Moim pierwszym przekaźnikiem do puszki był przekaźnik Aqara Relay. To właśnie on pozwolił mi na sterowanie moimi roletami. Nie był jednak bez wad. Aqara produkowała go wtedy na rynek chiński, w efekcie czego jego wymiary nie pasowały do mojej puszki. Aqara T1 to przekaźnik stworzony dla Europejczyków.
O marce Aqara nie muszę robić wstępu, znajdziecie na jej temat tonę artykułów na SmartMe. Aqara T1 to pierwszy przekaźnik od tego chińskiego producenta, który jest dedykowany na nasz rynek. Jego pełna nazwa to Aqara One-way Relay Module. Do czego możemy go użyć, a do czego nie? Wyjaśnię to w dzisiejszej recenzji.
Wygląd
Powiedzmy sobie szczerze, wygląd przekaźnika nie jest jego najważniejszym elementy. Mamy go schować w puszce elektrycznej zatem nie musi to być najpiękniejszy design. Aqara T1 wygląda prosto i przyzwoicie – biało/szara kostka do której podpinamy kable. Aqara T1 jest nawet ładniejsza od pierwszej generacji, czyli Aqara Relay.
Przekaźnik ma miejsce na kable z oznaczeniami: L1, S0, S1, L, N. Oznacza to, że podłączymy go do sieci z kablem neutralnym do pojedynczego przełącznika. O tym trzeba bowiem pamietać, Aqara T1 jest jednokanałowa.
Specyfikacja techniczna Aqara T1
Specyfikacja techniczna przekaźnika prezentuje się następująco:
- Marka: Aqara
- Model: SSM-U01
- Nazwa: Przekaźnik jednokanałowy
- Standard: EU
- Temperatura środowiska pracy: -10℃ do 55℃
- Wilgotność: 0% – 95% RH
- Transmisja bezprzewodowa: ZigBee 3.0
- Kolor: Biały
- Zasilanie: AC 100-250V
- Maksymalne obciązenie: 10A / 2500W
- Wymiary: 49×46×24 mm
- Wspierane aplikacje: Apple Home, Aqara Home
To na co warto zwrócić uwagę to dwie rzeczy, o których wspominałem, czyli informacja, że to przekaźnik jednokanałowy o znacznie zmniejszonych wymiarach niż jego poprzednik. Tu jeszcze warto dodać, że działa po Zigbee 3.0, czyli mamy do czynienia z nowym protokołem.
Montaż
Montaż przekaźnika nie różni się niczym w stosunku do bardzo wielu przekaźników, które dotychczas podłączaliśmy. Musimy wypiąć włącznik światła z puszki, a następnie podłączyć do przekaźnika fazę i neutralny, później dodajemy kable do samego włącznika światła i gotowe. Całość prezentuje się następująco:
To na co trzeba zwrócić uwagę, to, czy macie odpowiednio dużo miejsca. Aqara T1 jest mała, ale potrzebuje przestrzeni. Musi to zatem być puszka głęboka, albo z kieszenią. Nie pomoże też, jeśli do puszki nie dochodzą tylko kable do włącznika, ale jest tam ich dosłownie cała masa.
Aplikacja
Po montażu możemy przystąpić do parowania Aqara T1 z naszą bramką. Ja ją parowałem z Aqara M1S w aplikacji Aqara Home , ale można ją dodać również do bramki w Mi Home, jeśli zrobicie to „wymuszając” parowanie dziecięce ale wyłącznie w regionie Chiny. Więcej o tym sposobie znajdziecie na naszym kanale YouTube w dziale poradniki.
Parowanie bramki z przekaźnikiem jest banalnie proste i trwa kilkanaście sekund. Następnie pojawia się nam ekran z informacją jak chcemy go nazwać, jak chcemy go nazwać na głównym ekranie (nie rozumiem po co dwa razy) i jaką ma mieć ikonę.
