Rzadko kiedy mam tak, że sprzęt, który dostaję, dobrze działa ze wszystkimi podstawowymi asystentami. Meross mnie tym zaskoczył. Patrząc na ten włącznik, myślałem wyłącznie o HomeKit, a okazało się, że działa on dobrze także z Google Home i Alexą! Czas pokazać Wam włącznik światła Meross! 🙂
Meross to firma, którą poznałem stosunkowo niedawno. Dowiedziałem się o niej dzięki sklepowi SmartBest.pl, który dostarczył nam całą gamę produktów Meross. Włącznik światła Meross jest drugim produktem tego producenta, który mam okazję testować i nie spodziewałem się, że zaskoczy mnie tak pozytywnie.
Jak wygląda włącznik światła Meross
Inaczej niż nam znane, to najprościej powiedzieć. Wydaje mi się, że jest to włącznik na styl amerykański. Mnie się bardzo podoba, bo inne włączniki już mi się zbrzydły. W pudełku znajdziemy włącznik, elementy montażowe oraz instrukcję, która została przygotowana pod ten konkretny produkt. Za to należy się plus dla producenta. Pełny unboxing znajdziecie poniżej:
Przycisk chodzi stabilnie, gdy go klikamy to słyszymy charakterystyczne „klik”, po czym przycisk wraca na swoją pozycję. Na górze mamy światełko, które świeci się na zielono lub miga nam, gdy zaczyna się parować.
Jedyne co bym zmienił to znaczek HomeKit. Nie powinien być aż tak widoczny moim zdaniem, lepiej go schować z tyłu. Na szczęście to tylko naklejka, więc spokojnie ją przekleicie.
Montaż
Włącznik wymaga kabla neutralnego, o tym należy pamiętać. To, co mi się bardzo spodobało, to konstrukcja z tyłu, do której podpinamy kable. Miejsce dla kabla neutralnego jest osobno od wejścia dla kabli lin oraz lout. Dzięki temu montuje się go znacznie, znacznie prościej niż inne włączniki.
Żeby urządzenie zaczęło działać, podpinam dosłownie trzy kable i gotowe. Nawet laik nie powinien mieć problemu, ale pamiętajcie: prąd to nie zabawka i może wyrządzić krzywdę.
Pamiętajcie też, że włącznik ma zastąpić włącznik jednokanałowy. Jeśli macie dwa przyciski, to nie jest do tego rozwiązanie.
Włącznik światła Meross i aplikacje
Po włączeniu prądu skanujemy kod HomeKit i dodajemy urządzenie do naszego domu. 5 sekund i gotowe, tak lubię. Po chwili pojawia się on w naszym domu (Apple Dom) z opcją włącznika światła, możemy też go zmienić na światło.
HomeKit
Włącznik pozwala nam na zapalenie lub zgaszenie światła. Poza tym możemy go dodać do scen i automatyzacji, które tworzymy. Sam testowałem go przy schowku, gdzie powiązałem go z czujnikiem ruchu. Działało jak marzenie.
Aplikacja Meross
Główna aplikacja dla włącznika to aplikacja Meross. Mimo wszystko lepiej jest go najpierw dodać do HomeKit, a potem wejść do aplikacji. Oferuje nam ona w praktyce to samo co HomeKit.
Możemy zdalnie zapalić światło bądź je zgasić. Możemy również stworzyć automatyzację, sceny oraz zaktualizować nasz włącznik światła. Mamy też opcję włączenia trybu lampki nocnej.
Możemy też skonfigurować świecenie diody LED. Wtedy będzie ona się świecić wyłącznie wtedy, gdy światło jest załączone. Powinno to pomóc osobom, które nie lubią diód. Jedyne czego mi zabrakło to mierzenia zużycia prądu, ale to naprawdę pomniejsza rzecz.
Google Home
Meross bardzo fajnie działa również z Google Home i to było pozytywne zaskoczenie. Dodajemy go bez problemu i możemy nim sterować z poziomu asystenta Google. Głosowo możemy włączyć lub wyłączyć światło.
Możemy go także dodać do ulubionych rutyn. Włącznik światła Meross po prostu dobrze działa z Google 🙂
Amazon Alexa
Na sam koniec została Alexa i chyba największe zaskoczenie, bo nawet nie musiałem nic robić, żeby włącznik pojawił się w aplikacji. Po prostu, gdy uruchomiłem aplikację Meross to po sekundzie wyskoczył mi Push, że Alexa znalazła nowy włącznik i dodała go do domu.
Miałem co prawda wcześniej zrobioną integrację dzięki gniazdku WiFi do ogrodu, ale nadal. Super!
Włącznik światła Meross – naprawdę super sprzęt
Nie mam się do czego przyczepić z tym włącznikiem 🙂 Podoba mi się jego wygląd (choć oczywiście to kwestia gustu), montaż i banalne parowanie.
No ale jego największa zaleta to płynna współpraca ze wszystkimi asystentami. Dzięki temu jest on świetnym sprzętem dla fanów HomeKit i nie tylko.
Warto też wspomnieć, że włącznik jest także wersji schodowej, więc jeśli macie włączniki schodowe, to też można je zautomatyzować!
Włącznik ten możecie kupić w sklepie SmartBest.pl w cenie 89 zł, czyli jeszcze cena jest na plus. Mnie to wystarczy 🙂