cm, czyli naprawdę niewiele. Kształtem wygląda identycznie, jak czujnik temperatury wilgotności. Jest to ta sama obudowa, na której narysowali tylko inny symbol. Nie musimy go zatem chować, bo sprzęt jest ładny i wygląda naprawdę dobrze. W moim mieszkaniu nieźle komponuje się z drewnem oraz białą powierzchnią.

Aplikacja Mi Home

Czujnik dodajemy do aplikacji poprzez sparowanie go z bramką Xiaomi. Testowałem go z dwoma modelami: Aqara Hub oraz Mi Hub V3. Z obydwoma działał bez problemu. Parowanie odbywa się następująco: wchodzimy do naszego Huba, klikamy „Add Child Devices”, dajemy plus, później znajdujemy czujnik wibracji i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Wszystkie te czynności powinny zająć około minuty.

Czujnik wibracji Aqara
Czujnik wibracji Aqara

Po dodaniu czujnika do Huba i wejściu w jego ustawienia, pokaże się log zdarzeń. Możemy podejrzeć, kiedy czujnik został przechylony, upuszczony lub wyczuł wibracje. Zaletą jest to, że Xiaomi rozróżniło te akcje. Obawiałem się, że będzie to tylko coś w stylu „Wykryłem przemieszczenie”.

Jedyne co możemy zrobić w opcjach, to ustawić czułość czujnika. Mamy do wyboru Low, Medium i High. Domyślnie jest ustawione Medium. Jeśli jednak chcemy, żeby był bardziej lub mniej czuły, to możemy zmienić ustawienia.

Czujnik wibracji Aqara i HomeKit

Po dodaniu czujnika do zarówno jednej, jak i drugiej bramki, pojawia się on automatycznie w aplikacji Dom. Apple nie pokazuje go jako czujnik wibracji, a czujnik ruchu. Jednak za każdym razem, kiedy zostanie poruszony dostajemy odpowiednie powiadomienie.

Czujnik wibracji Aqara

Czujnik może się stać elementem alarmu w HomeKit. Musimy dodać go w aplikacji Mi Home w sekcji Guard Settings. Dzięki temu będzie mógł również wyzwalać alarm.

Home Assistant

Jeśli używacie Home Assistant, to czujnik pokaże się Wam od razu po dodaniu go do  Huba Aqara Hub. Instrukcję, jak dodać Hub do Home Assistant, możecie znaleźć w tym miejscu – link. Z MI Hub V3 jest w dalszym ciągu problem, ale można ją dodać poprzez kod HomeKit.

Czujnik wibracji Aqara na co dzień oraz automatyzacje

Jak się sprawuje czujnik na co dzień? Bardzo dobrze. Ruchy są wychwytywane z opóźnieniem jednej czy dwóch sekund. Robiłem testy przy wyzwalaniu alarmu i ani razu nie pojawił się problem. Urządzenie nie jest jednak jakimś rocket science. Kluczowe jest wykorzystanie go w automatyzacjach.

Czujnik wibracji Aqara

Chciałem przykleić czujnik do skrzynki na listy i mieć powiadomienie, gdy listonosz coś do niej włoży (nasz listonosz bardzo lubi wkładać nam awizo do skrzynki, nie sprawdzając, czy ktoś jest w domu). Niestety, przy tej automatyzacji pokonała mnie odległość, na jakiej działa ZigBee. Czujnik możemy jednak wykorzystać w znacznie większej ilości przypadków. Wymienię tylko kilka z nich:

  1. Przyklejenie do drzwi lub okien – za każdym razem, gdy ktoś je otworzy, dostajemy powiadomienie. Podobnie jak z kontaktronem.
  2. Przyklejenie do szyby – jeśli złodziej zdecyduje się rozbić szyby, a nie otwierać okno, wtedy kontaktron nie zadziała. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy czujnik, który wychwyci jej rozbicie. Minusem jest na pewno fakt, że urządzenie przyklejone do szyby nie wygląda superestetycznie.
  3. Ważna szuflada – jeśli mamy szufladę, np. zamykaną na klucz, w której trzymamy ważne rzeczy, to warto wiedzieć, czy ktoś jej mimo wszystko nie otworzył.
  4. Barek/skrytka ze słodyczami – chyba nie trzeba specjalnego wyjaśnienia… ;D
  5. Łóżko z dzieckiem – jeśli nasz maluch lubi chodzić w nocy, a my chcemy być o tym informowani.
  6. Smart dzwonek – naklejamy go na zwykły dzwonek i dostajemy informację na telefon, gdy ktoś zadzwoni.
  7. Smart przełącznik – jeśli mamy smart światło, które chcemy wyzwalać przełącznikiem, ale nie jest on z nim w żaden sposób powiązany, to czujnik może działać jako wyzwalacz.
  8. Inne? – Piszcie w komentarzach, co jeszcze można zrobić z czujnikiem! 😉

Podsumowanie

Czujnik sam w sobie nie jest szałowy, ale przy odrobinie kreatywności może zdziałać cuda. Osobiście jeszcze nie podjąłem decyzji, gdzie go finalnie umieszczę. Mój pierwszy plan niestety spalił na panewce. Niemniej jednak na pewno znajdę dla niego jakieś ciekawe zastosowanie.

A jeśli Wy szukacie teraz czujników Aqara w dobrej cenie, to polecam Wam naszą promocję wraz ze sklepem HeySiri, gdzie możecie dostać czujniki w specjalnej cenie – link


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

4 myśli na “Czujnik wibracji Aqara – recenzja

  1. BP pisze:

    Hej,

    on nie jest wodoodporny prawda ? instalacja np. na zewnętrznej bramie wjazdowe odpada ? Np. brama się otwiera zapalają się światła

    1. SmartMe pisze:

      Nie jest wododporny. Kojarzę osoby, które go tak używają. Przez lata nie da rady, ale jest na tyle tani, że może warto się zastanowić

  2. shinodapl pisze:

    Mam przyklejony do krzesła jak wieczorem je odsuwam zapala się lampka na biurku. Inny mam pod schodami jak wchodzę na piętro zapala się światło …

    1. SmartMe pisze:

      O, i całkiem spoko automatyzacja 🙂

Dodaj komentarz