Po wejściu w ustawienia przekaźnika pojawiło się coś co mnie zaskoczyło. Możemy ustawić, czy działa on jako przełącznik kołyskowy, czy z odbiciem. Po jego ustawieniu mamy informację o zużyciu energii:
- Ile kWh zostało zużyte dzisiaj
- Ile kWh zostało zużyte w tym miesiącu
- Jaki jest aktualnie pobór prądu.
W aplikacji możemy ustawić wiele automatyzacji oraz scen korzystających z tego przekaźnika. Możecie ustawić włączenie światła o danej godzinie, powiązać go z czujnikiem ruchu, czy dodać do sceny „Dobranoc”, gdy wyłączają się wszystkie światła.
Ten przekaźnik może sterować zarówno światłami zwykłymi jak i LED’ami. Możecie go nawet podłączyć do gniazdka, w ten sposób je „usmartniając” i np. włączając lub wyłączając wieżę albo cokolwiek innego.
HomeKit, Google Home, Alexa
Zacznijmy od HomeKit z którym mamy natywną integrację. Po tym jak sparujecie przekaźnik z bramką to pojawi się on automatycznie w Apple Home. Jedynie pamiętajcie, żeby wtedy do niego wejść, zmienić mu nazwę i podpiąć do odpowiedniego pokoju.
W aplikacji Dom przekaźnik pojawia się w formie przekaźnika, ale równie dobrze możemy mu dać ikonę światła z opcją włącz/wyłącz. możemy go tam dodać do wszystkich naszych istniejących automatyzacji i scen.
Ja go zamontowałem, przy włączniku do kinkietu i dodałem do sceny Dobranoc, żeby wyłączał się o konkretnej godzinie, gdy już naprawdę powinienem przestać pracować i iść spać 😉
Jeśli mówimy o integracji z Google Home to przejście na własną aplikację wyszło Aqara na dobre. Nareszcie mamy normalny dostęp do urządzeń bez zbędnego kombinowania i wszystko widać jak na dłoni.
Co do Alexy to teoretycznie możliwość jest, ale nie da się Aqara znaleźć w prosty sposób, więc to zostawiam jako otwarty punkt.
Przekaźnik Aqara T1 na codzień
Jak wygląda korzystanie z przekaźnika na codzień? Dla mnie to kolejne „usmartnione” światło w moim domu, więc się cieszę. Podoba mi się, że wszystko jest bezproblemowe. Parowanie, działanie, podpinanie kabli. Montowanie przekaźników WiFi z wgranym softem często kończy się niestety frustracją.
To czego mi brakuje to drugiego kanału. Poprzedni model miał dwa kanały i można go było podłączyć do podwójnego światła, albo rolet. Aqara T1 tego niestety nie ma. Moim zdaniem mógłby też być odrobinę mniejszy. Patrząc na Shelly 2.5 lub BleBox wiem, że się da. Co nie zmienia faktu, że miniaturyzacja w stosunku do Aqara Relay jest potężna.
Finalnie, mogę polecić ten przekaźnik dla wszystkich osób, które budują swój smart dom oparty na Aqara, HomeKit oraz Google Home. Nareszcie bowiem mamy przekaźnik do puszek UE z prawdziwego zdarzenia.
A jeśli chcecie go kupić to mamy dla Was dobre wieści. Możecie to zrobić pod tym linkiem, a jak się pospieszycie to z kodem SMARTME dostanie 15% zniżki! Link do niego znajdziecie tutaj!
sprawdz z mi home, bo wydaje mi sie, ze w mi home oryginalnym nie bedzie dzialal, na eu pewnie sie nawet nie sparuje.
– czy mogę prosić o link do tego filmu ? Niestety, nie znalazłem go na kanale.
– czy mogę prosić o link do tego filmu ? Niestety, nie znalazłem go na kanale.
Cześć, będzie w najbliższą sobotę na naszym YouTube 🙂